Wielkie skarby w małym mieście

0
Wielkie skarby w małym mieście

18 odrestaurowanych prac malarskich pochodzących ze zbiorów Jasielskiego Domu Kultury można zobaczyć do końca października br. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Wśród nich znajdują się prace z przełomu wieków: XX i XXI. Wystawa, której uroczysty wernisaż odbył się 17 października br. jest głównym celem projektu pn. „Ocalić od zapomnienia. Zbiory artystyczne z przełomu wieków”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019″.

– Ogromnie się cieszymy, że przystąpiliśmy do tego projektu. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury  możemy świętować fakt, że te obrazy odzyskały swój blask. W ramach projektu odbyła się również konferencja naukowa na temat naszych zbiorów malarskich, warsztaty akwareli, wydany został też album dotyczący zbiorów JDK oraz zrealizowany film – mówiła Helena Gołębiowska p.o. dyrektora JDK.

Gośćmi wydarzenia byli również burmistrz Jasła, Ryszard Pabian, Maria Kurowska, posłanka – elekt na Sejm RP IX kadencji oraz Marian Sobel, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury w latach 1967 – 1974 i 1978 – 1991.

Obecni na wernisażu mogli obejrzeć najstarsze obrazy, które powstały w latach 1967 – 1970, podarowane Jasielskiemu Domowi Kultury przez ówczesne Ministerstwo Kultury i Sztuki w nagrodę za zdobycie I miejsca w rywalizacji między placówkami kulturalno – oświatowymi. W zbiorach JDK znajdują się także obrazy pochodzące z pleneru malarskiego, który się odbył w 1976 roku w Jaśle. Uczestniczyli w nim ówcześni studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Natomiast trzecia grupa obrazów to prace z lat 2005 – 2006, które powstały podczas Międzynarodowych Plenerów Malarsko – Rzeźbiarskich organizowanych przez JDK. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury prace zyskały drugie życie i będą dostępne w Galerii JDK dla wszystkich zainteresowanych do końca października br.

W zbiorach Jasielskiego Domu Kultury znajduje się blisko 100 prac malarskich, które będą sukcesywnie odnawiane i udostępniane zwiedzającym.

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments