wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Wielkie otwarcie Generatora Nauki GEN w Jaśle

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Generator Nauki GEN, znajdujący się przy ul. Bednarskiej 2 (w dawnym budynku szkoły podstawowej nr 2) został oficjalnie otwarty. W Jaśle powstało miejsce unikatowe, które jednoczyć będzie wszystkie pokolenia od najmłodszych, przez młodzież i dorosłych, aż do seniorów. Tutaj będzie można nie tylko się uczyć, ale również rozwijać swoje pasje i zainteresowania.

– Nie ukrywam, że kwestia tego wyboru spowodowana była zmianą systemu oświaty i likwidacją gimnazjów, kiedy ten obiekt został pusty. Nie chcieliśmy, aby przez jakiś czas stał i niszczał stąd też pomysł na zagospodarowanie go na Generator Nauki – wyjaśnia Ryszard Pabian, burmistrz miasta Jasła.

W Generatorze znajdziemy m.in.: strefę ekspozycyjną (62 eksponaty związane m.in. z matematyką, biologią i chemią), strefę kreatywności (dla najmłodszych), mediatekę, coworking czy Pracownię Aktywności Społecznych (PAS), gdzie będą mogli spotykać się mieszkańcy, stowarzyszeni, fundacje i organizacje pozarządowe. –Gen ma być miejscem edukacji, rozwoju osobistego, integracji społecznej, rozwoju przedsiębiorczości, ale przede wszystkim miejscem gdzie każdy z mieszkańców Jasła i sąsiednich gmin, a także turyści i osoby przyjezdne, bez względu na wiek, wykształcenie, poziom sprawności, indywidualne zainteresowania i pasje znajdzie coś dla siebie – mówiła podczas otwarcia Małgorzata Adamska-Chmiel, zastępca burmistrza Jasła.

Wielkie otwarcie Generatora Nauki GEN w Jaśle

Otwarcie GENu było jednym z miejskich działań w ramach obchodu Roku Ignacego Łukasiewicza, Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Co ważne, Ignacy Łukasiewicz obok Hugona Steinhausa oraz Rudolfa Weigla – jest jedną z trzech postaci związanych z Jasłem, które były inspiracją dla przestrzeni ekspozycyjnych Genu. Stąd też prezentację dotyczącą tych znakomitych naukowców, zatytułowaną „Jasło miasto wiedzy – wczoraj i dziś” przedstawił Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Wielkie otwarcie Generatora Nauki GEN w Jaśle

Przed oficjalnym otwarciem GENu oraz przecięciem wstęgi, poświęcenia obiektu dokonał ksiądz Tadeusz Paszek, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa.

Jednym z punktów otwarcia była możliwość zwiedzania wszystkich stref obiektu: ekspozycyjnej, kreatywnej, mediateki, coworkingu i pracowni aktywności społecznej.

Zachęcamy do odwiedzania GENu, który otwarty jest od wtorku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 oraz w sobotę i niedzielę od 9.00 do 13.00. Strefa ekspozycyjna jest płatna, a koszt biletów wynosi: normalny 20 zł, ulgowy 10 zł, rodzinny 10 zł, dzieci do lat 5 – bezpłatne wejście. Więcej informacji na stronie: www.genjaslo.pl

GEN jest jednym z elementów projektu „Rewitalizacja Miasta Jasła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego”. Wartość całego projektu wynosi 17 mln 700 tys. zł , z czego dofinansowanie to 9 mln 400 tys. zł.

Zakres projektu obejmował:

  • adaptację budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle na Centrum Techniki, Kultury i Przedsiębiorczości w Jaśle – obecnie Generator Nauki GEN,
  • rewitalizację obszaru funkcjonalnego związanego z Generatorem czyli:
    – remont Placu Żwirki i Wigury,
    – przebudowę ul. Czackiego i Bednarskiej, wraz z budową drogi rowerowej na odcinku ul. Czackiego, Park Miejski, Ogródek Jordanowski,
  • prace budowlano-konserwatorskie przy Glorietce w Parku Miejskim,
  • utworzenie ekologicznej ścieżki edukacyjnej w Ogródku Jordanowskim oraz historycznej ścieżki edukacyjnej w Parku Miejskim,
  • budowę monitoringu wizyjnego na obszarze rewitalizowanym.
- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły