Trzynasta emerytura, określana też jako „trzynastka dla emerytów” i „Emerytura Plus”, obejmie niemal wszystkich emerytów w Polsce. Wiele z uprawnionych do niej osób zastanawia się jednak, jaka będzie jej wysokość i kiedy będzie wypłacana. Większość emerytów otrzymała „trzynastki” już w maju.
Terminy wypłat trzynastej emerytury
Większość osób otrzymała trzynastą emeryturę już w maju 2019 roku. Istnieje także dość duża grupa uprawnionych, która otrzymała je wcześniej. Wiązało się to ze świętem państwowym przypadającym 1 maja.
Świadczenia wypłacane są łącznie z regularnymi emeryturami i rentami, są do nich zwyczajnie doliczane. Terminy otrzymywania trzynastej emerytury są więc takie same, jak terminy wypłacania regularnych świadczeń. Zgodnie z terminarzem ZUS, na wypłaty można liczyć 1, 6, 10, 15, 20 lub 25 dnia miesiąca.
Wysokość trzynastej emerytury nie odpowiada wysokości miesięcznych świadczeń regularnych. Wysokość świadczenia jest równa wysokości emerytury minimalnej (brutto), wynosi więc 888 złotych netto.
Później „trzynasta emerytura” wypłacana jest osobom otrzymującym świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne. Osoby te otrzymują świadczenia w czerwcu bieżącego roku.
Inaczej wygląda sytuacja osób otrzymujących emerytury z KRUS. Trzynaste emerytury zostaną im wypłacone dopiero w lipcu 2019 roku.
Nie jest wciąż jasne, czy trzynasta emerytura będzie świadczeniem jednorazowym, czy też powtarzalnym. Nie jest więc jeszcze możliwe podanie terminów ewentualnych wypłat trzynastej emerytury w 2020 roku. Wprowadzenie lub nie trzynastych emerytur w kolejnych latach uzależnione będzie od aktualnej kondycji finansowej państwa.
Kto może otrzymać trzynastą emeryturę?
Do otrzymywania trzynastej emerytury uprawnieni są wszyscy emeryci i renciści w kraju. Jest to ogromna grupa społeczna, obejmująca niemal 7 milionów emerytów, 2,5 miliona rencistów oraz około 300 tysięcy osób otrzymujących renty socjalne.
Istnieją jednak wyjątki. Trzynastej emerytury nie otrzymają przede wszystkim sędziowie przeniesieni w stan spoczynku przed 65 rokiem życia. Wyjątki te określa ustawa „Prawo o ustroju sądów powszechnych”.
Warto wiedzieć, że do otrzymania „Emerytury Plus” uprawnione są także osoby pobierające rodzicielskie świadczenia uzupełniające. Początkowo nie miały być one objęte programem, ostatecznie jednak włączono je do niego.
Należy pamiętać, że trzynastej emerytury mogą nie otrzymać osoby, którym grozi zajęcie komornicze. Nie oznacza to oczywiście, że trzynastka „przepadnie” – zostanie ona przekazana bezpośrednio komornikowi. Istnieje jednak w takim przypadku możliwość odwołania.
Trzynasta emerytura nie ogranicza prawa do otrzymywania jakichkolwiek innych świadczeń społecznych. Oznacza to oczywiście, że otrzymywanie innych świadczeń społecznych (o dowolnej wysokości) nie wiąże się koniecznością rezygnacji z niej.
Wypłacanie świadczenia nie wymaga wypełniania wniosków ani specjalnych starań. Wszyscy uprawnieni otrzymają więc „trzynastkę” automatycznie”.
Odwołanie czyli skarga do sądu na czynności komornika (nie do prezesa sądu! https://pamietnikwindykatora.pl/skarga-do-prezesa-sadu-a-skarga-na-czynnosci-komornika/ ) chyba nic nie da, komornik ma prawo zająć cała „trzynastkę” tak emerytowi jak pracownikowi.