wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Zespół Szkół nr 3 w Jaśle – platforma wspólnej edukacji i integracji dla uczniów szkół podstawowych i specjalnych

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

8 czerwca 2022 r. uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Łajscach oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Łubienku uczestniczyli w warsztatach z robotyki w Zespole Szkół nr 3 w Jaśle.

Zajęcia z robotyki to okazja do poznania nauk ścisłych od ich praktycznej strony oraz szansa na uzyskanie nowych umiejętności i wiedzy dotyczącej robotyki. Celem zajęć było poznanie od podstaw najprostszych urządzeń elektronicznych, poznanie podstawowych elementów w zakresie budowy, działania, pomiarów i sprawdzania elementów, zapoznanie z montażem układów oraz uruchamiania układów, działaniem drukarki 3D oraz programowania.

Zespół Szkół nr 3 w Jaśle – platforma wspólnej edukacji i integracji dla uczniów szkół podstawowych i specjalnych

Ponadto uczniowie zobaczyli projekty wykonane przez uczniów „Chemika” np. pająk, samochód, prototyp maszyny do produkcji filamentu oraz symulator komputerowy wykonany z części samochodowych. Warsztaty przeprowadził pan Damian Matłosz.

Mówimy TAK otwartości, NIE stereotypom.

9 czerwca odwiedzili nas niezwykli goście – uczniowie – podopieczni Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej „Latawiec” w Majscowej. W tym dniu odbyły się przygotowane dla nich zajęcia w pracowniach: chemicznej i gastronomicznej. Uczniowie kierunków chemicznych naszych klas techników wraz z opiekunką panią Jolantą Łupkowską przygotowali i zorganizowali warsztaty dla podopiecznych „Latawca” w pracowni naszego laboratorium.

Zespół Szkół nr 3 w Jaśle – platforma wspólnej edukacji i integracji dla uczniów szkół podstawowych i specjalnych

Uczniowie „Latawca” pod fachowym okiem i opieką młodzieży z Chemika oraz swoich opiekunów mieli możliwość uczestniczyć w przeprowadzaniu eksperymentów chemicznych. Następnie odwiedzili naszą pracownię gastronomiczną, w której uczennice klas technikum żywienia i usług gastronomicznych wraz z opiekunami p. Małgorzatą Piętą i panią Elżbietą Piwowarską przeprowadziły przygotowane specjalnie na tę okazję warsztaty kulinarne. Podopieczni „Latawca” uczestniczyli w przygotowaniu i wykonaniu ciasteczek.

Osoby z ASD potrzebują jasnych instrukcji i tłumaczenia na konkretach. Zorganizowane w naszej szkole warsztaty tematyczne miały właśnie taki charakter i dzięki temu nasi uczniowie i nauczyciele zapewnili warunki przyjazne do wspólnej „przygody edukacyjnej”.

Zespół Szkół nr 3 w Jaśle – platforma wspólnej edukacji i integracji dla uczniów szkół podstawowych i specjalnych

Organizacja powyżej opisanych warsztatów to pierwsze zajęcia w naszej szkole, podczas których podopieczni Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej „Latawiec” mieli możliwość rozwijać umiejętności społeczne oraz poznawcze, które pomogą im w codziennym funkcjonowaniu. Z satysfakcją i radością potwierdzamy, że podczas tego spotkania obie strony miały możliwość uczyć się od siebie nawzajem.

Nasi uczniowie podczas spotkania się z dziećmi ze spektrum autyzmu mieli możliwość przełamać obiegowe stereotypy i zobaczyć oraz poznać, że dziecko z autyzmem ze względu na swoją wrażliwość potrzebuje więcej cierpliwości i zrozumienia. Jesteśmy przekonani, że tylko wtedy, kiedy mamy możliwość się spotykać, wspólnie działać, możemy lepiej rozumieć się na co dzień oraz uczyć się szacunku dla odmienności. Bo każdy z nas jest wyjątkowy i jest tego wart.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły