wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Strona głównaFelietonySzezlongi - niedocenianie meble

Szezlongi – niedocenianie meble

Zaprojektowany w 1928 roku LC4, to najbardziej znany projekt Le Corbusiera — każdy znawca i wielbiciel designu marzy, aby mieć go w salonie, choć sama wolę „Szezlong Mr”, Miesa Van De Rohe. Te meble są dziś ikonami designu, ale historia szezlonga sięga dużo dalej. Nazwa pochodzi od francuskiego chaise-longue, czyli długie krzesło, po polsku leżanka. W XVII wieku były meblami przeznaczonymi tylko dla arystokracji, były oznaką luksusu i przepychu. Tak też wówczas wyglądały, zdobione rzeźbieniami, wykonanymi w drewnie mahoniowym, obite bogatymi tkaninami, ze złoceniami i pięknymi poduszkami.

Szezlong jest meblem wyjątkowo pięknym, co ma odzwierciedlenie także w sztuce. Wielu artystów portretowało damy wypoczywające właśnie na leżankach, jak np. „Maja Goła” i „Maja Ubrana”, Francisko Goji, czy „Madame Récamier”, Jacques-Louis Davida, której to nazwę zawdzięcza rodzaj szezlonga z dwoma oparciami, czyli tzw. rekamiera.

Dziś szezlong jest meblem raczej niedocenionym, szczególnie w naszym kraju, może wpływ na to miały czasy PRL-u, gdy mieszkania były ciasne i nie mogły pomieścić wygodnej leżanki, a może po prostu o nich zapomnieliśmy. Bez względu na przyczynę, warto znów bliżej się przyjrzeć tym wygodnym meblom.

Szezlong Miami

Współcześnie ich kształty przybierają przeróżne formy — od minimalistycznych, np. zrobionych z jednego kawałka drewna, po luksusowe ikony designu wykonane ze stali i cielęcej skóry. Każdy może znaleźć szezlong dopasowany do jego indywidualnych potrzeb i gustu. Może być prosty i surowy lub bogato zdobiony, w stylu skandynawskim, orientalnym czy nowoczesnym. Są dostępne praktycznie dla każdego, jedyny warunek to posiadanie wystarczająco dużego mieszkania, ponieważ szezlong to mebel o dość dużych gabarytach, który lubi przestrzeń. Producenci prześcigają się w udoskonalaniu tego mebla, dodają masażery, poduszki ortopedyczne i specjalistyczne dodatki, jak ruchome podnóżki, regulowane podłokietniki i oparcia. Wszystko, by zwiększyć wygodę i atrakcyjność szezlongów.

A czy Ty chciałbyś mieć taki mebel wyłącznie dla siebie? Jeśli tak to jaki? Jak wybrać model idealnie dopasowany do Twoich potrzeb?

Szezlong Laguna
Szezlong Laguna

Zacznijmy od tego, czy pasuje on do Ciebie i Twojego wnętrza. Jeśli masz niezbyt duże mieszkanie, które w dodatku dzielisz z całą rodziną, ten mebel raczej nie jest dla Ciebie, chyba że dysponujesz własną dużą sypialnią lub gabinetem. Szezlong to mebel dla jednej osoby, więc gdy potrzebujemy wygodnego miejsca dla całej rodziny lepiej wybrać kanapę lub narożnik. Jednak jeśli masz miejsce, w którym możesz spokojnie wypoczywać w samotności, dobrze dobrany szezlong zapewni Ci idealny relaks.

Jak go dobrze wybrać? Po pierwsze zdecyduj jaki styl preferujesz. Czy do Twojego mieszkania pasują meble nowoczesne, czy tradycyjne, a może orientalne? Jak już wiesz jakiego stylu szukasz wybierz się na wycieczkę do sklepów meblowych, postaraj się wypróbować szezlong, nie kupuj go przez internet czy bez sprawdzenia jak jest wygodny. Dobrze dobrany zapewni Ci wygodę i relaks, poświęć więc czas, aby chwilkę poleżeć na wybranym meblu, zanim go kupisz. Jeśli uwiera albo nie pozwala wygodnie wyciągnąć nóg, poszukaj innego. Możesz też skorzystać z firm oferujących meble na zamówienie, wtedy Twój szezlong będzie spersonalizowany, dodasz do niego to, co sam uważasz za potrzebne i będziesz miał wpływ na miękkość i długość elementów. Najważniejsze, żebyś poczuł się w nim jak w wygodnym łóżku, abyś mógł się całkowicie rozluźnić. Dzięki temu nawet dziesięciominutowy odpoczynek będzie w stanie zapewnić Ci relaks i regenerację. A to właśnie, poza funkcją dekoracyjną, główne zadanie szezlongów.

Artykuł powstał we współpracy z: www.meble-diana.pl

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Marlena
27 czerwca, 2019 21:13

Wyglądają całkiem fajnie 🙂 Ale ja w salonie potrzebowałam czegoś większego jak narożnik. Padło na salon gala collezione z Warszawy, gdzie mogłam sobie sama wybrać z ilu części ma się składać, aby mi odpowiadał wielkościowo. Obić też mieli mnóstwo do wyboru. A taki szezlong pasowałby mi bardziej do sypialni, aby móc się zrelaksować z książką. Muszę się nad nim zastanowić 🙂

Wandzia
28 czerwca, 2019 12:30

szezlong może być tylko marzeniem dla kogos kto ma małe mieszkanko w bloku
tu wszystko musi być kompaktowe i wielofunkcyjne
ale taki mebel to moje marzenie, gdybym miała własny domek i dużo miejsca

Najnowsze artykuły