wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

W jaki sposób prowadzić negocjacje dotyczące ulgi od długu?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Dłużnik, który decyduje się na negocjacje z wierzycielem, musi mieć na uwadze, że choć cały ten proces niczego nie gwarantuje, może odegrać on istotną rolę w całościowej sprawie.

Dlatego właśnie trzeba pamiętać o tym, aby odpowiednio przygotować się do tego rodzaju pertraktacji. Wierzyciel nie ma obowiązku zgadzania się na propozycje osoby zadłużonej, ponieważ jego pieniądze się mu po prostu należą. W związku z tym trzeba liczyć się z odmową przyjęcia propozycji porozumienia. Niemniej jednak zdarzają się również sytuacje, w których wspólnie udaje się wypracować rozwiązanie odpowiadające obu stronom. Istnieje szansa na to, że dłużnikowi przyznana zostanie ulga od długu. Taką okazję należy wykorzystać, a zatem proces negocjacji trzeba potraktować poważnie.

Przygotowanie do negocjacji w sprawie ulgi od długu

Warto poczynić adekwatne kroki do tego, aby przygotować się do negocjacji z wierzycielem. Dłużnik powinien zatem opracować wstępną propozycję tego, jak według niego powinno wyglądać rozwiązanie sprawy. Podczas rozmów należy przedstawić ten plan – trzeba jednak być elastycznym, ponieważ wierzyciel może chcieć wprowadzić pewne modyfikacje zgodne z jego punktem widzenia, a nawet odrzucić konkretne rozwiązanie. Jeżeli osoba, której jest się winnym środki, zaprezentuje swoją wersję porozumienia, nie należy od razu z niej rezygnować – trzeba się rzetelnie zastanowić nad tym, czy konkretne warunki odpowiadają indywidualnym oczekiwaniom.

Ważna jest również z pewnością argumentacja, ponieważ sposób przedstawienia sprawy niejednokrotnie znacząco wpływa na proces opracowywania kompromisu. Należy więc wyrażać chęć uregulowania należności oraz współpracy, a także zachować spokój i nie wykazywać postawy aroganckiej, roszczeniowej, czy też lekceważącej. Dobrze jest mieć dokumenty na poparcie swoich twierdzeń. Chodzi tutaj przykładowo o potwierdzenia dotyczące trudnej sytuacji finansowej dłużnika.

Zachowanie podczas negocjacji dotyczących ulgi od długu

Osoby zainteresowane negocjacjami z wierzycielem muszą pamiętać o tym, aby – pomimo tego, że sytuacja jest trudna – odpowiednio się zachowywać. Rozmowy powinny być utrzymane na wysokim poziomie i nie ma tutaj miejsca na niepoważne podejście. Trzeba się zmierzyć z czekającym na dłużnika wyzwaniem i należy zrobić to w odpowiedni sposób. Ucieczka przed zobowiązaniami nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie stanowi rozwiązania sprawy, a poza tym może skutkować negatywnymi konsekwencjami o charakterze prawnym. Dlatego też umiejętne prowadzenie negocjacji jest bardzo istotne.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły