wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

W jaki sposób znajomość cykli może pomóc na giełdzie?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Czym jest cykl giełdowy?

Osoby doświadczone życiowo mówią, że historia lubi się powtarzać. Jest to przydatne również podczas gry na rynkach papierów wartościowych. Ludzkie zachowania są najczęściej przewidywalne i wynikają z naśladowania innych osób. Jeśli mój sąsiad kupuje, to ja również to zrobię. Nie zawsze ma to uzasadnienie, dużo częściej jest przyczyną niepowodzeń. Jednocześnie znajomość tych mechanizmów pozwala lepiej poruszać się na rynkach finansowych i wychodzić z opresji obronną ręką. 

Cykl jest okresowym zjawiskiem, które powtarza się z pewną regularnością. Jest to szczególnie widoczne w dłuższym okresie czasu, ponieważ pojedyncze wydarzenie nie jest w stanie znacząco zmienić sytuacji na rynku. Nie dotyczy to tzw. “czarnych łabędzi”, czyli rzadkich wydarzeń, które powodują silne perturbacje na rynku a jednocześnie zdarzają się raz na kilka lat. Wracając do cykli, to są one związane z koniunkturą na danym rynku, czyli czynnikami makroekonomicznymi, inflacją, wzrostem PKB oraz innymi zmiennymi, które mają silny wpływ na gospodarkę. 

Jak można wykorzystać wiedzę o cyklach koniunkturalnych? 

Zaawansowana wiedza ekonomiczna jest bardzo dużym atutem każdego inwestora, szczególnie jeśli jest poparta doświadczeniem i praktycznymi umiejętnościami. Jednocześnie wymaga odpowiedniego miejsca, w którym można się rozwijać. Doskonałe platformy brokerskie umożliwiają zwiększenie swoich umiejętności i korzystanie z dobrych źródeł informacji. Jeśli chcesz przyspieszyć swój rozwój na giełdzie, a mechanizmy cykli rynkowych nie są Ci obce, to dowiedz się więcej tutaj – jest to najlepszy sposób na rozpoczęcie przygody z rynkiem akcji. 

Rodzaje podstawowych cykli giełdowych 

Cykle mogą trwać przez dowolnie krótki bądź długi okres czasu – od kilku miesięcy nawet do kilku lat. Ze względu na charakter i najważniejsze objawy, wyróżnia się następujące fazy cykli gospodarczych: 

  1. kryzys – załamanie produkcji i popytu na dobra ekonomiczne. Symptomami są wysokie bezrobocie i spadający poziom cen,
  2. depresja – charakteryzuje się stabilizacją cen i poziomu bezrobocia, rynek osiąga dno całego cyklu,
  3. ożywienie – można zaobserwować pierwsze symptomy wzrostu cen aktywów, popyt ulega zwiększeniu, zmniejsza się poziom bezrobocia,
  4. rozkwit – jest to okres bardzo silnego wzrostu i poziomu optymizmu, zaczyna brakować rąk do pracy.

Dzięki wiedzy na temat cykli można lepiej zrozumieć zachowania na rynku a co za tym idzie lepiej przygotować się do zajęcia odpowiednich pozycji. W momencie depresji warto zacząć kupować aktywa, które można z zyskiem sprzedać w szczytowym momencie rozkwitu. 

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły