wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Chopin jakiego (nie) znamy

Chopin jakiego (nie) znamy

Muzyka Fryderyka Chopina zabrzmi w styczniu w Jasielskim Domu Kultury. A to za sprawą koncertowej lekcji muzyki na żywo pt.: „Fryderyk Chopin jakiego (nie)znacie”. Twórczość kompozytora przybliży Michał Babiarz, zarówno solo, jak i w duecie z Gabrielą Ross. Sobota, 28 stycznia, godz. 17.00. Wstęp wolny.

W programie wieczoru znalazły się m.in. Etiuda „Rewolucyjna”, Polonez As – dur op. 53, Preludium „Deszczowe” czy Preludium e-moll. Artysta przybliży również wiele ciekawostek z życia słynnego kompozytora. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wręczenie nagród Miasta Jasła za osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Serdecznie zapraszamy!

Michał Babiarz

Urodził się w 2000 roku w Jaśle. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. W. Lutosławskiego w Jaśle oraz Prywatną Szkołę Muzyczną II stopnia w Jaśle. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie fortepianu prof. dr. hab. Andrzeja Pikula. Jest laureatem blisko 40 konkursów pianistycznych o randze Regionalnej, Ogólnopolskiej i Międzynarodowej.

Do jego najważniejszych sukcesów na przełomie 14 lat nauki gry na fortepianie należą m.in.:

I nagroda w I Brussels International Music Competition; I nagroda (2019), dwukrotne II nagrody (2013, 2015), III nagroda (2014) oraz dwukrotne wyróżnienia (2010,2012) w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle; I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ireny Rolanowskiej w Krakowie; I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Łańcucie; I nagroda oraz nagrody specjalne w Ponadregionalnym Konkursie Pianistycznym w Wieliczce; I nagroda (2013) oraz III nagroda (2011) w Konkursie Pianistycznym w Dębicy; I nagroda w Regionalnym Konkursie Pianistycznym w Kolbuszowej; dwukrotne II nagrody (2016, 2017) oraz nagrody specjalne w formie recitalu solowego w Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie.

Michał Babiarz wykonał wiele recitali solowych i wystąpił w licznych koncertach. Koncertował w takich miejscach, jak: Opera Krakowska, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, Aula „Florianka” w Krakowie. Szczególnym jego osiągnięciem były występy w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli w ramach programu „Kwadranse Muzyczne”, podczas których Michał wykonał 6 krótkich koncertów dzieł Chopina.

Swoje umiejętności doskonalił na lekcjach mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych pianistów i pedagogów, takich jak: Vadim Rudenko, Victor Derevianko, Regina Chernychko, Alicja Masan, Pascal le Core.

Szczególnie ważną częścią repertuaru Michała, która została wielokrotnie doceniona przez międzynarodowe jury polskich oraz zagranicznych konkursów, jest awangardowa muzyka współczesna, którą młody pianista z pasją i wielkim zaangażowaniem wykonuje oraz komponuje. Jego prezentacje wybitnych, współczesnych dzieł takich kompozytorów, jak Krystyna Moszumańska-Nazar czy Krzysztof Meyer wzbudzały aplauz na konkursach i koncertach muzyki współczesnej.

Michał, w ramach doskonalenia oraz dzielenia się wiedzą na temat muzyki współczesnej, przeprowadził również kilka autorskich prelekcji na temat wykonawstwa i czytania partytur współczesnych dzieł fortepianowych. Co roku jest on gościem inauguracji jedynego w Polsce festiwalu „Piano e Forte”, dotyczącego historii i budowy fortepianu, podczas którego Michał prowadzi prelekcję na temat istoty i wykonania awangardowego dzieła kubańskiego kompozytora Leo Brouwera Sonaty Pian’ e Forte oraz prezentuje kompozycję przed publicznością. Młody pianista przeprowadził również w swoim rodzinnym mieście cykl autorskich prelekcji pt. „Nowe oblicze muzyki” dotyczących wykonania i interpretacji wybranych dzieł awangardowej muzyki współczesnej.

Kolejną pasją Michała Babiarza, która zaowocowała kolejnymi sukcesami muzycznymi, jest kompozycja. Już w 2014 roku młody artysta wykonał swój pierwszy utwór Walc a- moll podczas jego recitalu solowego. W 2017 roku za kompozycję „Mała suita preludiów” podczas Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego „Srebrna Szybka” w Krakowie otrzymał wyróżnienie i jednocześnie najwyższy wynik spośród 12 nadesłanych prac. Jego utwór wszedł również do kanonu utworów obowiązkowych w ramach edycji wykonawczej tego konkursu. Kolejnym sukcesem jest I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim UFM w Warszawie za utwór współczesny na flet i fortepian pt. „Music Thrillers”.

Michał jest laureatem wielu stypendiów artystycznych, takich jak: Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla uczniów szkół artystycznych; dwukrotne Stypendium Artystyczne Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza – wybitnego jaślanina, kompozytora i muzyka jazzowego, autora muzyki do wielu słynnych filmów XX wieku; Stypendium Artystyczne Burmistrza Miasta Jasła.

Młody pianista prowadzi również niezwykle ożywioną działalność w rodzinnym Jaśle, organizując takie wydarzenia muzyczne, jak: liczne, autorskie recitale fortepianowe o tytułach: „Z muzyką przez wieki”, „Świąteczny poranek muzyczny”, „Wielcy kompozytorzy i ich dzieła” czy „Osobowość ukryta w dźwiękach” oraz koncerty i recitale muzyki Chopina,

W 2021 roku Michał Babiarz, wspólnie z pianistką Gabrielą Ross rozpoczął działalność artystyczną w zakresie gry w duecie fortepianowym. Duet, prowadzony przez dra hab. Michała Dziada, został uhonorowany III nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie w 2021 roku oraz I nagrodą w „Citta di Palmanova International Music Competition” w 2022 roku. Młodzi artyści wystąpili w licznych koncertach, takich jak: „Muzyka (Nie)poważna” w Dworku Białoprądnickim w Krakowie; Koncert „Oddalasz się” poświęcony Jerzemu Dudusiowi-Matuszkiewiczowi, twórcy muzyki do najbardziej znanych i prestiżowych filmów XX wieku; Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo”. Uczestniczyli również w kursach mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych pianistów, kameralistów, takich jak Gil Garburg czy Luca Rasca.

Michał Babiarz jest aktywnym, młodym artystą, chętnym zarówno do wykonywania jak i komponowania muzyki klasycznej i współczesnej. Jest gotowy na nowe wyzwania artystyczne i z wielką pasją oraz zaangażowaniem podejmuje działania, dzięki którym młody pianista coraz głębiej wkracza w artystyczny świat.

Gabriela Ross

Urodziła się w 2000 roku w Krośnie. Ukończyła z wyróżnieniem Zespół Szkół Muzycznych w Krośnie. Ukończyła studia licencjackie w klasie fortepianu prof. dra hab. Mirosława Herbowskiego oraz w klasie kameralistyki dra hab. Michała Dziada. Uczestniczyła w wielu konkursach pianistycznych. Jej szczególne osiągnięcia to m. in.: III miejsce w Ogólnopolskim konkursie Pianistycznym im. T. Leszetyckiego w Łańcucie; II miejsce w „ART. DUO Music Festival” w Pradze; II nagroda w kategorii duo fortepianowe w ODIN International Online Music Competition.

Od czasu rozpoczęcia studiów Gabriela rozpoczęła kształcenie i współpracę w zakresie muzyki kameralnej. W 2020 roku współpracowała z pianistką Weroniką Gardziel i tworzyły duo fortepianowe w klasie dra hab. Michała Dziada. Ich współpraca zaowocowała m.in. czterema pierwszymi nagrodami w międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej takich jak: Istra Star International Music Competition; ISCHIA International Piano Competition; SWISS International Music Competition; ODIN International Online Music Competition.

Odbyła kursy pianistyczne pod kierunkiem m. in. Philippe Giusiano, Iriny Rumiancewej i Viery Nosiny. Występowała m. in. w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie; w Zamku Królewskim w Łańcucie; Rathaus am Hietzing w Wiedniu; auli Floriance w Krakowie.

Tagi:

Data

sty 28 2023
Zakończone!

Czas

17:00 - 18:00

Lokalizacja

Jasielski Dom Kultury
Kołłątaja 1, 38-200 Jasło

Organizator

Jasielski Dom Kultury
Jasielski Dom Kultury
Telefon
13 443 51 50
Strona WWW
https://jdkjaslo.pl/
X
Kod QR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj