-2 C
Jasło
16 lutego 2019, sobota
Strona główna Felietony Świadoma komunikacja - obecność

Świadoma komunikacja – obecność

Ostatnio omawialiśmy, jak ważna jest świadoma komunikacja. W celu jej ulepszenia trzeba popracować nad trzema elementami: obecnością, otwartością i autentycznością. Dzisiaj więc o pierwszym elemencie: obecność.

Pewnie nie jednej osobie z nas zdarzyło się ziewanie podczas rozmowy z kimś. Wiele osób podpowie: to oznaka walki, że chce mi się słuchać. Niektórzy powiedzą: dotleniamy mózg, aby dobrze pracował. Ale prosty człowiek spotkany na ulicy odpowie: nudziło mu się podczas rozmowy. Proste, ale jak bardzo czasami trafne.

Wiele ludzi doradza nam: kiwaj głową na znak, że jesteś zainteresowany, dopytuj co jakiś czas, to wyrazy zainteresowania. Na nic nam one jednak, jeżeli naprawdę nie będziemy zaangażowani w słuchanie. Trzeba najpierw być. Od tego wszystko się zaczyna. św. Jan Paweł II w wielu nauczaniach powtarzał, jak ważne jest być! My często o tym zapominamy, myśląc, że to że siedzę, oddycham, to wyraz mojej obecności i poświęcanej uwagi. Otóż to tak nie działa!

Dla każdego ważne jest to, aby osoba, z którą rozmawiamy była dla mnie. Dla żony, aby mąż w tym czasie nie oglądał telewizji lub nie czytał gazety, dla chłopaka, aby w tym czasie jego dziewczyna nie pisała do innych smsów czy nie patrzyła cały czas w telefon, dla rodziców aby dziecko nie skrolowało facebooka. Ważne to jest dla każdego. Ale, aby to zmieniać, najpierw sami starajmy się dawać przykład. Sami najpierw bądźmy, usuwając różne przeszkody: telefon, telewizje, laptopa, książkę, obowiązki z pracy, dodatkową fuchę. Zrobienie tego w międzyczasie rozmowy w niczym nie pomoże.

W rozmowie potrzeba być całkowicie sobą. Czasami zapominając o tym co na zewnątrz na nas czeka, tworząc niby swoją prywatną rzeczywistość na moment rozmowy. Łatwiej wtedy całym sobą: umysłem, sercem, uczuciami wejść w słuchanie drugiej osoby. Pomaga to wyłapać zarówno komunikaty słowne, jak i mowę ciała.

Niewątpliwie ma to jeszcze jeden ogromny plus. Gdy jesteśmy wewnętrznie odcięci od wszystkiego wokół powstrzymujemy się od oceniania, obrażania się, krytyki, a dążymy do porozumienia i zgody. Gdy bowiem jesteśmy faktycznie otwarci, faktycznie ciekawi, nie trzeba przytakiwać, ziewać czy uśmiechać się pod nosem. Wtedy druga osoba w pełni doświadczy mojego zainteresowania.

Ks. Damian Ziemba
Ks. Damian Ziembahttps://zyjacewangelia.pl/
"Weź udział w trudach i przeciwnościach jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa!" (2 Tm 2,3); "Trzymajcie się mocno Słowa Życia" (Flp 2,16)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wprowadzić imię

Najnowsze artykuły

Roksana Węgiel na gali Bestsellery Empiku 2018!

Roksana Węgiel mimo swojego młodego wieku zaczyna być traktowana na równi z dorosłymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej. Co raz częściej zapraszana jest do uświetnienia...

Zwyrodnialec usłyszy wyrok 20 lutego

Dobiega końca proces zwyrodnialca z miejscowości Zarzecze w pow. jasielskim, który przyczynił się do okrutnej śmierci psa.  Zamarzniętego psa znaleźli inspektorzy OTOZ ANIMALS JASŁO w...

Karnawałowe szaleństwa – ferie z JDK

Pełne pozytywnych emocji popołudnie i wieczór miały dzieci, zabrane przez opiekunów – we wtorek, 13 lutego br. – do Jasielskiego Domu Kultury, na przygotowane...

Dwaj bracia odpowiedzą za kradzieże alkoholu

Dwaj mieszkańcy Jasła kradli w sklepach markowy alkohol. Zostali zatrzymani na gorącym uczynku przez pracowników ochrony oraz policjantów. Za popełnione wykroczenia odpowiedzą przed sądem. Do...

Wykryto Adblock

Nasze reklamy są przyjazne dla użytkowników,

nie blokuj nas!

 

X