wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

XIV Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów w Jaśle

Nie ma jak klasyka

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

160 młodych muzyków z 40 ośrodków w całym kraju wystąpiło w XIV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz, pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła. Muzyczne zawody, trwające od 27 do 29 marca br. (środa – piątek), zakończyło uroczyste ogłoszenie wyników podczas koncertu laureatów, połączonego z wyłonieniem zdobywcy Grand Prix. Otrzymał je Jakub Staszel, skrzypek z PSM II st. w Krakowie.

Od 27 do 29 marca Jasło gościło młode talenty ze szkół muzycznych I i II st. m.in. w: Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Lublinie, Tychach, Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Bielsku-Białej, Rzeszowie i Stalowej Woli. Przesłuchania konkursowe, odbywały się w szkole muzycznej i w Jasielskim Domu Kultury. Jurorzy ocenili występujących w trzech kategoriach wiekowych: do 13 lat (I kat.), do 16 lat (II kat.) i do 20 lat (III kat.) oraz w trzech grupach instrumentów: fortepian; instrumenty smyczkowe i szarpane; instrumenty dęte i akordeon, przyznając w sumie 30 nagród (9 pierwszych, 13 drugich, 8 trzecich) i 45 wyróżnień.

Podsumowująca konkurs prof. Elżbieta Gajewska (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie) zaznaczyła, że cieszy się on rosnącym zainteresowaniem środowisk związanych z nauką muzyki i wyraziła swoje wielkie uznanie dla jego organizatorów. – Konkurs ten jest tak potrzebny, jak niewiele innych. Szczególnie dlatego, że uczestniczą w nim dzieci grające na różnych instrumentach, które będą nośnikiem kultury – mówiła prof. Gajewska.

Wzorem ubiegłych lat ceremonię wręczenia nagród poprowadził prof. Andrzej Godek (flet – Akademia Muzyczka w Krakowie), któremu towarzyszyli pozostali członkowie komisji konkursowej (prof. Elżbieta Gajewska – flet – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Igor Cecocho – trąbka – Akademia Muzyczna we Wrocławiu, prof. Wiesław Kwaśny – skrzypce – AM w Krakowie, dr hab. Adam Klocek – wiolonczela – AM w Krakowie, dr hab. Paweł Zawadzki – fortepian – AM we Wrocławiu). Grand Prix, przyznane przez jurorów po wysłuchaniu koncertu obecnych na sali laureatów pierwszych miejsc, wręczył przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak. Przy tej okazji zaprosił on również wszystkich na XV OKMI w Jaśle. – Myślę, że spotkamy się za rok, w dobrej formie, w dobrym nastroju, w równie wspaniałej obsadzie – powiedział H. Rak.

W koncercie laureatów wystąpili kolejno: pianista Jakub Staniszewski (ZSM w Radomiu, 4. rok nauki gry na instrumencie), skrzypaczka Lena Gołdyn (SM I st. w Łącku, 4. rok nauki), klarnecista Kacper Kocaba (ZPSM w Dębicy, 6. rok nauki), pianista Józef Domżał (ZPSM nr 1 w Warszawie, 8. rok nauki), skrzypek Jakub Staszel (PSM II st. w Krakowie, 9 rok nauki), pianista Jakub Depczyński (PSM I st. w Jaśle, 6 rok nauki) i pianista Michał Babiarz (Prywatna SM I st. w Jaśle, 12 rok nauki).

XIV Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz zorganizowali: JDK i PSM I st. w Jaśle we współpracy z Urzędem Miasta w Jaśle. Finałową galę prowadzili dyrektor JDK Janusz Szewczyk wraz z wicedyrektor tej instytucji Heleną Gołębiowską. Podziękowania dla nauczycieli za wzorowe przygotowanie uczniów do występu oraz wzorowy akompaniament wręczyli dyrektorzy: JDK Janusz Szewczyk i PSM I st. Renata Osikowicz-Wyroba.

Pełne wyniki konkursu są dostępne na stronach internetowych organizatorów.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły