21.8 C
Jasło
4 sierpnia 2020, wtorek
Strona główna Felietony Więcej miejsc parkingowych w Jaśle?

Więcej miejsc parkingowych w Jaśle?

Brak miejsc parkingowych to jeden z największych problemów współczesnych miast. Projektanci ulic i osiedli nie przewidzieli, że w przyszłości pojawi się tak wiele samochodów. Chyba każdy z nas wie jak wygląda szukanie wolnego miejsca parkingowego w Jaśle. Tracimy swój cenny czas i często nie mając innego wyjścia parkujemy w miejscach niedozwolonych lub w dużej odległości od celu.

Obecnie prawie każdy ma samochód, którego nie traktujemy już jako zbędnego luksusu, ale jako podstawowe narzędzie pracy i środek lokomocji. Jak zatem poradzić sobie z brakiem miejsc parkingowych w mieście? Może wystarczy sięgnąć po gotowe rozwiązania, z których korzystają już największe aglomeracje.

Czym jest Smart Parking?

Smart Parking jest systemem umożliwiającym zaparkowanie wielu samochodów na ograniczonej przestrzeni. Zasada działania wieży parkingowych jest podobna do działania windy. Po zaparkowaniu w wyznaczonym miejscu mechanizm przenosi samochód do góry uwalniając kolejne miejsce parkingowe.

Jak zapewnia wiodący producent tego rodzaju systemów czas ich montażu może wynieść zaledwie 5 dni, a w razie potrzeby zawsze można je relokować. Poza elastycznością są bardzo trwałe ponieważ mogą być użytkowane nawet przez 20 lat bez konieczności kapitalnego remontu. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania ich jako nośnika reklamy.

Przeszklenie części obudowy umożliwia obserwację działania mechanizmu, co z pewnością przykuwa uwagę i stanowi ciekawą atrakcję dla przyjezdnych. Bez wątpienia podnosi to również rangę miasta w oczach potencjalnych inwestorów, jako nowoczesnego partnera biznesowego.

Więcej parkingów = więcej pieniędzy

Wyobraźmy sobie, że na obszarze jednego miejsca parkingowego parkuje 5 samochodów zamiast jednego. Oznacza to pięciokrotnie większe zyski dla miasta! Dodajmy do tego wsparcie lokalnych firm, które chciałyby wykorzystać Smart Parking jako źródło reklamy. Doskonałym przykładem na to, że parkingi mogą być opłacalną inwestycją jest przykład prywatnej jasielskiej firmy, która postanowiła na nich zarabiać.

Prywatny płatny parking przy ul. Krasińskiego w Jaśle

Oczywiście nie każda inwestycja musi się zwrócić. W tym przypadku o wiele ważniejsza jest wygoda i bezpieczeństwo mieszkańców, dla którym miasto powinno być łatwo dostępne. Do miasta dojeżdżamy do pracy, zawodzimy dzieci do szkoły i w mieście załatwiamy swoje codzienne sprawy oraz szukamy rozrywki. Każdy z nas ma prawo do korzystania z podstawowych osiągnięć cywilizacji.

Smart Parkingi z jednej strony zwiększają przepływ samochodów udrażniając najważniejsze arterie i przyczyniają się do zwiększenia wpływów budżetowych, a z drugiej do zwolnienia chodników, na których parkują samochody, a które powinny być użytkowane przez pieszych.

Rotacja i zarządzanie

Bardzo często szukając miejsca parkingowego przejeżdżamy kilka razy wokół parkingu czekając na to, że miejsce w końcu się zwolni. Z pomocą może nam przyjść miejska aplikacja mobilna, która powiadomi nas w czasie rzeczywistym o najbliższym wolnym miejscu parkingowym. Wystarczy, że odczyta nasze położenie na mapie.

Takie systemy działają już w Gdańsku dając urzędnikom i zarządcom parkingów dostęp do portalu pozwalającego na monitorowanie ilości wolnych miejsc parkingowych. Aplikacja Comarch Smart Parking umożliwia zarządzanie parkingiem w oparciu o rzeczywiste dane. Prowadzi to do efektywniejszego sposobu wykorzystania przestrzeni publicznej, zmniejszenia ruchu i zanieczyszczeń w mieście, generowanych przez monotonne krążenie w poszukiwaniu dostępnego parkingu.

Alternatywne środki transportu

Dodatkowo można nagradzać mieszkańców za korzystanie z ekologicznych środków transportu. W dobie XXI wieku poza rowerami mamy elektryczne hulajnogi i deskorolki. Stwórzmy dogodną infrastrukturę do ich ładowania i przyjazne miejsca parkingowe, w których będzie można je bezpiecznie zostawić. Na pewno z czasem wielu mieszkańców wybierze takie rozwiązanie.

www.pixabay.com

Wyobraźmy sobie Rynek Miejski z kilkoma stacjami ładowania wyżej wymienionych pojazdów elektrycznych wraz z zabezpieczonymi przed kradzieżą miejscami parkingowymi (podobnymi do stojaków na rowery). Każda elektryczna hulajnoga, deskorolka, czy rower zwalnia miejsca parkingowe dla samochodów.

Do ładowania alternatywnych środków komunikacji mogłaby posłużyć energia z odnawialnych źródeł. Można to oczywiście połączyć z forowaną przez Urząd Miasta w Jaśle koncepcją dworca multimodalnego.

Dostępność = rozwój

Miasto dostępne dla ludzi to miasto przyjazne. Dotyczy to zarówno mieszkańców, jak i grup związanych z biznesem, który mógłyby o wiele łatwiej funkcjonować mając do dyspozycji przejezdne ulice, parkingi i dobrą infrastrukturę drogową.

W dzisiejszym czasie liczy się przede wszystkim szybkość, która ma przełożenie na wydajność i opłacalność inwestycji. Jeśli nasze miasto chce się rozwijać i być dobrym partnerem biznesowym musi udowodnić, że potrafi zarządzać przestrzenią miejską i podążać z duchem czasu.

Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

15 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
KM
KM
6 sierpnia, 2019 21:23

Nędzne rozwiązania. Nie należy dążyć do upychania jak największej ilości samochodów w obrębie miasta.
Należy je wypychać konsekwentnie poza centrum. Zyskami się człowiek nie na oddycha.

lolek
lolek
6 sierpnia, 2019 21:44
Odpowiedź na  KM

to trzeba by równocześnie wypchać poza centrum wszelkie urzędy, instytucje, kino,itp.

kierowca
kierowca
6 sierpnia, 2019 21:48
Odpowiedź na  KM

Samochodów będzie ciągle przybywać na naszych drogach, więc parkingi to podstawa. Dlatego trzeba szukać alternatywnych rozwiązań i zamiast zamieniać miasto w jeden wielki betonowy parking można wykazać się odrobiną kreatywności. Podobna mi się przedstawiona koncepcja, ale marnie widzę jej realizację, zwłaszcza przez obecne władze…

bodzio
bodzio
6 sierpnia, 2019 21:59
Odpowiedź na  kierowca

A po co się gimnastykować jak się ma 5-letnią kadencję, potem emeryturkę? Wystarczy jak na taczkach nie wywiozą i kamieniami na ulicy nie rzucają,

Ronin
Ronin
9 sierpnia, 2019 21:19
Odpowiedź na  KM

Niestety takie rozwiązanie stosuje się w dużych aglomeracjach przy rozwiniętej komunikacji miejskiej nie w mieście 30tys.

Joseph
Joseph
6 sierpnia, 2019 22:26

Prywatny parking to akurat świetny pomysł. Ile by nie kosztował, to jak ktoś ma potrzebę coś na mieście załatwić to i tak zapłaci. Ja wolę płacić prywatnemu przedsiębiorcy z głową na karku, niż finansować budżet miasta.

Misio
Misio
6 sierpnia, 2019 22:33
Odpowiedź na  Joseph

Ja też nie chcę finansować nagród urzędników.

Tomek
Tomek
7 sierpnia, 2019 20:29

Artykuł abstrakcyjny. Może za 10-15 lat ktoś o tym w Jaśle pomyśli.

Joseph
Joseph
7 sierpnia, 2019 20:49
Odpowiedź na  Tomek

Za 10-15 lat to na środku rynku krowy będą się pasły 😉 Myślę że ‘rozwój’ miasta idzie raczej w tą stronę.

Ronin
Ronin
9 sierpnia, 2019 21:22
Odpowiedź na  Joseph

Zgadza się, jak tak dalej pójdzie wybierzemy następnym razem wójta Jasła

Ronin
Ronin
9 sierpnia, 2019 21:21
Odpowiedź na  Tomek

To artykuł furtka z przedstawieniem problemy i rozwiązaniem, niebawem więcej na ten temat.

Jaro
Jaro
6 sierpnia, 2019 21:53

Potroić ceny biletów parkingowych jak kogoś stać to niech parkuje i problem z głowy.

Wandzia
Wandzia
6 sierpnia, 2019 21:56
Odpowiedź na  Jaro

czyli miasto przyjazne tylko zamożnym, a biedota niech z chołpy nie wychodzi?

Jaro
Jaro
6 sierpnia, 2019 22:00
Odpowiedź na  Wandzia

Biedota niech poczeka na Parking+ od Kaczora to się będzie wozić po miastach

Igor
Igor
29 sierpnia, 2019 20:53
Odpowiedź na  Jaro

Mamy rok wyborczy, więc można poczekać!

Najnowsze artykuły

Znaleziono pieniądze. Jasielska policja czeka na własciciela

Początkiem sierpnia w Dębowcu, znaleziono pewną kwotę pieniędzy. Uczciwy znalazca przekazał pieniądze Policji. Osoba, która zagubiła pieniądze może je odebrać w Rewirze...

Jasielska drogówka zatrzymała w miniony weekend 24 prawa jazdy!

Policjanci jasielskiej drogówki w miniony weekend, realizując założenia akcji "Bezpieczne Wakacje 2020", skutecznie studzili zapędy kierowców, którzy pozwalali sobie na zbyt...

Adrian Bochnia z Jasła powołany na Zastępcę Dyrektora ds. Ekonomicznych i Administracji największego Szpitala w Polsce

Adrian Bochnia z Jasła został powołany na Zastępcę Dyrektora ds. Ekonomicznych i Administracji największego Szpitala w Polsce – Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w...

Brzyska. Tragiczna śmierć 16-letniego motocyklisty

Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego zdarzenia, do którego doszło w Brzyskach. Jak wstępnie ustalono, motocyklista zjechał z jezdni i uderzył w betonowy...