Policjanci promowali bezpieczeństwo na pikniku rodzinnym

0

W miniony weekend, w ramach zorganizowanego przez jedną z jasielskich firm pikniku rodzinnego policjanci z Jasła, Rzeszowa i Krosna realizując założenia programu profilaktycznego MSWiA pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo”, spotkali się z dziećmi, ich rodzicami i opiekunami aby w kontekście zbliżającego się roku szkolnego przekazać szczególnie najmłodszym uczestnikom pikniku zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policjanci promowali bezpieczeństwo na pikniku rodzinnym

W sobotę 25 sierpnia w Jaśle przy ulicy Fabrycznej w ramach dni otwartych odbył się piknik rodzinny dla pracowników jednej z firm oraz ich rodzin. Tematem przewodnim było bezpieczeństwo na drodze w związku z rozpoczynającym się niedługo rokiem szkolnym oraz okresem jesienno- zimowym. Dla uczestników tego przedsięwzięcia organizatorzy zapewnili wiele atrakcji, które odnosiły się do bezpieczeństwa na drodze.

Dorośli korzystając z symulatora dachowania lub symulatora zderzenia mogli na własnej skórze przekonać się jak zachowuje się ciało człowieka podczas dachowania samochodu lub uderzenia w przeszkodę. Duże zainteresowanie wzbudzał także punkt, w którym demonstrowano kontrolowany wystrzał i sposób działania poduszki powietrznej. Dzieci z kolei mogły pogłębić swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa korzystając z miasteczka ruchu drogowego, a także ucząc się udzielania pierwszej pomocy w klinice Doktora Misia.

Na pikniku nie zabrakło także przedstawicieli instytucji i podmiotów na co dzień realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Policjanci, Strażacy, Ratownicy Medyczni oraz funkcjonariusze Służby Więziennej nie tylko prezentowali sprzęt i wyposażenie, które wykorzystują w codziennej pracy, ale przede wszystkim omawiali podstawowe zasady bezpieczeństwa. Policyjne stanowisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie i KPP w Jaśle, przewodnik psa służbowego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie oraz policjanci zajmujący się profilaktyka społeczną jasielskiej komendy, omawiali zarówno dzieciom jak i dorosłym zasady postępowania na drodze, dzięki którym można bezpiecznie dotrzeć do celu. Chętni mogli spróbować swoich możliwości poruszania się po wyznaczonej trasie mając założone alkogogle – symulujące stan nietrzeźwości. Funkcjonariusze wręczali również różnego rodzaju gadżety, odblaski i ulotki.

Policjanci promowali bezpieczeństwo na pikniku rodzinnym Policjanci promowali bezpieczeństwo na pikniku rodzinnym

Dodatkową atrakcją dla uczestników pikniku był pokaz posłuszeństwa GABADOLA, psa służbowego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Pies patrolowo – tropiący zajął 1 miejsce w eliminacjach wojewódzkich i we wrześniu będzie reprezentował województwo podkarpackie na zawodach w Mistrzostwach Kynologicznych Policji w Sułkowicach. Asp. Robert Szajna podczas pokazu posłuszeństwa omówił podstawowe zasady zachowania się podczas napotkania psa bez opiekuna. Wskazał też jaką należy przyjąć postawę kiedy zwierze nas atakuje. W jego wystąpieniu nie zabrakło również apelu do słuchaczy o właściwe opiekowanie się czworonogami szczególnie w upalne dni.

Policjanci promowali bezpieczeństwo na pikniku rodzinnym Policjanci promowali bezpieczeństwo na pikniku rodzinnym

Punktem kulminacyjnym pikniku był symulowany wypadek zbiorowy, którego celem było skoordynowanie i współdziałanie służb ratowniczych.

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments