wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Zedrzeć politurę – świat powieści Jakuba Żulczyka

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

24 kwietnia br. z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprosiła na rozmowę o literaturze Jakuba Żulczyka, autora powieści  „Radio Armageddon” (2008), „Ślepnąc od świateł” (2014), „Wzgórze Psów” (2017).

Najważniejsi są czytelnicy, bowiem oni dotykają esencjonalności wypowiedzi – usłyszeliśmy na początku spotkania. Każdy autor pisze przez siebie, swoją pamięć, wyobraźnię i przeżycia.

Zedrzeć politurę – świat powieści Jakuba Żulczyka

 Książka jest ode mnie mądrzejsza – stwierdził skromnie. Prawda literacka rządzi się swoimi prawami, a w prozie najważniejsza jest prawda emocji, którym poddany jest zarówno bohater jak i czytelnik. Ten uniwersalizm emocji  powoduje, że czytelnik ma szansę utożsamić się z bohaterem.

Bohaterowie książek J. Żulczyka mają swoje archetypy w biblii, która była stale obecna w jego domu. Choć każdemu z nich nadaje własne cechy, czasem przekornie tworzy antybohatera.

Moje książki są mroczne, mimo tego przebija z nich pozytywna wizja świata – dodaje.

To, co go najbardziej interesujące to nieuświadomione ludzkie impulsy. Swoich bohaterów kategoryzuje, jednoznacznie dzieląc ich na tych, którzy żyją w symbiozie ze światem oraz tych, którzy pragną go sobie podporządkować. Bo walka jest w człowieku – udowadnia. Uważa, że wynika to z ciągłego niezadowolenia i frustracji, a marzenia sprawiają, że wpada się w pułapkę wyobraźni.

Zdecydowanie odrzuca próbę utożsamiania jego twórczości z tzw. „generacją nic”. Każde pokolenie ma swój zestaw problemów – wyjaśnia.

Kim są jego mistrzowie? Ceni Jarosława Iwaszkiewicza, Marka Rymkiewicza, Michela Houellebecqa, Cormaca McCarthyego, Nicka Cave’a, wreszcie Thomasa Bernharda za niebywałą rytmiczność wersów. Niezwykle docenia także współpracę z reżyserem Krzysztofem Garbaczewskim przy spektaklu „Robert Robur” na podstawie książki Mirosława Nahacza „Niezwykłe przygody Roberta Robura”.

Źródło: MBP w Jaśle

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły