Duża ładowność, łatwa, intuicyjna obsługa oraz niezawodność. Brzmi świetnie? A to tylko niektóre z cech nowoczesnych ładowarek teleskopowych obrotowych. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej możliwościom tego typu urządzeń, ich zastosowaniu a także przeanalizujemy co opłaca się bardziej: zakup czy wynajem ładowarki obrotowej. Zobacz sam!
Charakterystyka kategorii ładowarek
Ładowarki teleskopowe należą do kategorii wózków jezdniowych podnośnikowych ze zmiennej długości wysięgnikiem. Podobnie jak inne wózki podnośnikowe służą do transportu oraz unoszenia różnego typu ładunków – dostarczania ich w miejsca docelowe. Teleskopowe ramię (łamane lub wysuwane) zapewnia ładowarkom nawet kilkunastometrowy zasięg. Natomiast wymienny osprzęt, dostępny łatwo na rynku, sprawia, że popularne ładowarki zyskują jeszcze większą uniwersalność i wszechstronność.
Z uwagi na intensywną pracę, do której przeznaczone są ładowarki teleskopowe, urządzenia wyposażone zostały w wydajne silniki spalinowe, które wpływają nie tylko na wydajność maszyn, ale również na komfort ich użytkowania, ponieważ w przypadku braku źródła energii – ładowarki wystarczy zatankować, co nie wyłącza ich z użytkowania na długie godziny (tak jak ma to miejsce w przypadku urządzeń elektrycznych posiadających ładowane akumulatory).
Na podstawie budowy wśród ładowarek teleskopowych wyróżnia się dwie podkategorie: ładowarki czołowe oraz ładowarki obrotowe, którym przyjrzymy się bliżej w niniejszym artykule.
Ładowarki teleskopowe obrotowe
Pojazdy tego typu cechuje duża mobilność. Ramię teleskopowe wraz z kabiną zamontowane są w taki sposób, aby umożliwiać wykonywanie na platformie ruchu obrotowego – nawet o pełne 360 stopni. Jest to niezwykle wygodne podczas operowania ładunkami na niewielkich przestrzeniach, które uniemożliwiają ciągłą zmianę pozycji urządzenia.
Ładowarki teleskopowe czołowe
Warto o nich wspomnieć, ponieważ stanowią alternatywę dla ładowarek obrotowych. Określa się je również jako ładowarki sztywne – z uwagi na fakt, że ich kabina połączona jest z podwoziem w sposób nieruchomy. Nie mogą one przemieszczać jej dowolnie wokół własnej osi.
Unikatowe możliwości ładowarki obrotowej
Wyobraźmy sobie sytuację, w której w środku miasta trwają prace budowlane. W wąską uliczkę musi wjechać ciężki sprzęt z materiałami budowlanymi, następnie unieść je na wysokość kilku-kilkunastu metrów bez uszkodzenia linii energetycznych czy innych elementów, które zagospodarują przestrzeń. W takim przypadku doskonale sprawdzi się ładowarka teleskopowa obrotowa. Przewiezie ładunek na miejsce, a następnie, dzięki teleskopowemu wysięgnikowi dostarczy je na pożądaną wysokość roboczą (po dowolnej stronie ulicy) bez konieczności zmiany pozycji względem budynków. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które umożliwia wykonanie wielu czynności przy wykorzystaniu zaledwie jednej maszyny.
Ładowarki teleskopowe obrotowe sprawdzają się jednak nie tylko w budownictwie. Gdzie jeszcze można wykorzystać?
- w przemyśle;
- w dekarstwie;
- w pracy na wysokości związanej z przestrzenią miejską – przy i wymianie montażu oświetlenia, zawieszaniu świątecznych ozdób, stawianiu scen na różnego typu wydarzenia: koncerty itp.;
- przy montażu paneli fotowoltaicznych na budynkach;
a także w wielu innych sytuacjach, gdy konieczne jest umieszczenie ładunków w trudno dostępnych miejscach.
Wynajem czy zakup? – co bardziej opłaci się Twojej firmie
Czy jesteś już pewien, że w Twojej firmie przydałaby się ładowarka teleskopowa? Pozostaje jeszcze jedno pytanie – co wybrać: wynajem czy zakup? A odpowiedź niekoniecznie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od tego, czy działanie Twojej firmy opierało się będzie w głównej mierze na pracy ładowarki teleskopowej, czy ma to być jedynie narzędzie pomocnicze, wykorzystywane w wyjątkowych, sporadycznych sytuacjach.
W pierwszym przypadku lepszym rozwiązaniem jest zakup nowej lub używanej ładowarki teleskopowej obrotowej. Opcją może być także leasing urządzenia. Zakup pojazdu zwróci się szybko, a maszyna będzie zawsze dostępna.
Z kolei przy sporadycznym korzystaniu ze sprzętu, lepiej rozważyć opcję na wynajem. W ten sposób płaci się tylko za okres najmu, bez konieczności całorocznego utrzymywania i konserwacji maszyny, a także wymiany części.
Podsumowanie
Gdy liczy się dla Ciebie wydajność a jednocześnie bezpieczeństwo podczas obsługi ciężkich ładunków na niewielkich powierzchniach skorzystaj z pomocy ładowarki teleskopowej obrotowej. Wszechstronność maszyny, która potrafi z łatwością wykonać obrót wokół własnej osi w połączeniu z dużymi parametrami, takimi jak prędkość jazdy, udźwig, maksymalna wysokość podnoszenia to atuty pracy na ładowarkach, dające gwarancję wydajności przeprowadzonych zadań.