wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Znamy już nowe obostrzenia. Minister zdrowia zapowiada piątą falę

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Niedawno odbyła się konferencja prasowa Ministerstwa Zdrowa poświęcona nowym obostrzeniom, związanym z mutacją koronawirusa omikron. Głos zabrał najpierw minister zdrowia Adam Niedzielski, który krótko podsumował obecną sytuację epidemiczną.

Według ministra wprowadzone 1 grudnia obostrzenia pozwoliły na wyhamowanie liczby zakażeń – Sytuacja ustabilizowała się po wprowadzeniu obostrzeń tydzień temu – przekonywał. Niepokój według niego powinien budzić taki scenariusz, gdy liczba zakażeń będzie się utrzymywała na stałym poziomie lub rosła. Obecnie, jak poinformował, możemy zauważyć spadek zakażeń w czterech województwach, w tym na Podkarpaciu.

Czy czeka nas piąta fala koronawirusa?

Minister Niedzielski wspomniał, że wariant Omikron został oceniony jako bardzo ryzykowny element, który może przesądzić o piątej fali.

Niewykluczone, że nowa mutacja koronowirusa stanie się dominującą.

Jak podaje portal medonet.pl według dr Anthony’ego Fauciego, głównego doradcy amerykańskiego resortu zdrowia, omikron może się okazać wcale nie taki groźny.

Naprawdę musimy być ostrożni, zanim stwierdzimy czy nowy wariant jest mniej dotkliwy lub naprawdę nie powoduje poważniejszej choroby niż Delta. Jak dotąd sygnały są jednak zachęcające. Wygląda na to, że nowy wariant nie jest aż tak groźny – mówił dr Anthony Fauci w wywiadzie dla CNN.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia

  • Zmniejszenie limitów z 50% do 30 proc. obłożenia lokalu w restauracjach, barach i hotelach. Zwiększenie limitu będzie wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.
  • Zamknięcie dyskotek, klubów i obiektów udostępniających miejsca do tańczenia.
  • Ograniczenie limitu w transporcie drogowym do 75 proc.
  • Wprowadzenie obowiązkowych testów dla współdomowników osób chorych na COViD-19, bez względu na Unijny Certyfikat COVID.
  • Obowiązkowy test przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen wykonany nie wcześniej niż 24h przed przekroczeniem granicy.
  • Nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich od 20.12.2021 do 9.01.2022.
  • 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności w lokalach zamkniętych do max 100 osób z wyłączeniem zaszczepionych.
  • Od 1 marca 2022 r. obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup zawodowych – medyków, nauczyciele i służb mundurowych.
- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Walduś
7 grudnia, 2021 15:30

Ważne, żeby być na fali!

- Reklama -

Ostatnie artykuły