wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Legenda światowego himalaizmu w JDK. Spotkanie z Krzysztofem Wielickim

Legenda światowego himalaizmu w JDK. Spotkanie z Krzysztofem Wielickim

Jasielski Dom Kultury zaprasza w piątek, 6 października br. o godz. 17.00 na spotkanie z Krzysztofem Wielickim, jednym z najsłynniejszych polskich taterników, alpinistów i himalaistów. Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej, w ramach kolejnej Studni Kulturalnej JDK. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w sekretariacie JDK lub online.

125. Studnia Kulturalna JDK będzie wspaniałą okazją do osobistego poznania Krzysztofa Wielickiego, himalaisty o międzynarodowej sławie, niezwykłego człowieka, który chętnie dzieli się swoim bogatym doświadczeniem życiowym. Bohater spotkania opowie o swoich górskich wyprawach, znaczeniu przyjaźni, emocjach, niebezpieczeństwach, ekstremalnych wyzwaniach i trudnych wyborach, o przekraczaniu granic i łamaniu barier, o niebywałych sukcesach i cenie, jaką się za nie płaci… Podzieli się też refleksjami, które nasuwają mu się, gdy po latach, już z dystansu, patrzy na swoje barwne, pełne przygód życie. Jak zwykle będzie też czas na pytania od publiczności oraz podpisywanie książek.

***

Krzysztof Wielicki, należący do grona najwybitniejszych wspinaczy w historii himalaizmu, urodził się w 1950 r. w Szklarce Przygodzickiej (woj. wielkopolskie). Pierwsze wspinaczkowe doświadczenia zdobywał mając 20 lat, jako student Politechniki Wrocławskiej. Pasja, która wtedy zaczęła się w nim rozwijać, poprowadziła go do kolejnych zwycięstw nad samym sobą, ludzkimi ograniczeniami i siłami przyrody. W środowisku ludzi gór jest znany z tego, że był piątą osobą, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum; na Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy; nowe drogi wyznaczył podczas samotnej wspinaczki na Shisha Pangmę oraz Dhaulagiri; samotnie zdobył Gasherbrum II i Nanga Parbat.

W roku 2018 otrzymał Nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie sportu, a rok później – Złoty Czekan za całokształt osiągnięć górskich. Był kierownikiem wielu wypraw, w tym ekspedycji na Broad Peak w marcu 2013 r. Należy do The Explorer Club, jest autorem bądź współautorem kilku książek: „Krzysztof Wielicki – mój wybór. Wywiad – rzeka” (dwa tomy), „Jeden dzień z życia”, „Korona Himalajów 14 x 8000”, „Rozmowy o Evereście”, „Solo. Moje samotne wspinaczki” oraz „Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”. Niektóre z nich można będzie nabyć podczas spotkania.

Data

paź 06 2023
Zakończone!

Czas

17:00 - 18:00

Lokalizacja

Jasielski Dom Kultury
Kołłątaja 1, 38-200 Jasło
Kategoria

Organizator

Jasielski Dom Kultury
Jasielski Dom Kultury
Telefon
13 443 51 50
Strona WWW
https://jdkjaslo.pl/
X
Kod QR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj