wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Zaćma pogarsza wzrok Polaków. Jak wygląda to w województwie podkarpackim?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Jak pokazują dane Narodowego Funduszu Zdrowia wzrok Polaków pogarsza się w bardzo szybkim tempie. Spada nie tylko liczba zabiegów przywracających sprawne i ostre widzenie, ale także liczba zdiagnozowanych u pacjentów przypadków. Tylko w woj. podkarpackim, w 2020 r. udało się wykryć 3865 przypadków zaćmy u pacjentów powyżej 70 roku życia. Dwa lata wcześniej (dane za rok 2018) było ich ponad 5500. Wpływ na ten stan ma przede wszystkim pandemia i obawa pacjentów przed zakażeniem COVID 19 w gabinecie okulistycznym.

Aby nakłonić pacjentów do powrotu do gabinetów okulistycznych, regularnych badań i troski o wzrok, a także do stawiania się na umówione już zabiegi na zaćmę, Polskie Towarzystwo Okulistyczne zainicjowało kampanię społeczną „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie”.

Znakomici eksperci, w tym prof. dr. hab. n. med. Jacek P. Szaflik, światowej klasy specjalista w dziedzinie okulistyki, przekonują, że nie ma żadnych przeciwskazań do wizyt w bezpiecznych, pracujących z zachowaniem najwyższych standardów sanitarnych gabinetach, a także uświadamiają jak bardzo zaćma wpływa na obniżenie komfortu widzenia.

Pokonaj zacme_popraw widzenie - plakat

W tym celu powstały dedykowane, dostępne m.in. na kanale YouTube oraz Facebook, spoty reklamowe przedstawiające istotę problemu i zachęcające osoby, szczególnie z grupy 70+, do ponownego rejestrowania się na wizyty i zabiegi. Bardzo ważnym, obecnym w kampanii głosem stanowiącym wsparcie dla innych jest p. Andrzej Szeląg, pacjent prof. dr. hab. n. med. Jacka P. Szaflika, mówiący o poprawie komfortu widzenia poprzez zabieg na zaćmę, który wykonany został w czasie pandemii.

Problem dotyczy też młodszych

Problemy z widzeniem i pojawiającą się zaćmą dotyczą także osób młodszych. Podobnie jak w przypadku osób 70+, również w innych grupach wiekowych (40-49 lat, 50-59 lat, 60-69 lat), widoczne są drastyczne spadki dotyczące postawionych diagnoz. W zależności od grupy sięgają one od 37% do 42%. Warto pamiętać, że wzrok zbadać można także u lekarza optometrysty, który podczas nawet niezobowiązującej wizyty może sprawdzić pojawiające się objawy zaćmy.

Pokonaj zaćmę, popraw widzenie

Pomimo że operacja zaćmy jest zabiegiem niskiego ryzyka i znacząco poprawia komfort życia, coraz mniej pacjentów decyduje się na ten krok. Głównym powodem tak niskiego wyniku w ostatnich latach jest przede wszystkim pandemia oraz strach przed zarażeniem się koronawirusem. Dlatego też Polskie Towarzystwo Okulistyczne – pomysłodawca i organizator, razem z partnerami – Bausch Health Poland, Alcon, Adamed, Senju Poland, OFTA powołało do życia kampanię społeczną „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie”. Kampania skierowana została przede wszystkim do lekarzy, osób starszych a także ich rodzin, a jej głównym celem jest zachęcenie do powrotu do diagnostyki i leczenia okulistycznego ze szczególnym naciskiem na seniorów

Więcej informacji na temat kampanii „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie” znaleźć można na https://www.facebook.com/Pokonajzacme/ oraz https://www.youtube.com/channel/UCKEBogWECbdEEAnJ_F4SaDA

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły