wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

80 rocznica Akcji Pensjonat – XI Jasielski Marsz Wolności im. pułkownika Stanisława Dąbrowy-Kostki

80 rocznica Akcji Pensjonat – XI Jasielski Marsz Wolności im. pułkownika Stanisława Dąbrowy-Kostki

W nocy z 5 na 6 sierpnia minie 80 lat od przeprowadzenia w naszym mieście brawurowej Akcji Pensjonat. Informacja o uwolnieniu w 1943 roku 66 więźniów politycznych z jasielskiego więzienia rozeszła się lotem błyskawicy i była dla mieszkańców Jasła i regionu nadzieją na lepsze czasy.

Serdecznie zapraszamy na wydarzenia upamiętniające losy całej akcji, a także sześciu głównych postaci tego wydarzenia, którymi byli: Zenon Sobota „Korczak”, Zbigniew Zawiła „Żbik”, Zbigniew Cerkowniak „Boruta”, Stanisław Kostka „Dąbrowa”, Stanisław Magura „Paw” i Józef Okwieka „Trójka”. 

3, 4 i 7 sierpnia

Zapraszamy na projekcję filmu „Akcja Pensjonat”, wyprodukowanego przez TV Obiektyw, która odbędzie się  w Muzeum Regionalnym w Jaśle. Jest to dokument fabularyzowany realizowany przez Telewizję OBIEKTYW w ramach cyklu „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”. Rok produkcji: 2016. Do wyboru są trzy dni: 3 sierpnia (czwartek) – godz. 16, 4 sierpnia (piątek) – godz.12 oraz 7 sierpnia (poniedziałek) godz. 10.

4 sierpnia

Odbędzie się XI Jasielski Marsz Wolności im. pułkownika Stanisława Dąbrowy-Kostki. Początek o godz. 20 pod pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Staszica (montaż słowno-muzyczny); przejście pod kościół na osiedlu Żółków, gdzie odbędzie się ognisko harcerskie. Planowane zakończenie to godz. 22.15. Organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Zapraszamy również do obejrzenia wystawy (przy pomniku) ma na której prezentowane będzie m.in. wspomnienie o Stanisławie „Dąbrowie” Kostce, czy też upamiętnienie 80 rocznicy akcji w wierszach i pracach plastycznych.

Data

sie 04 2023
Zakończone!

Czas

20:30 - 22:15

Lokalizacja

Sąd Rejonowy w Jaśle
Armii Krajowej 3, 38-200 Jasło
Kategoria

Organizator

Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego
Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego

Inni Organizatorzy

Urząd Miasta w Jaśle
Urząd Miasta w Jaśle
Strona WWW
https://um.jaslo.pl/pl/
X
Kod QR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj