wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

wrzesień, 2019

Jasło i jaślanie w latach II Wojny Światowej

niedz.01WRZCałodniowesob.30LISJasło i jaślanie w latach II Wojny Światowej

Szczegóły wydarzenia

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zaprasza do obejrzenia wystawy „Zachować w pamięci – Jasło i jaślanie w latach II wojny światowej”.

Tuż przed wojną Jasło liczyło około 15 tysięcy mieszkańców. Wraz z licznymi zabytkami było jednym z najładniejszych miast tej części Polski. Od samego początku wojny stało się też celem niemieckich ataków. W mieście stacjonowały znaczne siły Wehrmachtu, znajdowały się komendantury policji, garnizonu wojskowego i gestapo. Było też więzienie – jedno z największych na Podkarpaciu, w którym Niemcy przetrzymywali tysiące polskich patriotów. Hitlerowcy rabowali i niszczyli dorobek jaślan, a Walter Gentz, starosta niemiecki Jasła, przebudował miasto na wzór niemiecki. Tragiczny był los mieszkańców Jasła, szczególnie pochodzenia żydowskiego, którzy byli więzieni, zsyłani do obozów zagłady i mordowani. Miejscem masowych mordów stał się m.in. las w Warzycach i obóz zagłady w Bełżcu, do którego wywieziono z jasielskiego getta Żydów. Odpowiedzią na represje i terror był ruch oporu, który prowadził wiele akcji sabotażowych i dywersyjnych, w tym tę najbardziej spektakularną – akcję odbicia więźniów z jasielskiego więzienia. Ostatnie miesiące wojny wyjątkowo tragicznie zapisały się w historii Jasła. Zarządzeniem starosty Gentza wszyscy mieszkańcy zostali wysiedleni a miasto zostało ograbione i zrównane z ziemią.
Wybuch wojny pogrzebał na zawsze plany i nadzieje mieszkańców Jasła i regionu, przekreślony został dorobek wielu wcześniejszych pokoleń, zarówno w sferze duchowej jak i materialnej, jednak jaślanie okazali się niezłomni i dzień po dniu podnosili swoje miasto z gruzów.
Na wystawie zaprezentowano wspomnienia, zdjęcia i dokumenty z lat II wojny światowej. Składamy szczególne podziękowania wszystkim osobom, które udostępniły pamiątki ze swoich zbiorów rodzinnych.

Czas

Wrzesień 1 (Niedziela) - Listopad 30 (Sobota)

Organizator

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

biblioteka@mbp.jaslo.pl 38-200 Jasło l. Kołłątaja 1

Zobacz więcej