Miło nam poinformować, że film produkcji Telewizji Obiektyw pt. Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” zakwalifikował się do 10. ZFF „Spotkania z historią. Spośród 69 zgłoszeń organizatorzy wybrali 18 filmów o tematyce historycznej. O nagrody i statuetkę „Zamość – Perła Renesansu” będą rywalizować najnowsze polskie filmy i ich autorzy w 6 kategoriach.
„Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” w reż. Mariusza Bonaszewskiego został nominowany w kategorii „Serial Fabularny” obok „Stulecia winnych odc. 27, w reż. P. Śliskowskiego. – „Jesteśmy w dobrym towarzystwie” – podkreślał Bogdan Miszczak, producent filmu.
„Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” jest trzecim z cyklu „Polscy Wizjonerzy”, który powstał z myślą o przybliżeniu szerszej publiczności wybitnych Polaków – mężów stanu, polskich naukowców, wynalazców i wizjonerów. Film poświęcony jest Marianowi Wieleżyńkiemu, który był nie tylko pionierem światowego gazownictwa, ale także założycielem pierwszej na świecie firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym. Pomysłodawcą produkcji jest producent – Bogdan Miszczak. Scenariusz napisała Małgorzata Sobieszczańska. Obraz jest debiutem reżyserskim Mariusza Bonaszewskiego. Zdjęcia realizował Mariusz Konopka. W rolach głównych występują min. Wojciech Zieliński, Anna Cieślak oraz Marcin Kwaśny.
W filmie zobaczymy miejsca związane z życiem Mariana Wieleżyńskiego, przede wszystkim Podkarpacie. – „Mam nadzieję, że udało mi się pokazać w filmie piękno Podkarpacia, pól naftowych, skansenu w Bóbrce – kolebki światowego przemysłu naftowego. Podkarpacie mnie wciąż fascynuje. Życzę miłych wrażeń!” –mówił Mariusz Konopka, operator zdjęć do filmu.
Jak co roku, swój ulubiony tytuł wskażą widzowie. Telewizja Obiektyw odnosiła już sukcesy w na festiwalu w Zamościu. W 2019 r. nagrodę publiczności oraz II miejsce w 7 edycji Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” zdobył film „Łukasiewicz – nafciarz romantyk” – drugi z serii „Polscy Wizjonerzy” .
– „Bardzo się cieszę, że film zostanie pokazany na festiwalu w Zamościu i przybliży postać Mariana Wieleżyńskiego szerszemu gronu widzów. Dziękuję producentowi, że obsadził mnie w roli Szaynoka – przyjaciela i wspólnika głównego bohatera, bo dzięki temu sam dowiedziałem się niezwykłej historii.” – mówił Marcin Kwaśny, odtwórca roli Władysława Szaynoka.
Sponsorem głównym filmu jest PGNiG S.A., sponsorami wspierającymi GAZ-SYSTEM S. A. w Warszawie, ORLEN OIL, ORLEN POŁUDNIE, Splast Sp. z o.o., Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o., JAFAR S.A. , PGNiG TECHNOLOGIE, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, PRDM Sp. z o.o. w Jaśle, MPGK Jasło Sp. z o.o., Krosno Glass S.A.; Trans-Wiert Sp. z o.o. oraz Samorządy Małopolski i Podkarpacia. Film realizowany jest również ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa.
Film wpisuje się w oficjalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i uzyskał zgodę na posługiwanie się oficjalnym logo obchodów.
Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość Perła Renesansu. Festiwalowi towarzyszą projekcje plenerowe na Rynku Wielkim w Zamościu oraz spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi.