wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Komiks o  „Akcji Pensjonat” dostępny w wersji papierowej w MRJ
K

w

/

/

W sierpniu 2018 roku, ponad pięć lat od powstania, ukazał się w formie broszurowej komiks jaślanina Piotra Hudymy „Akcja Pensjonat w 114 obrazkach, 21 portretach i niewielu słowach”. Jest to licząca trzydzieści stron obrazkowo-tekstowa  opowieść o  znanej  akcji uwolnienia w sierpniu 1943 roku bojowników polskiego ruchu oporu z niemieckiego więzienia w Jaśle przez żołnierzy Kedywu AK.

Akcja Pensjonat - komiksPublikacja stanowi  dokładne odwzorowanie  komiksu stworzonego przez tego autora w 2013 roku z okazji  70 rocznicy „Akcji Pensjonat” i pokazanego wtedy w postaci wystawy plenerowej w Jaśle nieopodal Pomnika AK na skwerze przy ulicy Staszica. 33 plansze umieszczone dokładnie w miejscu istnienia dawnego więzienia miały przez miesiąc przypominać mieszkańcom Jasła o akcji i dostarczać im podstawowego kwantum wiedzy o tym zdarzeniu.

Odtworzenia przebiegu Akcji Pensjonat autor dokonał w oparciu o dostępną literaturę przedmiotu oraz osobiste długie rozmowy telefoniczne z ostatnim żyjącym uczestnikiem tej akcji – płk Stanisławem Kostką „Dąbrową”.  Treściowo komiks obejmuje okres od maja 1943 do nocy 6 sierpnia 1943 roku. Przedstawia przyczyny, przebieg przygotowań i etapy samej akcji do momentu wyjścia zespołu Korczaka z więzienia.

Akcja Pensjonat - komiks

Wersja broszurowa komiksu zawiera  – dodatkowo – krótkie biogramy sześciu głównych bohaterów akcji omawiające również ich powojenne losy. W krótkim posłowiu autor przypomina okoliczności stworzenia komiksu planszowego i pokazuje jego medialne przygody.

Warto zaznaczyć, że jest to historycznie pierwszy komiks o tematyce jasielskiej. Drugim był „Łukasiewicz w Jaśle. Czasy przełomu” tego samego autora. Powstały one w roku 2013 i były upublicznione w przestrzeni miejskiej w formie wystaw plenerowych w sierpniu i wrześniu tego samego roku.

Akcja Pensjonat - komiksBroszura czarno-biała, wydrukowana w całości – łącznie z okładką – na papierze 80g/m2. Wydana nakładem autora 1 sierpnia 2018 stanowiła jeden z elementów uroczystości uświetniających obchody 75.rocznicy „Akcji Pensjonat” organizowanych przez Miasto Jasło w dniach 3-5 sierpnia 2018 roku. Grafika stworzona przez Piotra Hudymę jako kadr tytułowy komiksu została przyjęta jako logo Jasielskiego Marszu Wolności zorganizowanego po raz pierwszy w 2013 roku.  Graficzno-tekstowa opowieść Piotra Hudymy w tej,  broszurowej formie,  jest  ofertą dla osób zainteresowanych komiksem w pełni autorskim, alternatywnym dla produkcji wysokonakładowych i dla tych, którzy chcą lepiej poznać historię Jasła.

Piotr Hudyma (54 l.), jaślanin, z wykształcenia magister filozofii (w ramach indywidualnego toku studiów również pełne studia etnograficzne, dyplom UJ 1991). W latach 1992- 2004 dziennikarz i redaktor mediów lokalnych. Od 2005 roku działa jako samodzielny, niezależny twórca. Ma w dorobku wystawy malarskie, komiksy, artykuły prasowe, piosenki, filmy i różnorodne prace internetowe. Aktywny i systematyczny bloger. Autor obecnych w sieci i dostępnych w mediach społecznościowych oraz na popularnych platformach cykli graficznych: obrazkizkontekstem, diariusz historyczny, personariusz historyczny, regesonariusz polski i in.

O Autorze

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Dodaj komentarz

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane wpisy