wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

wrzesień, 2018

Zmierzając ku Niepodległej – jasielskie Narodowe Czytanie 2018

pt.07WRZ11:00pt.14:00Zmierzając ku Niepodległej – jasielskie Narodowe Czytanie 2018

Szczegóły wydarzenia

7 września  2018 roku po raz kolejny zapraszamy jaślan  do udziału w akcji Narodowe Czytanie, dzięki której gromadzimy się wspólnie wokół piękna języka ojczystego w wybitnych dziełach literatury polskiej. Organizatorami jasielskiego Narodowego Czytania są: Miasto Jasło, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Jasielski Dom Kultury oraz Muzeum Regionalne w Jaśle.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania ma dla nas wyjątkowy charakter gdyż odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie „Przedwiośnia”. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Głośne czytanie fragmentów Przedwiośnia Stefana Żeromskiego w Jaśle przez przedstawicieli Urzędu Miasta Jasła, przedstawicieli jasielskich instytucji kultury oraz uczniów szkół podstawowych  odbędzie się w Glorietce w Parku Miejskim 7 września 2018 r. o godzinie 11.00. W programie imprezy znajdzie się również akcja plastyczna dla młodzieży „Szklane domy w moim mieście”, sesja fotograficzna w stylu retro z cytatami z powieści oraz akcja „Czytaj z nami Przedwiośnie!”, zachęcająca mieszkańców Jasła do zaprezentowania uczestnikom wydarzenia ulubionego cytatu z książki, dla pierwszych 10 śmiałków przewidziane są upominki.

Zachęcamy do przyniesienia własnych egzemplarzy Przedwiośnia, które zostaną opieczętowane okolicznościową pieczęcią.

Wydarzenie pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

Czas

(Piątek) 11:00 - 14:00