wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Szary salon w bloku – trend mijającego roku

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Zastanawiasz się nad aranżacją salonu w bloku? Nie masz pomysłu na kolor ścian czy wykończenia, a także nie wiesz, jaki kolor będzie uniwersalnie pasować do większości wnętrz? Zachęcamy do lektury tego artykułu, w którym wyjaśnimy Ci, dlaczego naszym zdaniem warto stawiać na szarość w salonie. Szary salon? Ależ oczywiście! Poznaj trend mijającego roku i znajdź pomysł na swoją aranżację.

Psychologia koloru – dlaczego szary?

Zastanawiasz się nad kolorem ścian i dodatków w swoim salonie? Przeglądasz różne aranżacje salonu i nadal nic Cię nie urzeka? Specjaliści z AboutDecor mają dla Ciebie rozwiązanie uniwersalne, a jednocześnie bardzo modne. Proponujemy zainspirowanie się szarością. Dlaczego? O tym dowiesz się za chwilę. Najpierw jednak opowiedzmy sobie o szarości.

Czy wiesz, że kolor szary ma około 30 odcieni? W teorii oznaczałoby to, że w 5-pokojowym mieszkaniu (doliczając łazienkę, kuchnię i przedpokój) jesteś w stanie każdą ścianę mieszkania pomalować na inny odcień szarości!

Skąd pomysł na szarość w salonie? Przyjrzyjmy się nieco bliżej psychologii koloru. Z czym kojarzy się kolor szary? Dla jednych zapewne z monotonią, choć to nie jest dominująca cecha tej barwy. Szarość uznaje się za kolor neutralny psychologicznie – oznacza to, że jego zastosowanie jest niemal uniwersalne, bowiem jest w stanie dopasować się do innych kolorów.

Szary jest kolorem pojednania, tajemniczości, ale także profesjonalizmu i wyrafinowania. Warianty bliższe bieli kojarzą się uspokojeniem, wyciszeniem i umiejętnością wytrwania w trudnych sytuacjach – nie bez powodu więc Ultimate Grey został uznany jako jeden z dwóch kolorów roku 2021 (Pantone). Im bliżej czerni, tym bardziej tajemniczo i elegancko.

Psychologia koloru – dlaczego szary?

Szary salon w wersji skandynawskiej

Aranżacje salonu w stylu skandynawskim dość często wykorzystują szarość jako główny kolor wnętrza, obok bieli i czerni. Szarość świetnie odnajduje się w towarzystwie tych dwóch biegunów jako „coś pośredniego”.

Szare mogą być ściany albo jedna ze ścian (wtedy decydujemy się na odcień bardziej intensywny – np. antracyt). Szarość wykorzystuje się także na podłogach – idealnie komponują się jako gres lub imitacja betonowych płyt w połączeniu z naturalnym drewnem, dodając wnętrzu ciepła i przytulności. Delikatne szarości stanowią alternatywę dla bieli, która dla niektórych jest zbyt czysta i nudna. Szary w tym aspekcie przełamuje monotonię nieskazitelnej i kolącej oczy białości.

Szarość to także idealna baza pod silny akcent kolorystyczny. Jako kolor neutralny szary bardziej podkreśla moc intensywnych barw typu fuksja, turkus czy pomarańcz. Świetnie komponuje się z żółcią, która symbolizuje nadzieję i radość, a także energię do działania.

Ultimate grey – widzę szary, wszędzie szary!

Ultimate grey – widzę szary, wszędzie szary!

Ciekawą propozycją na aranżację salonu w bloku może być również podążanie za światem mody, w tym przypadku za trendem „ultimate”, czyli otaczaniem się jednym kolorem, niekoniecznie natomiast jednym odcieniem. Pomyśl – jasnoszare ściany będą świetnym tłem pod ciemnoszare meble. I na odwrót – ściany utrzymane w ciemnej stylistyce wydobędą na zasadzie kontrastu piękno mebli prezentowanych w jasnych odcieniach szarości.

Warto jednak pamiętać, że nadmiar szarości, zwłaszcza tej ciemnej, może pogłębiać odczucie smutku i prowadzić do depresji, więc nawet jeśli bardzo uwielbiamy ten neutralny kolor, zawsze warto go ożywić oraz skontrastować z czymś intensywnym, pełnym energii – np. drugim kolorem roku 2021, czyli Illuminating (żółć). Stawiaj zatem na kolorowe dodatki.

Logotyp Fundusze Europejskie
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły