wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

maj, 2021

Miłość po indyjsku: bliskość czy odległość na przykładzie „Majtrei” Mircei Eliadego i „Mircea” Maitreyi Devi

wt. 11MAJ18:30wt. 19:35Miłość po indyjsku: bliskość czy odległość na przykładzie „Majtrei” Mircei Eliadego i „Mircea” Maitreyi Devi

Szczegóły wydarzenia

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wykład Adriany Simoncelli z cyklu „Świat literatury – literatura świata”, 11 maja (wtorek) 2021 r. o godz. 18.30 transmisja na FB.

Indie są krajem pełnym kontrowersji, różnorodności kulturowych, etnicznych i religijnych, mozaiką kolorów, zapachów i tradycji, która to mieszanka sprawia, iż zanurzenie się w ich kulturze przyprawia o swoisty zawrót głowy. Indie fascynują, urzekają swoją bogatą tradycją i tak charakterystyczną dla nich bajkowością. Na ile jednak owo przyciąganie pozwala nam na zrozumienie wielowiekowej kultury, a na ile doprowadza do kulturowych zderzeń? Opowie Adriana Simoncelli na przykładzie dialogu literackiego dwóch wybitnych postaci: Mircei Eliadego i Maitreyi Devi, których powieści „Majtrei” i „Mircea” opisują historię niezwykle wzruszającej młodzieńczej miłości i jej siły wzmocnionej przepaścią kulturowego podziału. Mircea Eliade, rumuński historyk religii, filozof kultury, religioznawca i indolog, który już za życia był legendą, Maitreyi Devi, indyjska poetka i pisarka, uczennica Rabindranatha Tagore – różne dyskursy wymuszające odmienne punkty widzenia są w rzeczywistości niejako dwiema stronami tego samego medalu, którego wspólnym czynnikiem jest miłość.

Adriana Simoncelli, absolwentka Filologii Indyjskiej w Zakładzie Języków i Kultur Indii i Azji Południowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, obecnie doktorantka UJ.

Wykład odbędzie się w formie transmisji na żywo na stronie MBP w Jaśle na portalu Facebook pod linkiem:  

https://www.facebook.com/BibliotekaJaslo

Organizator

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

biblioteka@mbp.jaslo.pl 38-200 Jasło l. Kołłątaja 1

Zobacz więcej