-1 C
Jasło
14 grudnia 2018, piątek
Strona główna Felietony Świadoma komunikacja - obecność

Świadoma komunikacja – obecność

Ostatnio omawialiśmy, jak ważna jest świadoma komunikacja. W celu jej ulepszenia trzeba popracować nad trzema elementami: obecnością, otwartością i autentycznością. Dzisiaj więc o pierwszym elemencie: obecność.

Pewnie nie jednej osobie z nas zdarzyło się ziewanie podczas rozmowy z kimś. Wiele osób podpowie: to oznaka walki, że chce mi się słuchać. Niektórzy powiedzą: dotleniamy mózg, aby dobrze pracował. Ale prosty człowiek spotkany na ulicy odpowie: nudziło mu się podczas rozmowy. Proste, ale jak bardzo czasami trafne.

Wiele ludzi doradza nam: kiwaj głową na znak, że jesteś zainteresowany, dopytuj co jakiś czas, to wyrazy zainteresowania. Na nic nam one jednak, jeżeli naprawdę nie będziemy zaangażowani w słuchanie. Trzeba najpierw być. Od tego wszystko się zaczyna. św. Jan Paweł II w wielu nauczaniach powtarzał, jak ważne jest być! My często o tym zapominamy, myśląc, że to że siedzę, oddycham, to wyraz mojej obecności i poświęcanej uwagi. Otóż to tak nie działa!

Dla każdego ważne jest to, aby osoba, z którą rozmawiamy była dla mnie. Dla żony, aby mąż w tym czasie nie oglądał telewizji lub nie czytał gazety, dla chłopaka, aby w tym czasie jego dziewczyna nie pisała do innych smsów czy nie patrzyła cały czas w telefon, dla rodziców aby dziecko nie skrolowało facebooka. Ważne to jest dla każdego. Ale, aby to zmieniać, najpierw sami starajmy się dawać przykład. Sami najpierw bądźmy, usuwając różne przeszkody: telefon, telewizje, laptopa, książkę, obowiązki z pracy, dodatkową fuchę. Zrobienie tego w międzyczasie rozmowy w niczym nie pomoże.

W rozmowie potrzeba być całkowicie sobą. Czasami zapominając o tym co na zewnątrz na nas czeka, tworząc niby swoją prywatną rzeczywistość na moment rozmowy. Łatwiej wtedy całym sobą: umysłem, sercem, uczuciami wejść w słuchanie drugiej osoby. Pomaga to wyłapać zarówno komunikaty słowne, jak i mowę ciała.

Niewątpliwie ma to jeszcze jeden ogromny plus. Gdy jesteśmy wewnętrznie odcięci od wszystkiego wokół powstrzymujemy się od oceniania, obrażania się, krytyki, a dążymy do porozumienia i zgody. Gdy bowiem jesteśmy faktycznie otwarci, faktycznie ciekawi, nie trzeba przytakiwać, ziewać czy uśmiechać się pod nosem. Wtedy druga osoba w pełni doświadczy mojego zainteresowania.

Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wprowadzić imię

Najnowsze artykuły

Zimą przez Karpaty

„Zimowa wyprawa łukiem Karpat - 2200 km zimowej wędrówki” to tytuł spotkania z podróżnikami Weroniką Łukaszewską i Sławomirem Sanockim, które odbyło się...

“Dwunastka” mówi STOP telefonom komórkowym w szkole

Do tej pory w Szkole Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle obowiązywał zakaz używania telefonów komórkowych w trakcie lekcji. Od...

W JDK: Bożonardzodzeniowy kiermasz rękodzieła

Jasielski Dom Kultury po raz kolejny zorganizował Bożonarodzeniowy Kiermasz Rękodzieła Artystycznego.Dwudniowa impreza zakończy się w piątek (14 grudnia)....

Jasielski Budżet Obywatelski – wątpliwości w procesie głosowania elektronicznego

W wyniku analizy głosowania elektronicznego w ramach Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego, pojawiły się wątpliwości co do prawidłowego sposobu rejestracji kont mieszkańców i oddawania...

Wykryto Adblock

Nasze reklamy są przyjazne dla użytkowników,

nie blokuj nas!

 

X