wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Zakup mieszkania pod wynajem – czy to się będzie opłacać w 2024?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Wynajem mieszkania stanowi źródło dodatkowego dochodu, jednak koszty związane z zakupem nieruchomości nie są niskie, mając na uwadze ceny obowiązujące na rynku nieruchomości. Pojawia się więc pytanie, czy obecnie opłaca się kupować mieszkania z zamiarem ich wynajmowania? Jak koszty przekładają się na późniejsze zyski?

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem – moda czy sposób na życie?

Inwestowanie w nieruchomości to doskonały sposób na ulokowanie wolnego kapitału w czasach inflacji. Oczywiście, wejście na rynek wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, jednak potencjalna, możliwa do uzyskania stopa zwrotu jest na ogół wyższa, niż w przypadku inwestowania w innego rodzaju aktywna. Inwestorzy decydują się odsprzedać nieruchomość z zyskiem, ale wielu z nich stawia na wynajem. W takim przypadku korzyści uzyskiwane są dopiero w dłuższej perspektywie czasowej – na początek trzeba bowiem „odzyskać” zainwestowany kapitał. Mieszkanie pod wynajem można zakupić na rynku pierwotnym bądź wtórnym. Określenie rodzaju nieruchomości, jaki nas interesuje, jest kluczowe. Inne bowiem ceny obowiązują na jednym rynku, inne na drugim. Wynajmowanie mieszkania stanowi dodatkowy dochód inwestora, choć nie sposób nie zauważyć, że ci, którzy dysponują sporym majątkiem, wchodzą w posiadanie coraz większej liczby nieruchomości.

Czy zakup mieszkania pod wynajem wciąż się opłaca?

Oceniając opłacalność zakupu mieszkania pod wynajem, należy wziąć pod uwagę potencjalne koszty i dochody. Ile kosztuje mieszkanie z rynku pierwotnego, a ile z wtórnego? W pierwszym przypadku musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 300 000 – 800 000 zł, w zależności od tego, jakiego rodzaju mieszkanie i w jakiej lokalizacji chcemy kupić. W drugim przypadku ceny wahają się od 150 000 do mniej więcej 600 000 zł. Oczywiście, rynek nieruchomości jest mocno zróżnicowany, dlatego z pewnością znajdziemy również oferty w niższym i wyższym pułapie cenowym. Dochód z najmu mieszkania z pierwszej ręki, które niedawno zostało wybudowane, oscyluje w okolicy 1500-3000 zł miesięcznie. Mowa tutaj o czystym zysku, który przekazywany jest w formie tak zwanego odstępnego. Dochód z najmu nieruchomości z rynku wtórnego może, ale nie musi być niższy. Wiele zależy od tego, gdzie zlokalizowane jest mieszkanie oraz jak zostało urządzone. Teoretycznie więc bardziej opłacalny będzie zakup mieszkania na rynku wtórnym, ale musimy też liczyć się z dodatkowymi kosztami, jakie wygeneruje remont. W praktyce oznacza to, że okres zwrotu z inwestycji wynosi blisko 10 lat, a czasami znacznie dłużej. Po tym czasie będziemy generować zyski, czyli zarabiać na wynajmie nieruchomości. Ceny mieszkań są wysokie, ale coraz droższy jest też wynajem. Dobrym rozwiązaniem może być zakup po okazyjnej cenie, a następnie wynajęcie mieszkania osobie trzeciej.

Inwestowanie w nieruchomości na-wynajem

Dodatkowe koszty związane z zakupem nieruchomości pod wynajem

Od zakupu mieszkania do jego wynajęcia jeszcze daleka droga. Często konieczny okazuje się remont, który może trwać nawet kilka tygodni. Czasami mieszkanie trzeba odpowiednio zaadaptować, na przykład do potrzeb rodziny z dziećmi. Wszystkie te działania generują koszty, które należy doliczyć do ogólnej kwoty inwestycji. Istotnym elementem jest również ubezpieczenie mieszkania, które powinno się zakupić jeszcze przed podpisaniem umowy z potencjalnym lokatorem. Koszty związane z nabyciem polisy można na niego scedować, ale już we własnym zakresie, na podstawie zawartej umowy. Okazuje się, że wynajem mieszkania to skomplikowana procedura, która wymaga dużego zaangażowania, i to nie tylko w kontekście kapitału.

Wynajem mieszkania – szanse w 2024 roku

Ceny na rynku nieruchomości są wysokie i stosunkowo stabilne. W 2024 eksperci nie przewidują większych zmian, co oznacza, że z jednej strony zakup mieszkania pochłonie znaczne środki, z drugiej strony zyski z najmu również będą wysokie. Jeśli posiadamy wolny kapitał, to lepszym wyborem będzie jego zainwestowanie w nieruchomość, niż trzymanie środków na lokacie bankowej czy w przysłowiowej skarpecie. Mieszkanie możemy wynająć, ale jeśli uznamy, że chcemy odzyskać zainwestowany kapitał, w każdym momencie nieruchomość będzie można sprzedać. Taka decyzja pociąga za sobą oczywiście pewne konsekwencje, a największą z nich jest ryzyko nieodzyskania zainwestowanego kapitału. Nieruchomość, którą dziś wynajmiemy, w przyszłości możemy przeznaczyć na mieszkanie dla dzieci bądź innych członków rodziny. Możliwości jest naprawdę sporo, a inflacja sprzyja kupowaniu mieszkań, stanowiąc lokatę kapitału.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły