112 uczniów szkół muzycznych I i II stopnia z całej Polski wzięło udział w XIII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz, który odbył się 22 i 23 marca br., pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła. Konkurs zakończył koncert laureatów, połączony z wręczeniem nagród i wyróżnień oraz wyłonieniem zdobywcy Grand Prix. W tym roku zdobył je Dawid Ganczar, pianista z Wrocławia.
Uczestnicy konkursu przyjechali do Jasła m.in. z: Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Lublina, Tarnowa, Katowic, Sosnowca, Tych, Białegostoku i Płocka. Przesłuchania konkursowe, odbywały się jak zawsze w szkole muzycznej i w Jasielskim Domu Kultury. Jurorzy: prof. Elżbieta Gajewska – flet (Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie), prof. Andrzej Godek – klarnet (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Wiesław Kwaśny – skrzypce (AM Kraków), prof. Igor Cecocho – trąbka (AM Wrocław), dr hab. Paweł Zawadzki – fortepian (AM Wrocław), dr hab. Adam Klocek – wiolonczela (AM Kraków), oceniali młodych muzyków w trzech kategoriach wiekowych: do 13 lat (I kat.), do 16 lat (II kat.) i do 20 lat (III kat.) oraz w trzech grupach instrumentów: fortepian, instrumenty smyczkowe i szarpane oraz instrumenty dęte i akordeon. Przyznali łącznie 32 nagrody i 22 wyróżnienia. Nie przyznali I nagrody pianistom oraz grającym na instrumentach dętych i akordeonie w drugiej kategorii wiekowej, ani grającym na instrumentach smyczkowych i szarpanych w III kat. wiekowej, a także III nagrody pianistom w III kat. wiekowej.
Podsumowując konkurs prof. Wiesław Kwaśny stwierdził, że miał on wysoki, wyrównany poziom. Młodzież była znakomicie przygotowywana. Nikt nie odstawał warsztatowo, jak to się zdarzało przed laty. Ceremonię wręczania nagród – tradycyjnie już – przeprowadził prof. Andrzej Godek w towarzystwie wszystkich jurorów, burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana i dyrektora JDK Janusza Szewczyka.
Po wręczeniu nagród i wyróżnień, laureaci I miejsc w poszczególnych kategoriach wystąpili w koncercie galowym, walcząc o Grand Prix. Otrzymał je Dawid Ganczar, występujący w najstarszej grupie wiekowej pianista z Wrocławia. Nagrodę wręczyła wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska razem z burmistrzem Jasła. – Macie największy skarb, jaki możecie mieć – talent – powiedziała M. Kurowska, gratulując wszystkim laureatom. Radości z tego, że konkurs cieszy się tak wielkim zainteresowaniem, a jego renoma wciąż rośnie, nie krył burmistrz Ryszard Pabian, który zaprosił wszystkich na kolejny – XIV OKMI za rok.
Finałowa gala, którą prowadziła wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska była także okazją do podziękowania jurorom – wybitnym muzykom i znawcom muzyki, wykładowcom akademii muzycznych. W podziękowaniu za pochylenie się nad każdym uczestnikiem konkursu i wnikliwą ocenę jego umiejętności burmistrz Jasła i dyrektor JDK wręczyli im pamiątkowe upominki – prezenty od Miasta Jasła i „muzykalne anioły”.
Organizatorami XIII OKMI byli: Jasielski Dom Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Jaśle, a honorowym patronem – Burmistrz Miasta Jasła.
LAUREACI XIII OKMI w JAŚLE
I kategoria wiekowa (do 13 lat), fortepian, nagrodzeni: 1. ex aequo Angelika Słowik (SM I st. w Tuchowie), Tatiana Bryja (PSM I i II st. w Nowym Targu, filia Rabka Zdrój), 2. Zuzanna Homoncik (PSM I i II st. w Jaśle), 3. ex aequo Mateusz Wilk, Jakub Depczyński (obaj PSM I st. w Jaśle), Nadia Kopkowicz (PSM I i II st. w Nowym Sączu), Paweł Batko (PSM I i II st. w Wadowicach), wyróżnieni: Marcel Stańczyk, Wojciech Wądrzyk (obaj PSM I i II st. w Wadowicach), Marcelina Pietruszka (PSM I i II st. w Nowym Sączu), Antoni Kurzeja (POSM I st. w Katowicach), Sanae Harada (PSM I i II st. w Wadowicach, wyróżnienie dla najmłodszego wykonawcy); instrumenty smyczkowe i szarpane, nagrodzeni: 1. Magdalena Kruczała (PSM I i II st. w Wadowicach), 2. ex aequo Nikodem Stępień (PSM I st. w Będzinie), Nadia Hudy (ZSM w Sosnowcu), 3. Weronika Cygan (PSM I i II st. w Stalowej Woli), wyróżnieni: Michalina Kostka (ZSM w Tychach), Aleksandra Pyzińska (ZPSM w Dębicy); instrumenty dęte i akordeon, nagrodzeni: 1. Marlena Kasprzyk (SM I st. w Domosławicach), 2. Mateusz Rusnok (SM I st. w Rymanowie), 3. Damian Olszyński (SM I st. w Rymanowie), wyróżnieni: Zofia Antonina Górnicka (PSM I st. w Białymstoku), Joanna Pelczarska (ZSM w Krośnie).
II kategoria wiekowa (do 16 lat), fortepian, nagrodzeni: 2. ex aequo Grzegorz Malacina (PSM I i II st.w Nowym Targu, filia Rabka Zdrój), Hubert Boczniewicz (OSM I i II st. w Żaganiu), 3. Jakub Niewiadomski (POSM II st. w Krakowie), wyróżniona: Oliwia Polak (PSM I i II st. w Nowym Targu); instrumenty smyczkowe i szarpane: 1. Wiktor Mieczykowski (PSM II st. w Płocku), 2. Adrianna Łukaszczyk (PSM II st. w Krakowie), 3. ex aequo Gabriela Baltaza (PSM II st. w Krakowie), Marta Papierz (POSM II st. w Krakowie), wyróżniona: Kamila Malczyk (POSM II st. w Krakowie); instrumenty dęte i akordeon: 2. Maciej Ochwat (Prywatna SM I i II st. w Jaśle), 3. Kacper Sajdak (ZSM w Krośnie), wyróżnieni: Kinga Bezpalko (ZPSM w Krakowie), Szymon Mikuszewski, Paweł Krupa (obaj OSM II st. w Krośnie).
III kategoria wiekowa (do 20 lat), fortepian, nagrodzeni: 1. Dawid Ganczar (OSM I i II st. we Wrocławiu), 2. ex aequo Krzysztof Goliszek (SM I i II st. w Lublinie), Bartłomiej Burakowski (PSM I i II st. w Lublinie), wyróżnieni: Jakub Madyniak (PSM I i II st. w Zamościu), Dominik Gilewski (POSM II st. w Krakowie); instrumenty smyczkowe i szarpane, nagrodzeni:2. Gabriela Graboń (PSM I i II st. w Sanoku), 3. ex aequo Franciszek Jonasz Lewocki (SM I i II st. w Lublinie), Aleksandra Rogalska (ZPSM nr 4 w Warszawie), wyróżnieni: Iga Dąbrowska (NSM II st. w Dębicy), Wojciech Chmielewski (PSM II st. w Krakowie), Zofia Trybus (ZSM w Krośnie); instrumenty dęte i akordeon, nagrodzeni: Maria Gmyrek (ZPSM w Bielsku-Białej), 2. Rafał Kleszcz (NSM II st. w Dębicy), 3. ex aequo Dominik Sroka (ZSM w Krośnie), Marcin Zięba (Pryw. SM I i II st. w Jaśle), wyróżnieni: Katarzyna Janus (KNOSM II st. w Nowym Sączu), Zofia Dutkiewicz (ZPSM nr 1 w Warszawie), Maciej Łuszczewski (ZPSM w Tarnowie).
JDK – st