wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Udany rok dla Komendy Powiatowej PSP w Jaśle. Strażacy otrzymali nowy sprzęt i pojazdy

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Dzisiaj przed południem na placu Komendy Powiatowej PSP w Jaśle odbyło się uroczyste przekazanie nowego sprzętu ratowniczego. W wydarzeniu udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele rządu oraz zastępca Komendanta Wojewódzkiego Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.

Rok 2022 był trudny na świecie z uwagi na wybuch wojny na Ukrainie, kryzys migracyjny, wzrost cen energii i paliwa. Dla jasielskich strażaków okazał się jednak bardzo udany – zauważył Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Jaśle Piotr Śmietana. W tym roku jasielscy strażacy otrzymali dwa nowe samochody ratowniczo-gaśnicze, nowy sprzęt i wsparcie finansowe na bieżące wydatki.

Piotr Śmietana - Komendant Straży Pożarnej w Jaśle
Piotr Śmietana – Komendant Straży Pożarnej w Jaśle

Do słów Komendanta odniosła się Poseł Maria Kurowska stwierdzając, że (…) to jest jeszcze jeden dowód na końcówce tego roku, że rząd Zjednoczonej Prawicy dba o wszystkie grupy społeczne w Polsce, ale również i o takie instytucje, które na co dzień służą ludziom m.in. o Państwowe Straże Pożarne. (…) tych którzy chronią nasze życie i zdrowie, chronią nasz dobytek, trzeba ich dobrze doposażać, aby ich wszystkie wyjazdy były bezpieczne. Ten nowy sprzęt, który dzisiaj został przekazany będzie temu służył. Ale jest to też przyczynek do tego, aby prowadzić tą piękną współpracę jaka jest między Powiatową Strażą Pożarną w Jaśle a wszystkimi samorządami – dodała posłanka.

Maria Kurowska - plac Straży Pożarnej w Jaśle
Poseł Maria Kurowska

Europoseł Bogdan Rzońca pogratulował skuteczności Komendantowi Piotrowi Śmietanie, a Komendantowi Wojewódzkiego PSP w Rzeszowie podziękował za przychylne serce dla powiatu jasielskiego i dla jasielskich strażaków.

– Państwo Polskie działa. To trzeba wyraźnie powiedzieć, że wbrew różnym kawiarnianym poglądom, że nie ma tego czy tamtego, to trzeba pokazać właśnie takie sytuacje jak dzisiaj. Na te kluczowe rzeczy, na bezpieczeństwo są pieniądze w Państwie Polskim – na wojsko, na policję, na straż. Przypomnę, że rok temu powstała nowa Komenda Powiatowa Policji w Jaśle. Ile inwestycji wykonał Starosta Jasielski dla szkół Jasła i powiatu jasielskiego, ile mostów i dróg – podkreślał europoseł.

Bogdan Rzońca wspomniał jeszcze o przyjętych na przyszły rok ustawach, które zakładają 57 mld. zł dodatkowych wydatków z budżetu państwa na poprawę bytu Polaków. – Drodzy Strażacy zanieście i tę nowinę do waszych domów, że Rząd, Sejm, Parlament Polski dba o Polskę.

Bogdan Rzońca - plac Straży Pożarnej w Jaśle
Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca

W 2022 roku do PSP w Jaśle zakupiono dwa samochody. Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Scania o wartości blisko 1,4 mln zł zakupiła Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie. Samochód dysponuje zbiornikiem na wodę o  pojemności aż 5000 litrów oraz dodatkowym 500 litrowym zbiornikiem ze środkiem gaśniczym. Drugim pojazdem jest lekki terenowy samochód ratowniczo-rozpoznawczy SsangYong Musso o wartości ok. 250 tys zł.

Dodatkowo udało się pozyskać od Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie 157 400 zł na wydatki bieżące takie jak zakup paliwa, specjalnych ubrań, naprawy samochodów oraz opłatę mediów. Zakupiono także namiot stelażowy za 8 000 zł.

Firma Orion Energy Carbon zakupiła do jasielskiej komendy sprzęt ratowniczy za kwotę 50 tys. zł oraz sprzęt i ubrania wodnonurkowe za kwotę 48 tys. zł. Natomiast jedna ze spółek Skarbu Państwa nadzorowana przez Wicepremiera Jacka Sasin wydała 26 300 tys. zł na zestaw pneumatycznych poduszek wysokociśnieniowych zdolnych do udźwigu kilkudziesięciu ton. Agregat prądotwórczy sfinansował samorząd powiatu jasielskiego.

Quad dla Straży Pożarnej w Jaśle

Rada Gminy Osiek Jasielski zdecydowała o zakupie dla Komendy Powiatowej PSP w Jaśle nowoczesnego quad-a ATV Polaris SPORTSMAN XP 1000 wraz z przyczepą ratowniczą i elektryczną wyciągarką. Tego typu pojazd jest niezbędny kiedy zachodzi konieczność dotarcia do poszkodowanych znajdujących się w trudno dostępnym terenie. Rannych można bezpiecznie transportować na przyczepie wyposażonej w specjalne kubełkowe nosze. Wartość zakupu to ok. 130 tys. zł. Komenda Powiatowa PSP w Jaśle przekazała z kolei jednostce OSP w Osieku Jasielskim ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy MAN.

Wójt Gminy Osiek Jasielski Andrzej Stachurski
Wójt Gminy Osiek Jasielski Andrzej Stachurski

(…) w tym roku to drugi samochód, który zagości w gminie Osiek Jasielski. Wcześniej otrzymaliśmy środki rządowe. Chciałbym podziękować pani poseł Marii Kurowskiej za pomoc w pozyskaniu tych środków na samochód, który został zakupiony do OSP w Załężu. Dzisiaj otrzymujemy samochód ciężki MAN, który ma na sobie 5000 l wody. Będzie to jedyny samochód o takiej pojemności na terenie gminy Osiek Jasielski. Serdecznie dziękujemy, ponieważ te starania czyniliśmy od dwóch lat. (…) Dziękuję Staroście jasielskiemu Adamowi Pawlusiowi. Dziękuję europosłowi Bogdanowi Rzońcy, który też pomagał nam w tych staraniach, aby samochód służył nam w naszej gminie – mówił Wójt Gminy Osiek Jasielski Andrzej Stachurski.

W wydarzeniu uczestniczyli: Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, Poseł na Sejm RP Maria Kurowska, Iwona Trawińska reprezentująca Senator RP Alicję Zając, Szef Gabinetu Politycznego Wicepremiera Jacka Sasina Piotr Rycerski, Starosta Jasielski Adam Pawluś, Starszy Brygadier Daniel Dryniak – zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, kapelan strażaków powiatu jasielskiego ks. Tadeusz Wawryszko, Wójt Gminy Osiek Jasielski Andrzej Stachurski, Przewodniczący Rady Gminy Osiek Jasielski Piotr Wojdacz, Prezes Zarządu Orion Energy Carbon Jan Pytlewski oraz Prezes wraz ze strażakami OSP w Osieku Jasielskim.

- Reklama -

Podobne artykuły

6 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

6 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej Lechowski
29 grudnia, 2022 09:19

Nasuwa mi się powiedzenie „Zamienił stryjek siekierkę na kijek”. httpscomment image.pagespeed.ic.Cj8hw39FmL.webp/www.pl/zginal-przygnieciony-przez-ciagnik-newsy-jaslo-11364 Zginął przygnieciony przez ciągnik.

Przedruk. Dziś w Mrukowej doszło do tragicznego wypadku. W czasie prac leśnych, 44-letni mężczyzna został przygnieciony przez ciągnik, którym kierował. Jego życia nie udało się uratować. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia. Takie wypadki z ciągnikami , traktorami i maszynami leśnymi w Gminie Osiek Jasielski to prawie codzienność, do tego dołóżmy wypadki turystów poruszających się w terenie quadami, rowerami górskimi i krosami. Natomiast Komenda Powiatowa PSP w Jaśle przekazała dla OSP w Osieku Jasielskim ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki MAN. Którym to Strażacy będą wozić wieniec dożynkowy. „Boże najświętszy, od którego woli
istnienie świata całego zależy,
wyrwij lud Polski z rąk dobrej zmiany i
wspieraj zamiary wytrwałej młodzieży.

Wiktor
29 grudnia, 2022 20:00
Odpowiedź na  Andrzej Lechowski

Zawsze znajdzie sie malkontent co mu nic nie pasuje. A co dobrego zrobila platforma? Zwijali cały kraj i słuzby mundurowe. Nic sie nie oplacało i na nic nie bylo pieniedzy.

Andrzej Lechowski
29 grudnia, 2022 20:34
Odpowiedź na  Wiktor
Mieszko XIV
29 grudnia, 2022 22:04

Jedni dają drudzy odbierają, a wszystko to za nasze pieniądze, bo nikt z własnych nie sponsoruję nikogo. Tak właśnie toczy się nieistotne życie sponsorów podglądaczy kibicujących PiS-owi, PoKo Spoko, Czerwonej Nowej Lewicy i Konfederacji. Bóg z Wami!

Just77
29 grudnia, 2022 22:21

Kurowska ufa w straż pożarną? Nic się nie dzieje bez woli Boga niech lepiej przyniesie figurki Boboli. Modlitwa i cud a nie jakieś świeckie metody

Andrzej Lechowski
28 grudnia, 2022 20:58
- Reklama -

Ostatnie artykuły