Zdarza się, że ludzie przenoszą na zwierzęta swoje własne odczucia i emocje. Gdy kot załatwi się poza kuwetą lub podrapie meble, to jego opiekunowie często komentują, że zrobił to złośliwie lub w ramach zemsty. Jednak czy tak naprawdę można posądzać go o takie motywacje? Jak w radzeniu sobie z takim problemem pomóc może na przykład drapak czy kuweta dla kota?
Zwierzę to nie człowiek
Stwierdzenie, że zwierzę jest mściwie lub robi ludziom na złość, to przykład personifikacji. Złośliwość to bowiem w ludzkim zachowaniu czerpanie przyjemności z czynienia innym nieprzyjemnych rzeczy. W myśl tej definicji ciężko stwierdzić, że jest to cecha, jaką można przypisać zwierzętom. Ludzie mają tendencję do patrzenia na świat zwierząt przy użyciu swojej perspektywy, która nie sprawdza się w tym przypadku. Koty nie potrafią być złośliwe, nie potrafią także wprost powiedzieć o swoich problemach. Ich zachowanie to także bezpośrednia reakcja na to, co robi człowiek i na jego emocje. Ich czyny odzwierciedlają to, czy czują się one bezpiecznie i swobodnie w danym środowisku. W ten sposób mogą także ujawniać się problemy behawioralne, których źródło często leży na przykład w zbyt wczesnym oddzieleniu kociaka od matki i jego rodzeństwa.
Niepożądane zachowania jako komunikacja
Skoro wiesz już, że zwierzę nie odczuwa ludzkich emocji, jego zachowanie musi zatem oznaczać coś innego. Co próbuje powiedzieć swojemu właścicielowi kot, który załatwia się poza kuwetą, zrzuca doniczki z parapetu lub niszczy kanapę? Najpopularniejsze komunikaty to:
- źle się czuje i coś go boli,
- nie ma innego miejsca do ostrzenia pazurów,
- jest znudzony i potrzebuje więcej zabawy,
- odczuwa emocje, z którymi nie potrafi sobie inaczej poradzić,
- kuweta stoi w niewłaściwym miejscu lub żwirek jest nieodpowiedni,
- opiekun poświęca mu za mało uwagi.
W przypadku wystąpienia niepokojącego zachowania u mruczka należy przeanalizować wszelkie możliwe czynniki typu właśnie nieodpowiedni żwir czy brak właściwej organizacji przestrzeni. Kot bowiem swoim zachowaniem domaga się od opiekuna konkretnych zmian i trzeba dowiedzieć się, co mu przeszkadza. Często pomaga zakup nowych akcesoriów. Wybierz akcesoria takie jak kuweta dla kota od Psia Kość lub sprawdź drapak dla kota na sklep-psiakosc.pl.
Zadbaj o potrzeby swojego zwierzęcia z odpowiednimi akcesoriami
By zaspokoić wszystkie potrzeby podopiecznego, niezbędne są pewne akcesoria, takie jak przykładowo kuweta dla kota od „Psia Kość”. Wybór odpowiedniego modelu rozwiązać może problem z załatwianiem się na łóżku opiekuna lub w szafie. W rozładowaniu napięcia i przystosowaniu domu do potrzeb zwierzęcia pomóc może także drapak dla kota na sklep-psiakosc.pl – stworzy on przestrzeń, w której kot będzie mógł ostrzyć swobodnie pazury, bawić się lub nawet chować w chwilach, gdy będzie czuł się niepewnie. Pamiętaj, by przy ich wyborze uwzględnić potrzeby zwierzęcia, nie zaś własną wygodę czy poczucie estetyki. To pupil jest tu bowiem najważniejszy i to jemu mają służyć zakupione akcesoria. Jeżeli jednak zmiana warunków w mieszkaniu oraz większe zaangażowanie domowników w zabawę z mruczkiem nie przyniosą rezultatów, należy udać się z podopiecznym do weterynarza.