wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Szczepienia przeciw COVID-19. Zaszczepiono pierwszą osobę na Podkarpaciu

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Na Podkarpaciu rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19. Placówką w województwie, w której zaszczepiono pierwsze osoby z grupy “0” był szpital MSWiA w Rzeszowie.

Jako pierwsza szczepionkę otrzymała lek. med. Jolanta Kluz-Zawadzka, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii. – To niezwykle ważny moment dla nas wszystkich i olbrzymi krok w walce z pandemią. Powszechne szczepienia to szansa na przerwanie transmisji wirusa, najlepsza ochrona, jaką możemy zapewnić sobie i osobom z naszego otoczenia – podkreśliła Jolanta Kluz-Zawadzka.

W szpitalu MSWiA w Rzeszowie szczepionkę przyjęło także dziewięć innych osób – przedstawiciele różnych zawodów: lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni.

Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 – prawie 10 tys. dawek – dotarła do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Preparat rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju, w którym prowadzone będą teraz szczepienia osób najbardziej narażonych na zakażenie. Na Podkarpacie trafiło 525 dawek szczepionki do 5 szpitali: w Rzeszowie, Łańcucie, Sanoku, Przemyślu i Dębicy. W tzw. etapie „0” szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych. Także studenci kierunków medycznych.

W przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Ci, którzy przyjęli właśnie pierwszą, kolejną otrzymają za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans tuż po przyjęciu dawki zostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.

Personel medyczny i niemedyczny będzie szczepiony przeciw COVID-19 w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest w sumie 509 tego rodzaju jednostek. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Informacja dotycząca zgłoszeń jest dostępna tutaj.

Szczepienia przeciwko COVID-19 to jedna z najbardziej złożonych operacji logistycznych w historii Polski. Właśnie dlatego informacje o jej przebiegu są umieszczane na bieżąco na stronie gov.pl/szczepimysie. Są tutaj dostępne najświeższe doniesienia, komunikaty i wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także założenia Narodowego Programu Szczepień.

- Reklama -

Podobne artykuły

6 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

6 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Zaszczepieni
28 grudnia, 2020 21:06

comment image

Józef RGH
28 grudnia, 2020 22:34
Odpowiedź na  Zaszczepieni

HHAHAAHA 😀 A ja też się z moją starą dziś zaszczepiłem!

mir88
28 grudnia, 2020 22:40
Odpowiedź na  Józef RGH

Tom paniom na 5 zdjęciu też bym zaszczepił

Janka
28 grudnia, 2020 22:42
Odpowiedź na  mir88

Zaszczep sobie poprawną pisownię analfabeto!

mirr-88 to ja
28 grudnia, 2020 22:43
Odpowiedź na  Janka

analfabeta też moze szczepić, jesli ma czym

Janka
28 grudnia, 2020 22:49

To nie problem przyjąć szczepionkę. Pytanie co za rok, dwa, co z przyszłym pokoleniem. Jeśli jest nie wskazana dla ciężarnych, to jak wpłynie na nasze poczęte dzieci? Nie jestem foliarzem – wierzę w naukę, ale jeszcze mocniej wierzę w kasę. A o kasę tutaj chodzi.

- Reklama -

Ostatnie artykuły