21.8 C
Jasło
12 sierpnia 2020, środa

Na jasielskim rynku Święty papież Polak  

Data publikacji:

Autor:

Kategoria:

Plenerową wystawę poświęconą św. Janowi Pawłowi II, nad którą honorowy patronat objął ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej bp Jan Wątroba, można – do 11 listopada br. – oglądać na rynku w Jaśle. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się 26 września br.

Na jasielskim rynku Święty papież Polak  Wystawa „Polska miłością wskrzeszona – Święty Papież Polak”, upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły, metropolity krakowskiego na Stolicę Piotrową (16 października 1978) składa się z kilkudziesięciu plansz z wielkoformatowymi zdjęciami z różnych lat posługi kapłańskiej późniejszego papieża, od 27 kwietnia 2014 r. – świętego, opisów i cytatów. Została opracowana przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Wydawnictwem Biały Kruk, a do Jasła trafiła za sprawą dziekana Dekanatu Jasło – Wschód ks. Zbigniewa Irzyka, burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana i tłumaczki dzieł papieża – Polaka na język bułgarski dr Marii Szańcy, która jest kuratorem wystawy.

Ojciec Święty w swoich wystąpieniach szczególnie podkreślał znaczenie godności osobistej, świętości ludzkiego życia, rolę rodziny opartej na małżeństwie, znaczenie edukacji, wolności myśli i wolności religijnej, ochronę praw człowieka i grup społecznych, pracę postrzeganą jako dobro społeczne i osobiste oraz sprawowanie władzy politycznej rozumianej jako służba – mówiła podczas otwarcia wystawy dr Maria Szańca.

Na jasielskim rynku Święty papież Polak  Różne aspekty wolności w życiu narodu wspomniał – w kontekście życia i nauczania Jana Pawła II oraz wystawy – ks. dziekan Zbigniew Irzyk. Między innymi przypomniał stwierdzenie papieża na Jasnej Górze, że tu zawsze byliśmy wolni. – Tu byliśmy wolni w sposób duchowy – tłumaczył ks. Irzyk. – Świętość papieża jest także drogą wolności, która jest nam też potrzebna, bo jeśli nie będziemy wolni wewnętrznie od różnych nałogów, od różnych zniewoleń, to będziemy niewolnikami samych siebie, ale także utracimy wolność w sensie szerszym. Niech więc świętość Jana Pawła II, którą pokazują te obrazy z życia codziennego, będzie dla nas zaproszeniem do naszej wolności wewnętrznej, czyli naszej świętości. I niech będzie budowaniem tej wolności w naszej ojczyźnie. Bo pamiętajmy wolność jest zadana. Nam także.

Burmistrz Jasła Ryszard Pabian, dziękując za przybycie gościom wernisażu oraz tym, którzy go uświetnili swoimi występami, dodał, że to już trzecia wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II na jasielskim rynku zorganizowana głównie staraniem dr Marii Szańcy. – Mam nadzieję, że ta wystawa, jak wszystkie poprzednie spotka się z miłym odbiorem, czego serdecznie wszystkim życzę – powiedział burmistrz.

Oprawę artystyczną otwarcia wystawy zapewnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle i Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz wychowankowie franciszkańskiej świetlicy „Radosna Przystań”, którzy przedstawili inscenizację poświęconą Janowi Pawłowi II.

Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Najnowsze artykuły

Policja apeluje do kierowców!

Podczas upałów, brak rozsądku i wyobraźni ze strony dorosłych może czasami skutkować przykrymi zdarzeniami. Apelujemy zatem, by nie zostawiać, nawet na...

Urząd Miasta chce wiedzieć dlaczego mieszkańcy wyjeżdżają z Jasła

W Jaśle trwają intensywne prace nad przygotowaniem dwóch ważnych dla rozwoju miasta dokumentów: Planu Rozwoju Lokalnego i Planu Rozwoju Instytucjonalnego.

W Harklowej trwa remont chodnika. Poprawi się bezpieczeństwo i wygoda pieszych

Zniszczony chodnik we wsi Harklowa w Gminie Skołyszyn już niedługo zostanie wyremontowany. Obecnie trwają prace nad wymianą kostki brukowej i krawężników.

Jechał zbyt szybko po alkoholu. Grozi mu do 2 lat więzienia

Ponad promil alkoholu w organizmie miał kierowca audi, który został zatrzymany do kontroli przez policjantów z jasielskiej komendy. Nietrzeźwy 35-latek przekroczył...

Przedsiębiorcy popierają budowę linii kolejowej Dębica-Jasło

Rządowy Program Kolej + przewiduje budowę nowej linii kolejowej nr 166 Dębica-Jasło. Warto zaznaczyć, że linia jest wpisana do rozporządzenia Rady Ministrów...

Rzeź wołyńska w sztuce

Przejmująca, pełna smutku i tęsknoty „Ballada o Wołyniu”  w reżyserii Tomasza Żaka jest - jak do tej pory pierwszą i jedyną  w...