wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej – co zapewnia?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Hulajnoga elektryczna to wygodny środek transportu w miastach. Jednak wraz ze wzrostem popularności zaczęło dochodzić do coraz większej liczby wypadków z ich udziałem. Dlatego ubezpieczyciele wprowadzili ubezpieczenia hulajnóg elektrycznych, a władze nowe wymagania techniczne, które mają zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników oraz innych uczestników ruchu. Zajmijmy się tymi zagadnieniami!

Spośród ubezpieczeń komunikacyjnych, tylko OC jest obowiązkowe. Właściciele pojazdów mechanicznych mogą kupić także dobrowolne AC, NNW i assistance – wszystkie je można znaleźć na https://mubi.pl/. A co z ubezpieczeniami hulajnóg elektrycznych? Czy trzeba je mieć? Jaki zakres ochrony oferują?

Hulajnoga elektryczna a ubezpieczenie

Powiedzmy to sobie na wstępie – OC na hulajnogę elektryczną jest dobrowolne. Właściciele i użytkownicy tego typu środka transportu nie muszą wykupywać tego ubezpieczenia. Nie oznacza to jednak, że nie warto tego zrobić. Jeśli ktoś ma własną hulajnogę elektryczną i codziennie dojeżdża nią do pracy czy na uczelnię, to powinien pomyśleć o ubezpieczeniu. Dlaczego?

Hulajnogami należy poruszać się po ścieżkach rowerowych, które na niektórych odcinkach ze względu na ograniczoną przestrzeń dzielone są także z pieszymi. Wyobraźmy sobie, że kierowca hulajnogi nie zachował ostrożności i potrącił osobą, która idąc, rozmawiała przez telefon komórkowy. Piesza upadła i złamała rękę, a droga nowa komórka upadła na chodnik i się roztrzaskała.

Jeśli sprawca zdarzenia – kierowca hulajnogi – nie miałby ubezpieczenia OC, to za szkody na osobie (rehabilitacja złamanej ręki, zadośćuczynienie) i materialne (zniszczony telefon) musiałby zapłacić z własnej kieszeni. Przy codziennym poruszaniu się istnieje większe ryzyko, że dojdzie do takiej sytuacji – w końcu każdemu może zdarzyć się nieuwaga lub gorszy dzień, gdy brakuje koncentracji. 

Odpowiedzią na takie sytuacje jest ochrona ubezpieczeniowa. Niestety nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują OC hulajnóg. Za to można kupić taką polisę w LINK4, PZU czy ING.

Ubezpieczenie OC hulajnogi – przykłady

Nationale Nederlanden wraz z ING oferuje ubezpieczenie “Na dwa koła”. Skierowane jest ono zarówno dla rowerzystów, jak i właściciele hulajnóg elektrycznych – nie dotyczy ono manualnych hulajnóg. Na jakie wsparcie może liczyć ubezpieczony?

  • Ubezpieczenie NNW – w razie śmierci lub uszkodzenia ciała (np. złamanie).
  • Assistance – naprawa hulajnogi, transport urządzenia, którego koszt nie przekroczy 500 zł, transport medyczny, wizyta lekarza i pielęgniarki.
  • Ochrona sprzętu i wyposażenia.

Dodatkowo ubezpieczony może wykupić OC w życiu prywatnym, które będzie chronić finansowo w razie spowodowania szkody podczas jazdy na hulajnodze. Zakres terytorialny ubezpieczenia “Na dwa koła” to terytorium Polski. Do tego wprowadzona została minimalna wartość szkody na poziomie 100 zł.

Z kolei PZU oferuje ubezpieczenie “Bezpieczenie na hulajnodze”. Można je wykupić na 30 dni, co jest znakomitym rozwiązaniem, jeśli planujemy jeździć tylko w najcieplejszych miesiącach roku – przedłuża się je na kolejny miesiąc. Na jakie wsparcie może liczyć ubezpieczony?

  • OC w ruchu.
  • NNW.
  • OC wynajętej hulajnogi.
  • Ochrona własnej hulajnogi.
  • Pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji.

Również LINK4 posiada w swojej ofercie ubezpieczenie dla miłośników hulajnóg elektrycznych – to “OC dla Ekocyklistów”. Co ono zapewnia?

Ubezpieczenie OC LINK4 dla Ekocyklistów zapewnia ochronę w razie spowodowania szkód rzeczowych i szkód osobowych powstałych w wyniku użytkowania urządzenia transportu osobistego napędzanego siłą mięśni lub silnika elektrycznego. Do takich UTO zalicza się między innymi rowery, deskorolki, hulajnogi zarówno tradycyjne, jak i elektryczne – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl. 

Ubezpieczenie LINK4 mogą wykupić osoby, które posiadają w tej firmie ubezpieczenie OC pojazdu mechanicznego. Ubezpieczenie OC hulajnogi elektrycznej wykupuje się na 12 miesięcy, a zakres terytorialny ochrony to Europa. 

Prawo a hulajnogi elektryczne

Pod koniec 2021 roku, a dokładnie 2 listopada, Minister Infrastruktury wprowadził nowe wytyczne dotyczące warunków technicznych hulajnóg. Celem rozporządzenia było uporządkowanie przepisów związanych z tym środkiem transportu i poprawienie bezpieczeństwa dla użytkowników hulajnóg oraz innych uczestników ruchu. Jakie nowe normy zostały wprowadzone?

  • Hulajnoga elektryczna może mieć maksymalnie 1,4 m długości i 0,9 m szerokości.
  • Hulajnoga elektryczna może ważyć do 30 kg.
  • Hulajnoga elektryczna nie może poruszać się szybciej niż 20 km/h.
  • Hulajnoga elektryczna musi mieć być wyposażona w przynajmniej 1 hamulec.
  • Hulajnoga elektryczna musi posiadać światło białe (żółte z przodu) i jedno czerwone z tyłu oraz białe odblaski boczne.
  • Hulajnoga elektryczna musi mieć dzwonek (lub inne źródło dźwięku ostrzegawczego).
  • Hulajnoga elektryczna musi mieć numer seryjny.

Co ciekawe, w rozporządzeniu nie określono górnej granicy mocy hulajnogi elektrycznej, co może być furtką do usuwania blokad ograniczających maksymalną prędkość.  

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły