Relacja z obchodów 3 Maja

Niech się święci 3. Maja

0
Niech się święci 3. Maja

W Jaśle, tak jak w całej Polsce, w czwartek, 3 maja br. odbyły się uroczystości upamiętniające 227 rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji.

Niech się święci 3. Maja

Na jasielskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja, będącego jednocześnie uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, złożyły się: msza św. w intencji Ojczyzny na płycie Rynku, przemarsz do parku miejskiego, gdzie burmistrz Ryszard Pabian wygłosił okolicznościowe przemówienie, koncert patriotyczny przy parkowej glorietce i kolejny – popołudniowy – w sanktuarium św. Antoniego (kościół oo. Franciszkanów).

Niech się święci 3. MajaNiech się święci 3. MajaNiech się święci 3. MajaNiech się święci 3. Maja

Trzeciomajowe świętowanie rozpoczęła msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Stanisława Słowika, dyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej, który także wygłosił kazanie. Przedstawił w nim pokrótce kontekst historyczny ustanowienia Konstytucji 3 Maja, walkę Polaków z wynarodowieniem (nie tylko w czasach zaborów) oraz rolę, jaką w kształtowaniu postaw patriotycznych odegrali pisarze, poeci i ludzie Kościoła. – Bardzo dziękuję księdzu prałatowi za przypomnienie nam w Słowie Bożym ile Polaków kosztowała Ojczyzna oraz zaproszenie, byśmy nie zmarnowali dziedzictwa naszej kultury i tego, co przez życie, przez bohaterstwo dla Polski pozostawili nasi przodkowie – powiedział m.in. na zakończenie uroczystej Eucharystii ks. Zbigniew Irzyk, dziekan Dekanatu Jasło – Wschód. Liturgię uświetniło kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, klasa wojskowa z Trzcinicy i jasielscy harcerze, połączone chóry „Echo” i „Soli Deo” oraz Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta.

Niech się święci 3. MajaNiech się święci 3. MajaNiech się święci 3. Maja

Kolejna część uroczystości odbyła się w Parku Miejskim, gdzie wszyscy – w patriotycznym pochodzie – przeszli z Rynku, zatrzymując się po drodze przed tablicą upamiętniającą 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W parku, po odegraniu hymnu państwowego i przemówieniu burmistrza Ryszarda Pabiana, dobitnie uświadamiającym, że przyszłości nie da się budować w oderwaniu od przeszłości, odbył się zorganizowany przez Jasielski Dom Kultury koncert – montaż słowno muzyczny „Niepodległa, Niepokorna”. Wystąpili w nim laureaci konkursu poezji i pieśni patriotycznej, także zorganizowanego przez JDK, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncert został połączony z ceremonią wręczenia nagród i wyróżnień laureatom konkursu. Gratulacje złożył im i nagrody wręczył burmistrz R. Pabian w towarzystwie swojej zastępczyni Elwiry Musiałowicz-Czech.

Niech się święci 3. MajaNiech się święci 3. MajaNiech się święci 3. MajaNiech się święci 3. MajaNiech się święci 3. Maja

Późnym popołudniem w sanktuarium św. Antoniego odbył się Koncert Muzyki Polskiej pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła, który poprowadziła Kornelia Wojnarowska. Wystąpili: Paweł Wróbel – organy, Seweryn Wróbel – trąbka piccolo, Ihor Maryshkin – baryton, Katarzyna Sytnik – skrzypce, Emilia Leśniak – skrzypce, Mateusz Gałuszka – organy i zespół wokalny Prywatnej Szkoły Muzycznej II st. w Jaśle. Zebrani w świątyni miłośnicy muzyki usłyszeli na początek Gaude Mater Polonia, na zakończenie – poloneza staropolskiego nieznanego autora, a pomiędzy nimi utwory: Feliksa Nowowiejskiego, Karola Szymanowskiego, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, Stanisława Moniuszki, Michała Lorenca, Jerzego Derfela, Sławomira Cichora i Mieczysława Surzyńskiego.

Niech się święci 3. MajaNiech się święci 3. Maja

Źródło: Urząd Miasta w Jaśle

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments