wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

XVII Międzynarodowe Dni Wina. Jasło 2023 r.

Zapraszamy na XVII Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle, które odbędą się 26 – 27 sierpnia 2023 r. na jasielskim Rynku. Warto zarezerwować termin!

Plakat promujący tegoroczną edycję jest wyjątkowy. Jest kolorowy, tętniący pozytywną energią, ale ma też wyjątkowe pochodzenie. Motyw w tle jest fragmentem fresku, który znajduje się w miejskim Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Fresk powstał w 2017 r. pod nadzorem Vico Calabrò, włoskiego mistrza tej trudnej sztuki oraz Wioletty Lewandowskiej, prowadzącej szkołę fresku. CITiK -owy fresk powstał według tradycyjnej, starożytnej metody wykonywania na mokrym wielowarstwowym tynku. Autorem projektu jest jasielski artysta Jan Kukułka, skąd charakterystyczna dla niego „kalejdoskopowa” forma przedstawiania rzeczywistości i intensywność barw. W pracach uczestniczyli artyści: Piotr Betlej, Marceli Betlej oraz Bogdan Samborski. Fresk jest swobodną kompozycją przybliżającą emblematyczne dla miasta elementy architektury: pałac Stoczyńskich, Ratusz, Kolumna z rzeźbą św. Nepomucena. W tle rysuje się charakterystyczna stożkowa sylwetka wzniesienia Liwocz. Na plakacie promującym Dni Wina wykorzystano fragment z prawego dolnego rogu, ale warto podczas festiwalu zarezerwować czas i zajrzeć do nieodległego CITiK-u by zobaczyć całość.

Jan Kukułka – absolwent Liceum Plastycznego w Jarosławiu. Oprócz malarstwa zajmuje się grafiką komputerową, reklamą wizualną, fotografią, projektowaniem użytkowym. Członek założyciel nieformalnego stowarzyszenia jasielskich plastyków PLAJA. Uprawia malarstwo sztalugowe, maluje freski i murale.

Vico Calabrò – włoski artysta, znawca i wybitny twórca fresku. W latach 90. ubiegłego wieku Calabro uczestniczył w pracach komisji badającej XIV-wieczne freski Giotta w Padwie i w Asyżu. Jest założycielem Frescopolis (www.frescopolis.net ) – Międzynarodowej Szkoły Fresku.

Data

sie 27 2023
Zakończone!

Czas

10:00 - 18:00

Lokalizacja

Rynek w Jaśle
Rynek, Jasło
Kategoria

Organizator

Urząd Miasta w Jaśle
Urząd Miasta w Jaśle
Strona WWW
https://um.jaslo.pl/pl/

Inni Organizatorzy

Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy
Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy
Strona WWW
https://www.winiarze-jaslo.pl/
Jasielski Dom Kultury
Jasielski Dom Kultury
Telefon
13 443 51 50
Strona WWW
https://jdkjaslo.pl/
X
Kod QR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj