wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

W Jaśle powstaną aktywne przejścia dla pieszych

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Miasto otrzymało 100 tys. zł na wykonanie czterech aktywnych przejść dla pieszych. Wniosek Miasta Jasła „Bezpieczny pieszy w mieście Jaśle”, został wybrany do dofinansowania spośród  319 wniosków z całej Polski. Całość zadania, które planowane jest do realizacji w okresie wakacyjnym, wyniesie ponad 181 tys. zł.

W ramach projektu oznaczone zostaną cztery aktywne przejścia dla pieszych w newralgicznych częściach miasta, przy dużych „potokach” ludzi w pobliżu szkół i kościoła. Dodatkowo zaplanowano również cykl szkoleń dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym adresowanych do dzieci, młodzieży i seniorów. Kampanię profilaktyczną przeprowadzi Straż Miejska w Jaśle. 

Aktywne przejście dla pieszych to system poprawiający bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i kierowców. Tego rodzaju przejście nie działa w sposób ciągły, a jedynie aktywuje się w momencie gdy jest to potrzebne. Pomocne są zwłaszcza po zmierzchu, gdy piesi są najmniej widoczni. Zestaw migających świateł, w tym „kocich oczek” zamontowanych w jezdni, jest aktywowany, gdy pieszy znajduje się w jego pobliżu.

Przykład aktywnego przejścia dla pieszych w Bolesławcu

Aktywne przejścia zamontowane zostaną po dwa na dwóch ulicach: Szkolnej i 3-go Maja. Na ul. Szkolnej w pobliżu wjazdu do ZSM nr 3 i sklepu Biedronka (lokalizacja nr 1) oraz w pobliżu niepublicznego przedszkola i pasażu prowadzącego do MOSiR-u (lokalizacja nr 2). Z kolei na ul. 3-go Maja przejścia te będą koło kościoła oo. Franciszkanów (lokalizacja nr 3) i pomiędzy ul. W. Pola, a sklepem Biedronka (lokalizacja nr 4). 

Takie inicjatywy integrują mieszkańców i wpływają na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, a to jest jednym z priorytetów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Serdecznie gratuluję autorom projektu i życzę powodzenia w jego realizacji – napisał w liście gratulacyjnym skierowanym do burmistrza Jasła, Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA.

Dofinansowanie przyznane w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”, otrzymały 104 projekty, o wartości prawie 6 mln zł.

- Reklama -

Podobne artykuły

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Krajewska
22 maja, 2019 16:12

To powinno być w każdym mieście, a zwłaszcza w Jaśle, gdzie przez te pseudo latarnie nic nie widać. Centrum miasta jest niedoświetlone. Kolejnym krokiem po aktywnych przejściach dla pieszych powinna być wymiana latarni na takie, które zapewnią wystarczającą widoczność i bezpieczeństwo.

Olek
22 maja, 2019 20:44

Mega sprawa brawo Jasło!

- Reklama -

Ostatnie artykuły