wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jasielski Festiwal Literacki „Drogi i Bezdroża”

Jasielski Festiwal Literacki „Drogi i Bezdroża”

Jak co roku o tej porze, z ogromną radością zapraszamy na Jasielski Festiwal Literacki „Drogi i Bezdroża” organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle. W tym roku spotkamy się po raz siedemnasty, a osią przewodnią wydarzeń będą „portrety”, które w różnych kontekstach znajdujemy w twórczości naszych festiwalowych gości. Na spotkania zapraszamy w dniach 25 września – 15 października 2023 r.

Festiwal rozpoczniemy 25 września od otwarcia wystawy „Portrety zza biurka. Literackie tropy Jasielszczyzny”, na której spotkamy autorów oraz propagatorów literatury związanych z naszym miastem, których uchwyciła w obiektywie fotografka Elżbieta Betlej, a spotkaniom asystowali młodzi pasjonaci literatury z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.

26 września gościem pierwszego spotkania autorskiego będzie Wit Szostak, autor powieści, opowiadań i dramatów, który w niekonwencjonalny sposób portretuje zarówno swoich bohaterów, jak też przygląda się polskiej historii, tożsamości i narodowym mitom.

28 września gościć będziemy Joannę Laprus, redaktorkę naczelną wydawnictwa „Świat Książki”, autorkę książek „Słowiańskie boginie ziół” i „Słowiańskie rośliny czarowne”, oraz Martę Jamróg, jasielską artystkę, autorkę ilustracji między innymi do wyżej wymienionych książek. W rozmowie, której tematem przewodnim będą dzikony i boginie, skoncentrujemy się na kobiecym spojrzeniu na świat, przyrodę, duchowość i wartości.

2 października z najmłodszymi uczestnikami festiwalu spotka się Anna Kaźmierak, ilustratorka, malarka i graficzka, autorka m.in. książki „Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada”, za którą w 2020 r. otrzymała nagrodę graficzną polskiej sekcji IBBY. Spotkanie będzie okazją do przybliżenia najmłodszym folkloru i kultury dawnej polskiej wsi, w szczególności naszego regionu.

3 października spotkamy się z Urszulą Honek, poetką i autorką opowiadań, nominowaną m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia i Paszportów Polityki. W rozmowie skupimy się na książkach autorki, która wychowała się niespełna 30 km od Jasła, portretujących – w różnych ujęciach czasu i przestrzeni – ludzi i naturę małych podgórskich miejscowości, ich codzienności pełnej zdarzeń i żywotności, a jednocześnie pustki i ciszy.

5 października z kolei przyjrzymy się portretom miast borykających się z zagrożeniem zapaści ekonomicznej. Naszym gościem będzie Marek Szymaniak, dziennikarz i reporter, autor książki „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”, w którejprzedstawia spotkania z mieszkańcami i miejskimi aktywistami, rozmawia z samorządowcami, a oficjalne statystyki zestawia z rzeczywistością, opisuje także Jasło.

9 października z uczestnikami festiwalu spotka się Dariusz Pado, rzeszowski poeta, adwokat, wykładowca. Przed południem przybliży młodzieży portret Juliana Przybosia, poety pochodzącego z

oddalonej o 50 km od Jasła Gwoźnicy Dolnej, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Awangardy Krakowskiej, którego twórczość podkarpackie grono poetyckie przywraca obecnie w programie „Przyboś. Powrót poety”. Natomiast po południu odbędzie się spotkanie pod hasłem „Portrety codzienności, portrety wojny”, poświęcone nowemu projektowi Dariusza Pado i ukraińskiego artysty Danylo Movchana, którzy tworzą wspólny poetycko-malarski zapis wojny toczącej się w Ukrainie. Spotkanie będzie okazją do rozmowy, z jednej strony o codziennych obserwacjach podkarpackiej rzeczywistości, a z drugiej o bieżącym dokumentowaniu wojny poprzez filtry sztuki. Książka obu autorów ukaże się pod koniec 2023 r.

13 października przeniesiemy się na literackie bezdroża i spotkamy się z Adamem Robińskim, dziennikarzem, autorem m.in. książek „Kiczery. Podróż przez Bieszczady” oraz „Pałace na wodzie”  której bohaterami są bobry. Porozmawiamy między innymi o portretowaniu przyrody, zwierząt i dzikiego krajobrazu południowo-wschodniej Polski.

Festiwal zakończymy 14 października tradycyjnym już rodzinnym spacerem i warsztatami literacko-ekologicznymi w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

Spotkania autorskie odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle przy ul. Kołłątaja 1, o godz. 17:00. Informacje o zapisach na warsztaty dla dzieci z Anną Kaźmierak oraz na zajęcia w Ożennej znajdą się wkrótce na stronie internetowej MBP w Jaśle.

Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

Projekt XVII Jasielski Festiwal Literacki „Drogi i Bezdroża” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Serdecznie zapraszamy! Spotkajmy się na literackich drogach i bezdrożach!

Data

paź 14 2023
Zakończone!

Czas

08:00 - 16:00

Lokalizacja

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Hugona Kołłątaja 1, 38-200 Jasło
Strona WWW
https://www.mbp.jaslo.pl/

Inne lokalizacje

Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej
Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej, Ożenna
Kategoria

Organizator

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Telefon
13 448 06 65
Email
biblioteka@mbp.jaslo.pl
Strona WWW
https://www.mbp.jaslo.pl/
X
Kod QR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj