15.2 C
Jasło
18 września 2020, piątek

Zedrzeć politurę – świat powieści Jakuba Żulczyka

Wyróżnione

Dlaczego warto zdecydować się na szkolenia winiarskie dla firm?

Wyjazd integracyjny bądź spotkanie pracownicze to sposobność do lepszego poznania współpracowników. Niestety często zdarza się, iż jego forma jest nudna i niezachęcająca....
Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

24 kwietnia br. z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprosiła na rozmowę o literaturze Jakuba Żulczyka, autora powieści  „Radio Armageddon” (2008), „Ślepnąc od świateł” (2014), „Wzgórze Psów” (2017).

Najważniejsi są czytelnicy, bowiem oni dotykają esencjonalności wypowiedzi – usłyszeliśmy na początku spotkania. Każdy autor pisze przez siebie, swoją pamięć, wyobraźnię i przeżycia.

Zedrzeć politurę – świat powieści Jakuba Żulczyka

 Książka jest ode mnie mądrzejsza – stwierdził skromnie. Prawda literacka rządzi się swoimi prawami, a w prozie najważniejsza jest prawda emocji, którym poddany jest zarówno bohater jak i czytelnik. Ten uniwersalizm emocji  powoduje, że czytelnik ma szansę utożsamić się z bohaterem.

Bohaterowie książek J. Żulczyka mają swoje archetypy w biblii, która była stale obecna w jego domu. Choć każdemu z nich nadaje własne cechy, czasem przekornie tworzy antybohatera.

Moje książki są mroczne, mimo tego przebija z nich pozytywna wizja świata – dodaje.

To, co go najbardziej interesujące to nieuświadomione ludzkie impulsy. Swoich bohaterów kategoryzuje, jednoznacznie dzieląc ich na tych, którzy żyją w symbiozie ze światem oraz tych, którzy pragną go sobie podporządkować. Bo walka jest w człowieku – udowadnia. Uważa, że wynika to z ciągłego niezadowolenia i frustracji, a marzenia sprawiają, że wpada się w pułapkę wyobraźni.

Zdecydowanie odrzuca próbę utożsamiania jego twórczości z tzw. „generacją nic”. Każde pokolenie ma swój zestaw problemów – wyjaśnia.

Kim są jego mistrzowie? Ceni Jarosława Iwaszkiewicza, Marka Rymkiewicza, Michela Houellebecqa, Cormaca McCarthyego, Nicka Cave’a, wreszcie Thomasa Bernharda za niebywałą rytmiczność wersów. Niezwykle docenia także współpracę z reżyserem Krzysztofem Garbaczewskim przy spektaklu „Robert Robur” na podstawie książki Mirosława Nahacza „Niezwykłe przygody Roberta Robura”.

Źródło: MBP w Jaśle

- Reklama -

Więcej artykułów

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły

Wkrótce ruszy przebudowa ulic 3-go Maja i Kołłątaja

Dzisiaj Miasto Jasło podpisało umowę i przekazało plac budowy pod „Przebudowę ulic 3-go Maja i Kołłątaja”. Wartość prac, które mają zakończyć się...

Warszawa przekazuje 2 mln zł dla Podkarpacia, w tym 200 tys. zł dla Miasta Jasła

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski i samorządowcy z Podkarpacia podpisali porozumienia o pomocy. Warszawa w geście solidarności przekazuje wsparcie dla podkarpackich gmin,...

Adam Pawluś jakiego nie znamy

W trakcie swobodnej rozmowy z dziennikarką iTVPołudnie, w zaciszu swojego ogrodu, Starosta Adam Pawluś dzieli się ważnymi, ale też czasami trudnymi wspomnieniami...