Kupno auta to poważna decyzja i spora inwestycja. Wiąże się nie tylko z ogromnym wydatkiem, ale także z wieloma formalności, których dopełnianie warto rozpocząć już w dniu zakupu auta. Czy posiadanie samochodu razem ze współwłaścicielem jest opłacalne? Jakich formalności należy dopełnić po zakupie auta i w jakim terminie konieczne jest opłacenie podatku? Na te pytanie odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Kupno samochodu – kiedy opłaca się posiadać współwłaściciela pojazdu?
Zakup samochodu razem z drugą osobą, która staje się jego współwłaścicielem ma sporo zalet, ale ma także wady. Do niewątpliwych zalet należy fakt, że posiadanie współwłaściciela samochodu obniża składki na ubezpieczenie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku młodego kierowcy, który nie posiada jeszcze własnych zniżek. Niestety, jest to korzyść jednostronna, gdyż dla współwłaściciela, który ma już długi staż za kółkiem w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego z udziałem młodego kierowcy zniżki po prostu przepadną. Jak już wspomnieliśmy zakup samochodu używanego razem ze współwłaścicielem ma również swoje wady. Nie jest jasno określone przez prawo, kto i jak długo może korzystać ze wspólnego samochodu. Dzielenie go jest więc możliwe tylko wtedy, kiedy dobrze dogadujemy się z drugą osobą, a samochód nie będzie źródłem konfliktów. Największe korzyści daje zakup razem ze współwłaścicielem w przypadku samochodów rodzinnych i służbowych, kiedy jedna z osób używa pojazdu na co dzień, a dogadanie się ze współwłaścicielami jest formalnością.
Kiedy nabywca auta musi posiadać zaświadczenie od współwłaściciela?
Warto wiedzieć, że posiadanie samochodu „na spółkę” razem ze współwłaścicielem niesie ze sobą nie tylko korzyści, ale także nakłada pewne ograniczenia i obowiązki. Jeżeli jeden z prawnych właścicieli pojazdu zechce go sprzedać, będzie potrzebował pisemnej zgody współwłaściciela. Jeśli mówimy o zarejestrowaniu czy wyrejestrowaniu samochodu w Urzędzie Komunikacyjnym, wystarczy jedynie pisemne upoważnienie współwłaściciela, ale już w przypadku chęci sprzedaży samochodu, konieczne będzie własnoręczne podpisanie dokumentu przez współwłaściciela.
Zakup auta, jego sprzedaż i wszystkie najważniejsze decyzje, np. o jego zezłomowaniu muszą być poprzedzone udzieleniem zgody wszystkich współwłaścicieli pojazdu. Sprzedawca samochodu powinien o tym pamiętać, gdyż umowa podpisana bez zgody wszystkich współwłaścicieli jest nieważna. Umowe znajdziesz na https://autoumowa.pl.
Kupno samochodu używanego, a umowa
W przypadku zakupu samochodu, konieczne jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. W takiej umowie muszą zostać wpisani wszyscy współwłaściciele samochodu. Kolejność ich wpisania nie ma żadnego znaczenia, jednak będzie je miało podczas rejestracji pojazdu. Wówczas tylko pierwszy właściciel będzie właścicielem głównym wpisanym na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży, zarówno właściciel, jak i współwłaściciel powinni udać się do Urzędu Skarbowego w terminie 14 dni od daty zakupu. Konieczne jest uiszczenie opłaty skarbowej w wysokości 2% wartości samochodu. Wartość tę wylicza urzędnik. Kolejnymi opłatami są dodatkowe opłaty, które uiszcza się w urzędzie Komunikacyjnym, m.in. za kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, dowód własności pojazdu czy tablice rejestracyjne. Bardzo ważne jest także dopilnowanie terminu zakończenia polisy OC. W Polsce posiadanie tego ubezpieczenia jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu, a ostatnim dniem, w jakim powinniśmy wykupić ubezpieczenie OC jest dzień rejestracji samochodu. Więcej na temat formalności znajdziesz tutaj: https://autoumowa.pl/kupilem-samochod-co-dalej-formalnosci/.