wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

W przyszłym tygodniu 14-stki zasilą konta emerytów i rencistów

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W przyszłym tygodniu na konta emerytów i rencistów trafią tzw. 14-stki. Potocznie określane „trzynastą” i „czternastą” emeryturą dodatki wynoszą równowartość najniższego świadczenia emerytalnego. Nie są uzależnione od odprowadzanych w trakcie lat pracy składek i nie stanowią żadnej unormowanej prawnie reguły. Zależą jedynie od dobrej woli rządzących.

W ramach czternastej emerytury, do 1,2 mln seniorów w czwartek trafi 1,5 mld zł. Łączna kwota wypłaconych do tej pory świadczeń sięgnie 7,1 mld zł dla blisko 6 mln osób.

„Wsparcie emerytów i rencistów, to nasz konstytucyjny obowiązek. Rząd Zjednoczonej Prawicy w sposób adekwatny i zdecydowany odpowiada na potrzeby tej grupy obywateli. W tym roku w ramach trzynastki i czternastki polscy seniorzy otrzymają 24,5 mld zł. To efekt odpowiedzialnego zarządzania finansami państwa” – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg”.

Na wypłatę czternastych emerytur z budżetu państwa trafi w tym roku około 11,4 mld zł. Świadczenie wypłacane jest z urzędu i nie wymaga złożenia wniosku. Czternastkę w pełnej wysokości – 1338,44 zł – otrzyma około 7,7 mln uprawnionych. Emeryci i renciści, którzy miesięcznie otrzymują powyżej 2,9 tys. zł brutto, świadczenie będą mieli pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

- Reklama -

Podobne artykuły

3 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Witek
16 września, 2022 21:41

Przypomnijcie sobie waloryzacje za Tuska. Lepiej było?

Wieści gminne
16 września, 2022 21:51
Odpowiedź na  Witek

To nie zabawa PO vs PiS. To kwestia uczciwości a tego żadna partia nie ma. Obiecanki cacanki a głupiemu radość. A wystarczy przypisać te 13 i 14 emerytury jak coś obowiązującego niezależnie od Kaczyńskich i Tusków. A na to odwagi już nie ma i pozostaje szantaż. Jak nie będziemy rządzili to PO odbierze. Taki to jest mechanizm despotycznej władzy.

Prawie emeryt
16 września, 2022 21:37

Wbrew pozorom potrzeba wiele czasu, żeby takie kłamstwo wtłoczyć masom. Osiągnięcia PRL-u bledną w porównaniu ze współczesną propagandą. Wierzmy dalej w pełnoprawne 13-ste i 14-ste emerytury pod postacią okolicznościowych dodatków. A spróbuj na PiS nie zagłosować to i tego nie będziesz miał. Przesłanie proste i czytelne dla każdego.

- Reklama -

Ostatnie artykuły