21.8 C
Jasło
6 sierpnia 2020, czwartek
Strona główna Aktualności Zakończenie roku akademickiego na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym

Zakończenie roku akademickiego na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym

8 czerwca 2019 r. w auli Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego zakończyli rok akademicki odbierając gratulacje oraz dyplomy od Burmistrza Miasta Jasła – Ryszarda Pabiana, dziekana Wydziału Ekonomii, Gospodarki Przestrzennej i Transportu – dr Katarzyny Szajowskiej oraz dyrektor MBP w Jaśle – Doroty Woźnicy.

W roku akademickim 2018/2019 najmłodsi jaślanie z zapałem zdobywali wiedzę i zgłębiali tajemnice nauki. W pierwszym semestrze zapoznali się z tajnikami sztuki iluzji, poznali życie wikingów, odwiedzili królestwo pszczół, badali zjawiska fizyczne związane z przepływem prądu, eksperymentowali z masą nienewtonowską, programowali roboty i rozwijali wrażliwość na literaturę i muzykę.

Drugi semestr dzieci rozpoczęły uczestnicząc w zajęciach „Ale plama! – czyli ćwiczenia z wyobraźni”. Poznały różne techniki tworzenia ilustracji, dowiedziały się kim jest ilustrator i na czym polega jego praca. Z pomocą wyobraźni i farb w ulubionych kolorach każdy mały żak stworzył własnego bajkowego stworka.

W trakcie spotkania „Co się dzieje w mojej głowie – czyli jak działa mózg?” studenci dowiedzieli się, w jaki sposób mózg kontroluje zmysły i steruje całym organizmem oraz gdzie znajduje się ośrodek naszej pamięci. Wzięli udział w zabawie stymulującej obie półkule mózgowe a także w ćwiczeniach na wyobraźnię i spostrzegawczość.

W bibliotecznym „Ekolaboratorium” mali naukowcy sporządzili własne płyny do kąpieli oraz do robienia baniek mydlanych. Nauczyli się jak odmierzać proporcje i dowiedzieli się jakich składników użyć, aby ich mikstury były przyjazne środowisku.

Na warsztatach „Akademia zdrowia Juniora” studentki Pielęgniarstwa wprowadziły dzieci w zagadnienia związane ze zdrowym trybem życia. Pokazały jak powinna być skomponowana odpowiednia i zbilansowana dieta oraz jak ważna w codziennym życiu jest aktywność fizyczna i higiena osobista.

Zwieńczeniem spotkań Juniwersytetu była biblioteczna gra edukacyjna „Łowcy wiedzy”.W trakcie drużynowej rywalizacji, dzieci miały okazje wykorzystać wiedzę zdobytą podczas zajęć, które odbywały się w ciągu całego roku akademickiego. Uczestnicy gry odpowiadali na pytania dotyczące życia pszczół i wikingów, układali puzzle, ćwiczyli sprawność swoich umysłów odnajdując ukryte na obrazkach elementy, pochwalili się wiedzą dotyczącą naszego miasta, a także bystrym okiem, sprawnością fizyczną i chartem ducha.

W drugim semestrze zajęcia dla dzieci prowadzili:  ilustratorka książek dla dzieci Jolanta Richter-Magnuszewska, dr Wanda Matras-Mastalerz, Justyna Kryjak z Teatru Aplauz, studentki kierunku Pielęgniarstwo Państwowej Wyższej Szkoły w Krośnie oraz pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Merytoryczny program tegorocznej edycji Juniwersytetu przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle.

Uroczyste rozdanie dyplomów uświetniły swoimi występami solistki Jasielskiego Domu Kultury: Aleksandra Sieńkowska oraz Izabela Janasik.

Podczas spotkań prowadzących zajęcia wspierali wolontariusze.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to edukacyjny projekt realizowany przez Miasto Jasło w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu “Postaw na rodzinę”.

ŹródłoJuniwersytet
Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze artykuły

Ponad 50 laboratoriów w sieci PCI. Dołączają kolejne. W planach łączenie nauki i biznesu

Podkarpackie Centrum Innowacji tworzy regionalną sieć laboratoriów. Już ponad 50 laboratoriów dołączyło do projektu. To ambitne wyzwanie, w którym doświadczenia i wiedza...

Koronawirus znowu w powiecie jasielskim

Wraz z początkiem sierpnia zaczęły pojawiać się nowe zachorowania na COVID-19 w powiecie jasielskim. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w...

Kradł papierosy na stacjach paliw i groził pracownikom

Policjanci z jasielskiej komendy zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież rozbójniczą oraz usiłowanie rozboju. Zatrzymany 30-latek, w minioną sobotę, odwiedzał lokalne stacje...

Trwa przebudowa trzech mostów w Powiecie Jasielskim

Trwają prace polegające na rozbudowie i przebudowie drogi powiatowej Nr 1905R Kąty – Desznica – Świątkowa Wielka – Świątkowa Mała oraz rozbiórce...