Przejściowa pora roku wymaga odpowiedniej odzieży, zwłaszcza w czasie wycieczek w górzyste tereny. Sprawdź, jak się ubrać na lekki trekking, by było Ci wygodnie i komfortowo w przypadku nagłej zmiany pogody.
Wiosna w górach – czego możesz się spodziewać?
Chociaż marzec, kwiecień i maj oznaczają zazwyczaj wyższe temperatury i cieplejszy wiatr, to jednak sytuacja w górach może wyglądać zgoła inaczej. W niższych partiach gór i na początku szlaków nie powinno być już śniegu, jednak spodziewaj się błota i śliskich, rozmokniętych ścieżek. Coraz wyższe partie, zwłaszcza w Tatrach, zapewne będą pokryte śniegiem i lodem. To sprawia, że dobór odpowiedniego ubrania i obuwia może przysporzyć problemów nawet wprawionym wspinaczom.
Funkcjonalność stroju w góry
Zestaw ubrań w góry powinien być jak najbardziej funkcjonalny i użyteczny. Nie może krępować ruchów bądź sprawiać, że w ubraniu jest Ci niewygodnie. Pierwsza warstwa powinna dobrze przylegać do ciała i zapewniać komfort termiczny. Dzięki temu wilgoć jest szybko odprowadzana, a Ty nie odczuwasz nieprzyjemnego uczucia przepocenia.
Kolejna warstwa powinna być warstwą izolacyjną, która zapobiega utracie ciepła. Warto także zadbać o wysokiej jakości warstwę ochronną, której zadaniem jest osłonięcie przed wiatrem deszczem bądź śniegiem. Dlatego tutaj ważne są techniczne materiały, które sprawdzą się w niesprzyjających warunkach.
Zasady ubioru warstwowego
Wiosną warto być przygotowanym na każdą ewentualność pogodową. Dlatego sprawdzi się tutaj warstwowy ubiór, który zapewni Ci pełną funkcjonalność i komfort. Jako pierwszą warstwę wybierz termiczną bieliznę. Nie będzie krępowała ruchów, a jej właściwości zapewnią Ci dobre odprowadzenie wilgoci przy równoczesnym zachowaniu ciepła.
Następnie postaw na lekkie bluzy lub polary turystyczne, a na górę załóż kurtkę w typie softshell, hardshell lub cienką puchówkę. W plecaku miej jeszcze jedną dodatkową warstwę ochronną, która przyda się w razie nagłego załamania pogody.
Wiosną w góry wystarczą lekkie i praktyczne spodnie trekkingowe o typie bojówek z kieszeniami.
Na jakie materiały zwracać uwagę?
W górach najmniej korzystna jest bawełna, która nie odprowadza dobrze wilgoci i stosunkowo długo schnie. Warto postawić na materiały syntetyczne, które są przeznaczone do tego rodzaju odzieży trekkingowej. Zwróć uwagę na ubrania wykonane z wełny lub jej dodatkiem. To naturalne włókna, które mają świetne właściwości termoizolacyjne i odprowadzające wilgoć.
Odpowiednie buty i wysokie skarpety
Nie mniej ważne w górach jest odpowiednie obuwie. Na błoto czy resztki śniegu sprawdzą się buty trekkingowe z wyższą cholewą. Spód buta powinien dobrze przylegać do podłoża i zapewniać właściwą amortyzację, a materiał powinien być nieprzemakalny. Do butów dobierz wysokie skarpety, które będą chronić przed otarciami.
Mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi Ci kompletowanie zestawu na górskie trasy, zwłaszcza wiosną. Pamiętaj, że te wskazówki sprawdzą się także na wędrówki jesienią, która przecież również jej przejściową porą roku.
W przyszły weekend wybieram się do halna residence w Krynicy Zdrój, więc te wskazówki z pewnością się przydadzą.