Połączenie kolejowe Jasło – Łupków stało się faktem

0
Bogdan Rzońca
www.bogdanrzonca.eu

Od 23 czerwca br. rusza nowe połączenie kolejowe Jasło – Łupków. Bogdan Rzońca, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury, nie kryje satysfakcji z wykonania kolejnego kroku w kierunku odbudowy połączeń regionalnych.

– Jak obecnie wygląda skomunikowanie Bieszczad z resztą kraju, jeżeli chodzi o połączenia kolejowe?

Od dnia 11 marca br. ruszyły dalekobieżne połączenia kolejowe PKP Intercity relacji Zagórz – Gdynia. Spółka SKPL Cargo, która jako podwykonawcą PKP Intercity realizuje te przewozy, zadowolona jest z popularności, jaką cieszy się to połączenie. Dzięki niemu z Bieszczad można już dojechać do Warszawy, a nawet Gdyni. Wciąż jednak podejmowałem starania o rewitalizację linii kolejowej biegnącej do przejścia granicznego ze Słowacją i powrotu organizowania połączeń na trasie Jasło-Zagórz-Łupków.

– Dlaczego rewitalizacja linii 107 ma tak duże znaczenie?

Bieszczady przez dłuższy okres czasu były rejonem wykluczonym komunikacyjnie, a dostępność komunikacyjna jest konstytucyjną wartością, o czym poprzedni rząd wydawał się zapominać. Jako Przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury zabiegałem o to, by skomunikować ponownie Bieszczady z resztą kraju. Takie połączenie to spełnienie nie tylko postulatów samorządowców czy mieszkańców powiatów leżących przy tej trasie, ale wszystkich ludzi, którym marzy się wypoczynek w Bieszczadach. Podróżni chcieli jeździć do Komańczy, Łupkowa i dalej do Medzilaborce. Wznowienie połączeń kolejowych na linii 107, przynajmniej w części, daje im tę możliwość.

– Co może Pan powiedzieć odnoście uruchomieniem od 23 czerwca br. nowego połączenia kolejowego Jasło – Łupków?

Jak wielokrotnie podkreślałem priorytetem Rządu jest odbudowa połączeń regionalnych. Dzięki temu moje starania o przywrócenie połączenia kolejowego Zagórz – Łupków spotkały się ze zrozumieniem. Od 23 czerwca trasa pociągu z Jasła do Zagórza zostanie przedłużona o kolejne stacje w kierunku Komańczy i dalej po Łupków. Pociąg będzie kursował codziennie, wyjazd z Jasła o godzinie 6:46 rano, przewidywany przyjazd do Łupkowa o godzinie 9:19. Cieszę się, że udało się doprowadzić do tego, że z Gdyni można przez Jasło i Komańczę dojechać do Łupkowa. Dodam, że połączenie to zostało sfinansowane przez Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Źródło: Powiat Jasło (fot. materiały prasowe)

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments