5.2 C
Jasło
6 października 2022, czwartek

wrzesień, 2022

pon.12WRZCałodnioweśr. 14Mobilne centrum edukacyjne „Niepodległa” odwiedzi Jasło

Szczegóły wydarzenia

Od 12 do 14 września na jasielskim rynku pojawi się Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Historia polskiej niepodległości, która prezentowana jest za pomocą multimedialnej i interaktywnej wystawy przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, będzie dostępna dla zwiedzających bezpłatnie.

Wystawa będzie czynna w następujących godzinach: poniedziałek (12 września):12-18, wtorek (13 września):10-18, środa (14 września):10-16. Uwaga: do godziny 14.30 czas na zwiedzanie wystawy mają zarezerwowane szkoły!

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiono historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej w formie ciekawostek historycznych. Sto lat temu kończył się proces formowania granic państwowych po I wojnie światowej i konfliktach przygranicznych. Na mapach Europy pojawił się nowy kształt niepodległej Polski, a wysiłki tysięcy obywateli skupiły się na odbudowie polskiej państwowości w wielu dziedzinach życia, w szkołach, zakładach przemysłowych, biurach, szpitalach, urzędach, bankach czy instytucjach kultury.

Ekspozycja przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa” pokazuje właśnie najciekawsze osoby i wydarzenia z tamtych lat. W przestrzeni mobilnego centrum edukacyjnego w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają łatwo przejść przez najważniejsze informacje z lat 1918-1925. Holoboxy prezentują historyczne artefakty, a gospodarzem wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości. O kulturze, która była integralnym elementem tożsamości narodowej, opowiada makieta polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu z 1925 roku. Wystawa została rozszerzona o strefę dla najmłodszych, a miłośnicy nowych technologii będą mogli poznać historie ciekawych bohaterów II RP dzięki trzem fabularnym filmom VR z serii „Niepodległa w kadrze”. Podróż w czasie zapewniają gogle VR, które pozwalają spotkać się z tenisistką Jadwigą Jędrzejewską w filmie „Dża-Dża” lub z aktorem Aleksandrem Żabczyńskim w filmie „Nie kochać w taką noc”. Dostępny jest również film „Wiktoria 1920”, który w technologii wirtualnej rzeczywistości przeniesie widzów do czasów wojny polsko-bolszewickiej. Zwiedzanie wystawy wieńczy możliwość zrobienie pamiątkowego zdjęcia z wybranym ojcem niepodległości w specjalnej fotobudce.

Mobilne muzeum odwiedzi w 2022 roku 40 miejscowości w całej Polsce. Do śledzenia trasy Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” zapraszamy na stronę niepodlegla.gov.pl oraz na profil Niepodległej na Facebooku (https://facebook.com/Niepodlegla1918). Cała trasa, z 40 punktami na mapie, potrwa od kwietnia do połowy października.

Odwiedziny w mobilnym Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” to atrakcyjna forma wspólnego spędzenia czasu dla starszych i młodszych. Wystawa została dostosowana również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchu – dla potrzebujących dostępna jest specjalna, rozkładana rampa ułatwiająca zwiedzanie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem Projektu jest PKN ORLEN.

link do szerszej informacji o projekcie: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/wirtualny-teatr-historii-niepodlegla-40-przystankow-w-2022-roku/

link do regulaminów (zwiedzania WTH i korzystanie z fotobudki)

https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2022/04/Zasady-zwiedzania-WTH_2022.pdf

https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2022/04/Zasady-korzytania-z-Fotobudki.pdf

Czas

wrzesień 12 (Poniedziałek) - 14 (środa)

Organizator

Urząd Miasta w Jaśle+48 13 448 63 00 Jasło ul. Rynek 12