wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Zmniejsz swój podatek – ulgi dla podatników

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Płacenie podatków na pewno nie należy do przyjemności. Każdy podatnik, który osiągnął przychód w poprzednim roku, musi złożyć odpowiednie zeznanie podatkowe. Natomiast od osiągniętego dochodu, będzie musiał zapłacić podatek. Podatek dochodowy jest nakładany na nas przez prawo Polskie i musimy go płacić. Jednak istnieją sposoby na to, żeby zredukować kwotę daniny na rzecz fiskusa. W celu zmniejszenia podatku warto zapoznać się z różnymi ulgami, które zawarte są w ustawie o PIT.

Ulgi podatkowe – zmniejsz swój podatek dochodowy

Składając zeznanie podatkowe za poprzedni rok, można wpisać w nim wszelkie ulgi, które nas obejmują. Wyróżnić można dwie grupy ulg:

  • ulgi od dochodu
  • ulgi od podatku

Pierwsze obniżają kwotę, od której naliczany jest podatek, natomiast drugie zmniejszają należny do zapłacenia podatek. Ustawa o PIT przewiduje możliwość zastosowania dość sporej liczby ulg. Ulgi te wynikają z promowania przez nasze państwo różnych zachowań oraz wydatków na pewne cele.

Żeby skorzystać z jakiejkolwiek ulgi, trzeba spełnić różne warunki. Świadomy podatnik powinien wiedzieć, że w celu otrzymania niektórych ulg, warto w roku podatkowym wykonać pewne działania, które mogą obniżyć podatek dochodowy.

Najbardziej popularne ulgi

Ulga prorodzinna

Jest to najczęściej wykorzystywana przez podatników polskich ulga. Obejmuje ona sporą część społeczeństwa. Każdy rodzic posiadający przynajmniej jedno dziecko może z opisywanej ulgi skorzystać. Z każdym kolejnym posiadanym dzieckiem, wartość ulgi rośnie.

Ulga za internet

Jest to ulga, z której korzystać mogą osoby opłacające usługi internetowe. Jednak korzystać z niej można tylko przez dwa lata. Oszczędność na podatku z tej ulgi to 19% z maksymalnej kwoty możliwej do odliczenia równej 760 złotych.

Ulga dla krwiodawców

Jeżeli w poprzednim roku podatnik był honorowym dawcą krwi, może odliczyć z tego tytułu pewną kwotę od dochodu.Wysokość tej ulgi nie jest zbyt imponująca, jednak jeżeli można z niej skorzystać, to warto to uczynić. Za litr oddanej krwi podatnik może odliczyć 130 złotych od dochodu. Oszczędność na podatku to 19% wspomnianej sumy. Jednak w przypadku tej ulgi istnieje ograniczenie, które dopuszcza odliczenie do maksymalnie 6% wartości dochodu.

Ulga związana z darowiznami

Wspieranie instytucji kościelnych, czy społecznych jest bez wątpienia pozytywnym działaniem. Dlatego państwo umożliwia hojnym osobom odliczenie pewnej kwoty od dochodu. Jednak darowizny mogą być odliczone jedynie do 6% dochodu podatnika. Ponadto ulgi związane z darowiznami i krwiodawstwem sumują się (łącznie można odliczyć do 6% dochodu).

Ulga związana z wpłatami na IKZE

Limit wpłat na konto IKZE wynosił w poprzednim roku podatkowym 5331,60 zł. Podatnik, który wpłacił taką kwotę na konto, może odliczyć ją w całości od dochodu. Dla osób, które obejmuje pierwszy próg podatkowy, oszczędność z tego tytułu wyniesie 960 złotych, co jest już niezłą kwotą.

Podsumowanie

Warto znać wszelkie dostępne dla podatników ulgi. Dzięki ich zastosowaniu możemy obniżyć należny fiskusowi podatek. W wyniku tego możemy otrzymać wyższy zwrot nadpłaconego podatku za poprzedni rok.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z kancelarią doradztwa podatkowego i prawnego: www.kancelaria-walterowicz.pl.

- Reklama -

Podobne artykuły

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
lolek
28 marca, 2020 13:13

ulgą byłoby niepłacenie podatkow 😀

Wolek
19 sierpnia, 2020 13:43

Specjaliści wiedzą jak dobrze policzyc

- Reklama -

Ostatnie artykuły