wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

listopad, 2019

„W drodze do Hollywood”- Krzysztof Komeda

pt.08LIS18:00pt.20:00„W drodze do Hollywood”- Krzysztof Komeda

Szczegóły wydarzenia

„W drodze do Hollywood” to tytuł pierwszego koncertu w ramach tegorocznych JasMatów Jasielskich Jazzowych Klimatów. Muzyczne spotkanie, które poprowadzi Paweł Sztompke, dziennikarz muzyczny PR 1 Polskiego Radia,  jest hołdem zarówno dla Komedy, jak i całego pokolenia artystów, którzy zapoczątkowali nowoczesne podejście do muzyki jazzowej. Koncert odbędzie się już 8 listopada br. o godz. 18.00 w JDK. Bilety w cenie 50 zł (zwykły) i 40 zł (ulgowy) do nabycia w sekretariacie JDK lub online.

W tym roku mija 50. rocznica śmierci kompozytora kojarzonego nieodmiennie z polską szkołą filmową. Krzysztof Komeda – Trzciński był autorem muzyki do ponad 60 filmów m. in. ”Dziecko Rosemary” czy „Nóż w wodzie”. Czas jego twórczości przypada na lata 50. I 60. XX wieku – czas jazzu w muzyce, szkoły polskiej w kinie, moment niezwykle twórczy i piękny dla powojennej kultury Europy.


Początkowo współpracował z poznańską grupą „Melomani”. Jednym z muzycznych filarów tej grupy był Jerzy Matuszkiewicz. W 1956 r. stworzył „Komeda Sextet” – pierwszą polską grupą jazzową grającą muzykę nowoczesną. Współpracował także z wieloma znakomitymi muzykami jazzowymi m.in. z Tomaszem Stańko czy Zbigniewem Namysłowskim. Komeda w swojej muzyce sięgał do tradycji polskiej muzyki, łącząc ją ze słowiańskim liryzmem i nowoczesną ekspresją.

Jego muzyka przetrwała próbę czasu, wciąż jest atrakcyjna dla nowych pokoleń i ważna dla artystów, którzy sięgają po jego tematy.

***

Wykonawcy: wspaniała interpretatorka muzyki jazzowej, pianistka – Lena Ledoff, Adam Rymarz – vocal. O czasach kompozytora i filmach z jego muzyką opowie Paweł Sztompke – dziennikarz muzyczny.

Czas

(Piątek) 18:00 - 20:00

Lokalizacja

JDK Jasło

Kołłątaja 1, 38-200 Jasło

Organizator

Jasielski Dom Kultury

13 443 51 50 Kołłątaja 1, 38-200 Jasło

Zobacz więcej