Z nauką za pan brat – zakończenie roku akademickiego 2017/2018 na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym

0
Zakończenie roku akademickiego 2017/2018 na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym

9 czerwca 2018 r. w auli Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza mali studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego uroczyście zakończyli rok akademicki i odebrali  gratulacje oraz dyplomy z rąk Zastępcy Burmistrza Miasta Jasła Elwiry Musiałowicz-Czech i rektora uczelni prof. nadzw. dr inż. Stanisława Polańskiego. Nad merytorycznym programem i przebiegiem zajęć  tegorocznej edycji Juniwersytetu czuwała Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle.

Zakończenie roku akademickiego 2017/2018 na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym

W roku akademickim 2017/2018 mali jaślanie przeżyli wiele fascynujących przygód w świecie nauki. W pierwszym semestrze poznali właściwości suchego lodu i przeprowadzili lodowe eksperymenty, z pomocą zestawów  MaKey MaKey wydobyli z owoców dźwięki tworząc niepowtarzalne symfonie, nauczyli się robić zdjęcia bez użyci aparatu, porozmawiali o tym czy trudno być tolerancyjnym i przekonali się, że ludzkie zmysły łatwo ulegają iluzjom.

Drugi semestr dzieci rozpoczęły uczestnicząc w zajęciach „Rany, rety tablety”, podczas których zapoznały się z pojęciem rzeczywistości rozszerzonej i zdały sobie sprawę, że ta technologia jest im dobrze znana w postaci filmów i obrazów 3D. Poznały aplikację Quiver, dzięki której ożywiły własnoręcznie pokolorowane rysunki.

Zakończenie roku akademickiego 2017/2018 na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym

W trakcie warsztatów „Roślinne fabryki tlenu” studenci poznawali sekrety świata roślin oraz zgłębiali teoretyczne i praktyczne tajniki ogrodnictwa. Dowiedzieli się, co jest niezbędne roślinom do tego, aby dobrze rosły, założyli własną hodowlę kiełków oraz zasadzili cebulki mieczyków, z których przy odpowiedniej pielęgnacji wyrosną piękne kwiaty.

W bibliotecznym „Biolaboratorium” mali naukowcy przeprowadzając szereg doświadczeń dowiedzieli się jak sprawdzić czy sok z kartonu zawiera witaminę C i jak zbadać PH, napompowali balony z pomocą fermentujących drożdży i zaprzyjaźnili się z towarzyszącymi im podczas zajęć szczurkami Alfą oraz Betą.

Na spotkaniu „Gimnastyka języka” w świat językowych ciekawostek, pułapek i trudności zabrała naszych żaków autorka książek dla dzieci dr Agnieszka Frączek.  Pisarka zdradziła, że źródłem inspiracji a jednocześnie tematem wielu książek, które napisała jest nasz język ojczysty. Jej utwory ukazują najmłodszym, jak dzięki zabawie słowami można się uczyć poprawnie posługiwać polszczyzną. Dzieci wysłuchały m.in. wierszy: Słonie na spadochronie, Kwadratowa krowa, Po co pada deszcz?, Znam taki sklep oraz dowiedziały się jak wygląda proces tworzenia książek.

W literacką podróż śladami naszej historii i geografii zabrał najmłodszych pisarz i podróżnik z Poznania – Łukasz Wierzbicki. Podczas wykładu „Niezwykła historia, niezwykła geografia” poznaliśmy przygody Kazimierza Nowaka, który osiemdziesiąt lat temu przemierzył na rowerze oraz konno Afrykę, Aleksandra Doby – siedemdziesięciolatka, który samodzielnie skonstruowanym kajakiem przepłynął Atlantyk czy Wojtka – niedźwiedzia, który zaprzyjaźnił się z żołnierzami z armii generała Andersa.

Zakończenie roku akademickiego 2017/2018 na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym

Na pokazach naukowych animatorki z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy przybliżyły nam tajemnice takich zagadnień jak muzyka i ciśnienie. Dzieci poznały najprostszą definicję ciśnienia, która mówi że to siła działająca na określoną powierzchnię. Zobaczyły eksperymenty ukazujące to zjawisko i dowiedziały się jaki związek ma ciśnienie z pracą przepony. W drugiej części pokazów poświęconej muzyce  mali adepci wiedzy odkryli, że każdy ma w sobie swój własny instrument, a nasza klatka piersiowa przypomina pudło rezonansowe, które wzmacnia dźwięki. Sprawdzili jak działają struny głosowe, usłyszeli jaki dźwięk powstaje w tubie podczas spotkania ciepłego i chłodnego powietrza, a na zakończenie spotkania wraz z rodzicami stworzyli zespół by z pomocą kolorowych rurek Bum Bum  zagrać piosenkę „ABCD”.

Zakończenie roku akademickiego 2017/2018 na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym

Zwieńczeniem spotkań Juniwersytetu były plenerowe pokazy lotnicze zorganizowane przez Jasielskie Stowarzyszenie Lotnicze „IKAR” im. Leszka Preisnera. Podczas spotkania na lądowisku Stowarzyszenia dzieci miały okazję zapoznać się z tajnikami modelarstwa, obejrzeć z bliska kilkanaście różnych modeli samolotów i spróbować swoich sił jako konstruktorzy.  Wybrane modele samolotów wzniosły się w powietrze i wykonały w chmurach podniebne akrobacje. Na lądowisku stały również dwa samoloty ultralekkie AT4, którym można było przyjrzeć się z bliska, a wszyscy chętni uczestnicy zajęć mieli okazję poczuć się jak piloci i usiąść w kabinie za sterami. Nie zawiedli także paralotniarze, którzy pokazali najmłodszym jak sterować paralotnią.

Zakończenie roku akademickiego 2017/2018 na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym

W drugim semestrze zajęcia dla dzieci prowadzili:  pracownicy MBP w Jaśle, Uniwersytet Rozwoju z Chorzowa, autorka książek dla dzieci dr Agnieszka Frączek, pisarz i podróżnik Łukasz Wierzbicki, Centrum Nauki Kopernik z Warszawy oraz przedstawiciele Jasielskiego Stowarzyszenia Lotniczego „IKAR” im. Leszka Preisnera.

Uroczyste rozdanie dyplomów uświetniły swoimi występami solistki Jasielskiego Domu Kultury: Aleksandra Sieńkowska oraz Natasza Litwa.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to edukacyjny projekt realizowany przez Miasto Jasło w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu „Postaw na rodzinę”.

MBP Jasło

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments