Upamiętnienie miejscowej społeczności żydowskiej było celem uroczystości, zorganizowanej w piątek, 17 sierpnia br., na cmentarzu żydowskim przy ul. Floriańskiej 76 w Jaśle, w 76 rocznicę likwidacji utworzonego w czasie II wojny światowej przez Niemców getta żydowskiego w Jaśle.
Spotkanie pamięci pod pomnikiem zagłady jasielskich Żydów, wymordowanych przez hitlerowców w latach 1939-1945, odbyło się z inicjatywy Magdaleny Białek, edukatorki nauczania o Holokauście po Seminarium w Yad Vashem, uhonorowanej Dyplomem Uznania za zasługi dla ratowania i upamiętniania dziedzictwa żydowskiego w Polsce oraz prezesa mającej siedzibę w Tarnowie Fundacji Antyschematy2 Tomasza Kocura – Malca, jako I Dzień Pamięci o Społeczności Żydowskiej Jasła. Uczestniczyło w nim kilkanaście osób, którym Magdalena Białek przybliżyła krótko trudne losy jasielskiej społeczności żydowskiej i historię tutejszego cmentarza żydowskiego, który podczas II wojny światowej stał się miejscem straceń nie tylko Żydów.
Modlitwę za zmarłych poprowadzili M. Białek i T. Kocur – Malec. Jak powiedziała nam M. Białek modlitwa i przeczytane wspomnienie zaczerpnięte zostały z opublikowanej w 1953 roku w Izraelu „Księgi Pamięci”, napisanej na podstawie wspomnień ocalałych potomków jasielskich Żydów.
Przy okazji uroczystości pomysłodawcy I Dnia Pamięci podziękowali wszystkim, którzy wspierają ich działalność. Z kolei reprezentująca Miasto Jasło zastępca burmistrza Elwira Musiałowicz – Czech, dziękując za cenne inicjatywy podkreśliła, że dbałość o żydowski cmentarz to nie tylko okazjonalne, odświętne spotkania, ale również wielka lekcja historii dla młodzieży, włączanej w akcje sprzątania.
I Dzień Pamięci zorganizowali: Urząd Miasta Jasła, Fundacja Antyschematy2 i Magdalena Białek.
st