„Uczta na zamku Golesz” – PSAR i gmina Kołaczyce zapraszają na wydarzenie
Możliwość interaktywnego zwiedzania zamku Golesz, przedstawienie teatralne, happening i występ grupy etnicznej Łemków „Ruty Uwite” to atrakcje, które czekają na uczestników „Uczty na zamku Golesz”. Wydarzenie odbędzie się 20 stycznia 2024 roku o godz. 15:00 w Szkole Podstawowej w Bieździedzy, a jego organizatorami są Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin i gmina Kołaczyce.
Już w kolejną sobotę, 20 stycznia 2024 roku, w Szkole Podstawowej w Bieździedzy odbędzie się „Uczta na zamku Golesz”. To unikalne wydarzenie, w trakcie którego przeplatać się będą nowoczesne technologie i dziedzictwo kulturowe regionu.
Główną atrakcją wydarzenia będzie możliwość interaktywnego zwiedzania zamku Golesz. Na czym będzie to polegało? Organizatorzy przygotowali specjalne słuchowisko, dzięki któremu zwiedzający będą mogli zapoznać się z historią zabytku, przechadzając się po jego ruinach lub z dowolnego miejsca.
– Zamek Golesz to niewątpliwie jedna z najciekawszych atrakcji naszej gminy. Wiąże się z nim wiele interesujących legend, a cały kompleks rezerwatu Golesz jest niezwykle urokliwy i przyciągający turystów. Cieszymy się, że w ramach projektu „Podkarpacka kultura bez barier” możemy jeszcze bardziej wypromować wartość i dziedzictwo kultury naszej gminy. Co istotne, w organizację wydarzenia zaangażowała się lokalna społeczność, dzięki czemu będzie ono obfitowało w atrakcje nawiązujące do tradycji naszego regionu. Jesteśmy przekonani, że „Uczta na zamku Golesz” stanie się ucztą nie tylko dla ciała, ale także dla ducha – mówi Adam Kmiecik, zastępca burmistrza gminy Kołaczyce.
Interaktywne zwiedzanie zamku Golesz to nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na uczestników wydarzeń. W Szkole Podstawowej w Bieździedzy odbędzie się wytęp teatralny i happening uczniów LO w Kołaczycach, występ grupy etnicznej Łemków „Ruty Uwite” oraz degustacja lokalnych potraw.
Wydarzenie pn. „Uczta na zamku Golesz” jest kolejnym etapem projektu „Podkarpacka kultura bez barier”, którego celem jest wsparcie i rozwój przedsiębiorczości lokalnych twórców, artystów, instytucji dziedzictwa kulturowego i ośrodków kultury z 5 podkarpackich gmin. W ramach projektu, każda z gmin opracowała długoterminową strategię rozwoju publiczności i przedsiębiorczości kulturalnej, które będą stanowiły fundament dla lokalnych wydarzeń kulturalnych.
Projekt pod nazwą „Subcarpathian Culture Without Barriers” korzysta z dofinansowania o wartości 313 842,82 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Łączna wartość projektu wraz z wkładem własnym wynosi 1 685 963,64 PLN.