Pamiątkową tablicę, dedykowaną pochodzącemu z Jasła wybitnemu malarzowi Janowi Wodyńskiemu, odsłonięto (16 czerwca) w Jaśle. Znajduje się ona w miejscu, w którym stał kiedyś dom rodzinny artysty. Wodyński zawsze marzył o powrocie.

Wodyński - symboliczny powrót do Jasła Wodyński - symboliczny powrót do Jasła Wodyński - symboliczny powrót do Jasła

Tablica znajduje się na styku ulic Asnyka i Kołłątaja, na budynku, w którym znajduje się obecnie kawiarnia Parkowa. W tym miejscu stał przed wojną niewielki, drewniany dom zajmowany przez rodzinę Wodyńskich, a w nim prowadzili oni sklep. Budynek nie przetrwał wojny, został doszczętnie zburzony, a podczas odbudowy miasta stanęły tu inne zabudowania. Dorastający w tym miejscu Jan Wodyński opuścił po wojnie rodzinne miasto. Uznany artysta malarz i ceniony wykładowca akademicki współtworzył artystyczne szkolnictwo wyższe w Katowicach, Toruniu, Gdańsku, wykładał przez wiele lat na ASP w Warszawie. Zawsze jednak czuł się z Jasłem związany, lubił tu przyjeżdżać by pracować lub odpoczywać. W 1973 roku urządził tutaj swoją wystawę. Miał też plany powrotu i zamieszkania w Jaśle na stałe, których jednak nie udało się zrealizować.

Wodyński - symboliczny powrót do Jasła Wodyński - symboliczny powrót do Jasła Wodyński - symboliczny powrót do Jasła

Obecnie twórca powrócił do miasta symbolicznie w postaci daru składającego się z ponad tysiąca jego prac, przekazanych do Muzeum Regionalnego w Jaśle i tablicy pamiątkowej. Uroczystość przekazania darowizny odbyła się w maju podczas Nocy Muzeów, tablicę odsłonięto zaś przy okazji zjazdu Rodziny Wodyńskich. Została ona zaprojektowana i wykonana przez jasielskiego artystę Bogdana Samborskiego i składa się z popiersia malarza wykonanego z brązu oraz granitowej płyty, w której wyryto inskrypcje. Wyjątkowym elementem jest paleta malarska ozdobiona wielobarwną emalią. Jest to nawiązanie do stylu Wodyńskiego tj. malarstwa kolorystycznego. Całość została ujęta w prostą, brązową ramę przywodzącą na myśl obraz. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli Miasta, licznie przybyłych z całej Polski członków rodziny Wodyńskich oraz zaciekawionych mieszkańców. Obecni byli: burmistrz Ryszard Pabian ze swoim zastępcą Elwirą Musiałowicz-Czech, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak, p.o. dyrektora Muzeum Mariusz Świątek. Aktu odsłonięcia dokonali wraz z burmistrzem darczyńcy, bratankowie malarza Bartłomiej i Szymon Wodyńscy.

Wodyński - symboliczny powrót do Jasła Wodyński - symboliczny powrót do Jasła Wodyński - symboliczny powrót do Jasła

Tablica została bardzo przychylnie przyjęta. Jest niewątpliwie zasłużonym wspomnieniem wybitnego mieszkańca miasta,  ale jednocześnie symbolem niezwykłej hojności i wspaniałomyślności darczyńców. Poprzez oryginalność projektu zaś, dostarcza wrażeń estetycznych i upiększa nasze miasto.

Wodyński - symboliczny powrót do Jasła Wodyński - symboliczny powrót do Jasła Wodyński - symboliczny powrót do Jasła

Uczestnicy Zjazdu Rodziny Wodyńskich, po uroczystości odsłonięcia tablicy, obejrzeli wystawę prac Jana Wodyńskiego w jasielskim muzeum. Tam też młody artysta malarz Łukasz Wodyński przekazał namalowany przez siebie portret artysty. Z dużym zainteresowaniem spotkała się też wystawa plenerowa na jasielskim Rynku prezentująca prace Wodyńskiego z wcześniejszych nabytków. Pamiątką po wydarzeniach są wydane przez Pocztę Polską kolekcjonerskie pocztówki.

MRJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wprowadzić imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.