wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Zbiornik Kąty-Myscowa. Inwestycja warta ok. 1 miliard złotych zostanie ukończona w 2027 r.

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Dzisiaj w miejscowości Kąty, w powiecie jasielskim, odbyła się konferencja prasowa poświęcona budowie zbiornika Kąty-Myscowa. Temat zbiornika jest znany od dawna i wielu mieszkańców straciło już wiarę, że kiedykolwiek powstanie. Tymczasem pojawiają się realne przesłanki do realizacji tej inwestycji, której wartość szacuje się na ok. 1 miliard złotych!

W konferencji poza samorządowcami powiatu jasielskiego wzięli udział przedstawiciele Wód Polskich, w tym Przemysław Daca – Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z Warszawy.

Prezes Przemysław Daca zwrócił uwagę na to, jak trudna jest ta inwestycja pod względem środowiskowym. Poza tym bardzo duże znaczenie ma poparcie samorządowców powiatu jasielskiego i lokalnej ludności. Samorządowcy opowiadają się za inwestycją jednogłośnie, natomiast wśród mieszkańców pojawiają się krytyczne głosy. Niedawno pisaliśmy o kolektywie aktywistów ekologicznych Siostry Rzeki, który stanowczo sprzeciwia się budowie zbiornika.

Krowy w Myscowej protestują! Nie chcą zbiornika Kąty-Myscowa

Te środowiska według Prezesa Dacy będą robiły wszystko, żeby tylko rzucać kłody pod nogi i sabotować budowę zbiornika Kąty-Myscowa. Z kolei Małgorzata Wajda, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, dopytywana o wyniki ankiety, stwierdziła że tylko 20% mieszkańców wyraża negatywną opinię. Pozostali dzielą się na zwolenników i niezdecydowanych.

W ciągu najbliższych tygodni spotkamy się z każdym i odbierzemy informacje o stanie prawnym nieruchomości, czy ludzie chcą się wybudować czy wolą odszkodowanie. Chcemy z każdym porozmawiać, tak żeby nikt nie czuł się niepoinformowany

Małgorzata Wajda, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie

Zbiornik Kąty-Myscowa obejmie zaledwie 1% Magurskiego Parku Narodowego

Zbiornik Kąty-Myscowa zajmie powierzchnię niemal 430 hektarów, która stanowi zaledwie 1% powierzchni Magurskiego Parku Narodowego. Na tym obszarze jest ok 100 nieruchomości, których właścicieli należy objąć odszkodowaniem. Czy to wysoka cena za możliwość zaopatrzenia w wodę 3 powiatów i bezpieczeństwo anty-powodziowe?

Większość osób uzależnia swoje stanowisko od wysokości kwoty odszkodowania.

Projekt zbiornika Kąty-Myscowa zgłoszono do wielu programów

Projekt, który zaciąży najbardziej na samorządach zmuszonych do opracowania nowych planów zagospodarowania przestrzennego, zgłoszono do wielu źródeł. Warto podkreślić, że idealnie wpasowuje się on w nową perspektywę programowania środków unijnych do 2027 roku.

Wody Polskie pozyskały z Banku Światowego środki na zbiornik Kąty Myscowa

Przemysław Daca podkreślił, że Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie nie stać na wydatkowanie tak dużych środków.

Wody Polskie nie mają takich pieniędzy, to muszą być pieniądze z zewnątrz, być może z Komisji Europejskiej, być może pieniądze unijne. Teraz jest ten moment, żeby o te pieniądze zawalczyć

Przemysław Daca

Mamy nadzieję, że interes ogółu przeważy nad prywatnymi ambicjami różnej maści aktywistów. Możliwość zaopatrzenia w wodę podczas suszy ludności nawet 3 powiatów (!) i ochrona anty-powodziowa wydają się ważniejsze od opinii krów zbuntowanych przez kolektyw Stostry Rzeki.

- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Lesnik
3 października, 2021 20:54

H U…. WAM W D U P ….. z tym zbieronkiem P I S iory

- Reklama -

Ostatnie artykuły