wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Obchody 140. rocznicy urodzin prof. Szymona Wierdaka

Obchody 140. rocznicy urodzin prof. Szymona Wierdaka

140 lat temu na świat przyszedł prof. Szymon Wierdak. Niewielu mieszkańców Jasła wie, że ten znakomity botanik, działacz ochrony przyrody i krajoznawstwa, społecznik i aktywny członek licznych towarzystw naukowych związany był z naszym miastem. To właśnie tutaj, będąc uczniem jasielskiego gimnazjum zdał maturę. Nie podlega dyskusji fakt, że zasłużony leśnik, jakim bez wątpienia był prof. Szymon Wierdak, zasługuje na pamięć potomnych.

W środę (22 listopada br.) w Generatorze Nauki GEN w Jaśle odbędą się obchody 140. rocznicy urodzin prof. Szymona Wierdaka. Dla mieszkańców Jasła będzie to doskonała okazja do tego, aby poznać sylwetkę wciąż mało znanego w regionie jasielskim, wieloletniego redaktora naczelnego czasopisma „Sylwan”.

W programie wydarzenia znajdziemy szereg interesujących prelekcji i wykładów. Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przedstawi rys biograficzny prof. Szymona Wierdaka. Artur Paczkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce omówi z kolei aspekty funkcjonowania gospodarki leśnej. Bartosz Leśniak, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle opowie o codziennym życiu uczniów i nauczycieli jasielskiego gimnazjum na początku ubiegłego stulecia. Obchody 140. rocznicy urodzin prof. Szymona Wierdaka rozpoczną się o godz. 9.00.  Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.   

Prof. Szymon Wierdak urodził się 26 października 1883 r. w Kobylanach. Po ukończeniu szkoły ludowej podjął naukę w jasielskim gimnazjum. W 1903 r. zdał maturę, aby jeszcze w tym samym roku rozpocząć studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po odbyciu jednorocznej obowiązkowej służby wojskowej powrócił do Krakowa i kontynuował naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po zakończeniu studiów uzyskał prawo do nauczania historii naturalnej jako przedmiotu głównego, oraz fizyki i matematyki jako przedmiotów szkolnych dodatkowych.

Pracę zawodową rozpoczął zaraz po zakończeniu studiów. Uczył między innymi w gimnazjum w Borszczowie na Podolu, gdzie zastał go wybuch Wielkiej Wojny. Po zakończeniu I wojny światowej wrócił do zawodu. Równocześnie we współpracy z prof. Marianem Raciborskim pogłębiał swoją wiedzę botaniczną. Więcej o życiu i działalności prof. Szymona Wierdaka jako jednego z pionierów ruchu ochrony przyrody, będzie można dowiedzieć się odwiedzając 22 listopada br. Generator Nauki GEN (ul. Bednarska 2).

Partnerami wydarzenia organizowanego przez Generator Nauki GEN w Jaśle i Miasto Jasło są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Krosno i I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle.

Data

lis 22 2023
Zakończone!

Czas

09:00 - 12:00

Lokalizacja

Generator Nauki GEN
Generator Nauki GEN
Bednarska 2, 38-200 Jasło
Opening Hour
9.00-17.00
Kategoria

Organizator

Generator Nauki GEN
Generator Nauki GEN
Telefon
13 448 25 00
Email
gen@um.jaslo.pl
Strona WWW
https://genjaslo.pl/
X
Kod QR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj