Pamiątkową tablicę, dedykowaną pochodzącemu z Jasła wybitnemu malarzowi Janowi Wodyńskiemu, odsłonięto (16 czerwca) w Jaśle. Znajduje się ona w miejscu, w którym stał kiedyś dom rodzinny artysty. Wodyński zawsze marzył o powrocie.
Tablica znajduje się na styku ulic Asnyka i Kołłątaja, na budynku, w którym znajduje się obecnie kawiarnia Parkowa. W tym miejscu stał przed wojną niewielki, drewniany dom zajmowany przez rodzinę Wodyńskich, a w nim prowadzili oni sklep. Budynek nie przetrwał wojny, został doszczętnie zburzony, a podczas odbudowy miasta stanęły tu inne zabudowania. Dorastający w tym miejscu Jan Wodyński opuścił po wojnie rodzinne miasto. Uznany artysta malarz i ceniony wykładowca akademicki współtworzył artystyczne szkolnictwo wyższe w Katowicach, Toruniu, Gdańsku, wykładał przez wiele lat na ASP w Warszawie. Zawsze jednak czuł się z Jasłem związany, lubił tu przyjeżdżać by pracować lub odpoczywać. W 1973 roku urządził tutaj swoją wystawę. Miał też plany powrotu i zamieszkania w Jaśle na stałe, których jednak nie udało się zrealizować.
Obecnie twórca powrócił do miasta symbolicznie w postaci daru składającego się z ponad tysiąca jego prac, przekazanych do Muzeum Regionalnego w Jaśle i tablicy pamiątkowej. Uroczystość przekazania darowizny odbyła się w maju podczas Nocy Muzeów, tablicę odsłonięto zaś przy okazji zjazdu Rodziny Wodyńskich. Została ona zaprojektowana i wykonana przez jasielskiego artystę Bogdana Samborskiego i składa się z popiersia malarza wykonanego z brązu oraz granitowej płyty, w której wyryto inskrypcje. Wyjątkowym elementem jest paleta malarska ozdobiona wielobarwną emalią. Jest to nawiązanie do stylu Wodyńskiego tj. malarstwa kolorystycznego. Całość została ujęta w prostą, brązową ramę przywodzącą na myśl obraz. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli Miasta, licznie przybyłych z całej Polski członków rodziny Wodyńskich oraz zaciekawionych mieszkańców. Obecni byli: burmistrz Ryszard Pabian ze swoim zastępcą Elwirą Musiałowicz-Czech, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak, p.o. dyrektora Muzeum Mariusz Świątek. Aktu odsłonięcia dokonali wraz z burmistrzem darczyńcy, bratankowie malarza Bartłomiej i Szymon Wodyńscy.
Tablica została bardzo przychylnie przyjęta. Jest niewątpliwie zasłużonym wspomnieniem wybitnego mieszkańca miasta, ale jednocześnie symbolem niezwykłej hojności i wspaniałomyślności darczyńców. Poprzez oryginalność projektu zaś, dostarcza wrażeń estetycznych i upiększa nasze miasto.
Uczestnicy Zjazdu Rodziny Wodyńskich, po uroczystości odsłonięcia tablicy, obejrzeli wystawę prac Jana Wodyńskiego w jasielskim muzeum. Tam też młody artysta malarz Łukasz Wodyński przekazał namalowany przez siebie portret artysty. Z dużym zainteresowaniem spotkała się też wystawa plenerowa na jasielskim Rynku prezentująca prace Wodyńskiego z wcześniejszych nabytków. Pamiątką po wydarzeniach są wydane przez Pocztę Polską kolekcjonerskie pocztówki.
MRJ