Nieodpowiednia wilgotność powietrza w domu może mieć znaczący wpływ na samopoczucie i stan zdrowia jego mieszkańców. Nierzadko jest to zmniejszanie komfortu snu oraz kaszel. Podpowiadamy, skąd bierze się suche powietrze w domu i jak z nim walczyć.
Suche powietrze w domu – skąd się bierze?
Odpowiednia wilgotność powietrza w domach i mieszkaniach to ważna kwestia, która jest bagatelizowana przez wiele osób. Jest to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, a zatem podczas trwania sezonu grzewczego. W tym czasie korzysta się kaloryferów, pomp ciepła i innych urządzeń do zwiększania temperatury, które sprawiają, że powietrze staje się zbyt suche. Ponadto, ten problem może występować też w latach, w mieszkaniach, które są wystawione na bardzo mocne działanie promieniowania słonecznego. Według opinii specjalistów wilgotność powietrza powinna się utrzymywać na poziomie od 40 do 60%. Jeżeli jest ona niższa, to powoduje negatywną reakcję ludzkiego ciała, w tym błon śluzowych oraz skóry. Warto dodać, że przyczynia się do szybszego niszczenia mebli, a także do obumierania wielu gatunków roślin.
Reakcja organizmu na suche powietrze
Suche powietrze wywiera bardzo negatywny wpływ na osoby zmagające się z alergią, a także na wszystkich innych domowników. Po pierwsze, może stanowić przyczynę dokuczliwego kaszlu oraz poczucia suchości w jamie ustnej. Doprowadza do pojawiania się trudności z przełykaniem i chrypki. W niektórych przypadkach przyczynia się do występowania nieżytu nosa. Ponadto, niewłaściwy poziom nawilżenia ma wpływ na ludzką skórę. Sprawia, że naskórek staje się zbyt suchy, co prowadzi do takich dolegliwości jak świąd, pieczenie i podrażnienie. U niektórych alergików może to też być pieczenie oczu. Jak wspomniano powyżej, prowadzi do wysuszenia błony śluzowej. Taki stan rzeczy sprawia, że organizm staje się znacznie podatniejszy na aktywność drobnoustrojów i bakterii. Z tego powodu nasila objawy alergii i astmy. Może stanowić bardzo duże zagrożenie dla niemowląt oraz osób w podeszłym wieku.
Jak zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza?
Istnieje kilka sposobów na walkę z niewłaściwym nawilżeniem, a jednym z nich jest stosowanie takich urządzeń jak oczyszczacz Dyson. Taki nowoczesny sprzęt daje możliwość nawilżania powietrza w czasie rzeczywistym. Jest wyposażone w zbiornik pozwalający na skuteczne zwiększanie wilgotności przez 36 godzin. Ponadto, funkcjonalny Dyson oczyszczacz powietrza zawiera filtry HEPA, które pozwalają na usuwanie wielu rodzajów zanieczyszczeń, które stanowią szczególne zagrożenia dla alergików. Stanowi skuteczną ochronę przed lotnymi związkami organicznymi oraz odorem.
Ponadto, istnieje kilka prostych sposobów, które wzmacniają moc działania odświeżaczy. Warto stawiać na rośliny wykazujące działanie nawilżające i oczyszczające. Są to takie gatunki jak figowce, bluszcze, szeflery oraz draceny. Inna efektywna i niedroga metoda to rozwieszanie mokrego prania w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza spada poniżej 40%.